ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Eski Günlere Özlem Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Eski Günlere Özlem

2 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Eski Günlere Özlem Empty
MesajKonu: Eski Günlere Özlem   Eski Günlere Özlem EmptyPaz Kas. 26 2017, 15:36

Eski Günlere Özlem ROvAZG

Eski Günlere Özlem

Biz hamburger nedir bilmezdik, pizza nedir  bilmezdik. Yufkayı dürüm yapmayı, sıcak bazlamaların arasına tereyağ sürüp içlerine köy peyniri koymasını bilirdik. Açık büfe hiç duymadık ama sofrayı bahçeye serip, menemeni açık havada yemenin tadını iyi bilirdik. Ekmeğe salça sürdüğümüzde olurdu ketçap yoktu. Her şey doğal ve kültürümüze dahildi, daha doğrusu elde olanlarla mutlu çocuklardık, gençlerdik...

İşte bu yüzden; sac üstündeki ekmeğin, ağaçtaki meyvenin ve sofradaki samimiyetin kokusunu bilenler, lezzetin zenginliğini gösterişli olan  sofralarda değil doğallıkta ararlar. Pikniklere giderdik, akrabalarla ya da aile dostlarımızla şimdiki gibi kafelerde buluşulmazdı. Esnaf lokantaları veya Türk mutfağının en güzel örneklerinin sunulduğu lokantalara gidilirdi. Muhallebiciler de çok sevilirdi, kültürümüze ait tatlılar yerdik. Zerde, tavuk göğsü, kazandibi, irmik helvası, aşure, keşkül gibi. Eminim bu okuduklarınızdan sonra, sizlerde veya yaşı  benim yaşıma yakın ve bu sıcak samimi günleri özleyen, içimizden dostlar  yanınıza sevdiğiniz eşiniz dostunuzu da alıp, ilk fırsatta bu mekanlardan birine gitmek isteyeceksiniz...

Ben eski günlerin samimiyetini, doğallığını çok özlüyorum. Mahallelerde komşulukların olduğu, şimdiki gibi apartmanda şu no lu dairede bilmem kim teyze ya da hanım oturuyor demezdik, 3 nolu dairede falan amca, filan teyzenin olduğunu akrabamız gibi emindik, bilirdik. Yaşlılar bizden biriydi; yalnız yaşasalarda bizler çocuklar büyükler onu yalnız bırakmazdık. Çarşıdan dönse elindekileri alır evine bırakır, ramazan da iftar sofralarımıza elinden tutar getirirdik, evde ne pişse kapısını çalar tatmasını isterdik. Bahçeye çamaşır asılıyorsa top atmazdık veya bahçede incir ağacından meyveleri kaplara bölüşür kapı kapı gezerdik dağıtır bölüşürdük. Kandillerde helva götürüp el öper boş kapları bekler içine ya harçlık verilirdi  ya biz de o evde pişen ikramdan payımızı alırdık...

Güzel günlerdi aslında sevgiyi paylaşırdık, günümüzde yitirilmeye yüz tutan bu yüce duyguyu. Çocuklar babalarının  işten gelişini dört gözle beklerdi, anneler pek çalışmazdı ev hanımıydı. Babaannelerle, anneannelerle masallarla büyüdük. Evlerde  telefon yaygın değildi, komşumuz bize telefon ikram ederdi, evet evet yanlış duymadınız telefon ikram ederdi. Çünkü yoktu yaygın değildi evlerde. Arayanımız oldu mu utana sıkıla eve girer ayakkabılarımızı kenarda çıkarıp terliklerimizi giyip salonun kenarındaki pufa çekinerek oturup konuşur teşekkürle, mutlulukla el öperek ayrılırdık. Olmadı daha önemli anlarda postahaneye giderdik, telgraf çekerdik. Telefon bağlatma işlemi vardı, belki bu günkü teknoloji’nin yanında çok zahmetli günler, anlardı, lakin çok samimi anlarmış. Şimdilerde her türlü iletişimin olduğu çağda iletişimsizlik ve derin yalnızlıklar yaşanıyor belkide o günlerde olmayan samimi duygular teknolojiye yenik düştü...

Ben bir sürü örnek yazarım sizlerle paylaşırım lakin benim güzel ve samimi insan ilişkilerine inancım umudum hala var. Bizler öz değerlerimize sahip çıkmaya yeniden başlarsak ve daha da sahip çıkarsak eski günlerdeki gibi daha da güzel olacağına inanıyorum, şimdi ve daima inşALLAH...

Selam Sevgi ve Dua ile...
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Eski Günlere Özlem Empty
MesajKonu: Geri: Eski Günlere Özlem   Eski Günlere Özlem EmptyPtsi Kas. 27 2017, 02:32

çiçek16Allah razı olsun çiçek16

Eski Günlere Özlem
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Eski Mektuplar Yok Artık ve Eski Dostluklarda Yok
» Eski Yar...
» Eski arkadaş...
» Eski Dostlar Eski Dostlar
» Eski(me)miş Sessizlik