ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Züleyha’nın Gülümsemesi Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Züleyha’nın Gülümsemesi

2 posters
YazarMesaj
Menekşe
Özel Üye
Özel Üye

Züleyha’nın Gülümsemesi Empty
MesajKonu: Züleyha’nın Gülümsemesi   Züleyha’nın Gülümsemesi EmptyC.tesi Mart 31 2012, 20:37

Züleyha’nın Gülümsemesi

Birgün Züleyha, arkalığına beyaz sümbül dalları işlenmiş tahtırevanıyla geçiyordu kütüphanelerin ve tapınakların kenti olan kentinin sokaklarından. Görkemli bir alayla geldiğini görenler saygı ve hayranlıkla kenara çekiliyor ve Mısır’ın parlak seheri Züleyha’ya yol açıyorlardı. Zengin ve güçlüydü, en fazla da güzeldi. Ve kimse kırmızı gülleri saçına Züleyha gibi takamazdı.

«Gece gül bahçesinde ararken seni
Gülden gelen kokun sarhoş etti beni
Seni anlatmaya başlayınca güle
Baktım kuşlar da dinliyor hikayemi…» (Ömer Hayyam)

Birden bir meczûb, ehil aslanları, atları ve arabaları aşarak Züleyha’nın tahtırevanının önüne dikiliverdi, yürüyüş durdu. Züleyha, tül cibinliği aralayarak bu duraklamanın nedenini anlamak istedi. Gözlerini kaldırarak Züleyha’nın yüzüne bakmaya başladı meczûb. Züleyha, dedi, sevindir beni. Züleyha, kölelerine meczubun sevindirilmesi için işaret etti. Köleler, mor renkli kadife bir keseyi uzattılar avucuna ama meczup oralı bile olmadı. Züleyha, dedi, sevindir beni, bana gülümse. Başka bir şey istemem. Züleyha, bu sesi hatırladı ve yüzüne dikkatlice bakınca, aşkını reddettiği silik bir yığın sima arasından bir zamanların ordu kumandanını tanıdı, Mısırın en güçlü komutanını. Usulca gülümsedi…

Gülüşün bir rüzgardı kuşların kanadına binip giden
Kuşların uçma merakına senin gülüşlerin neden…

Züleyha gülümsedi, açıldı bütün beyaz zambaklar, bütün bahçelere bahar geldi. Züleyha gülümsedi, mamur sarayların ve yıkık sarayların kentinde bütün dilenciler bir eşi daha bulunamayacak devletle donandılar. Başını önüne eğen meczûb, sessiz ve sakin, geldiği gibi çekiliverdi.

Gün biter gülüşün kalır bende
Anılar gibi sürüklenir bulutlar
Ömrümüz ayrılıklar toplamıdır
Yarım kalan bir şiir belki de…

O günden sonra Mısır’ın lisanına, sadaka vermek anlamına gelen yeni bir deyim yerleşti: ZÜLEYHA’NIN GÜLÜMSEMESİ….
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Züleyha’nın Gülümsemesi Empty
MesajKonu: Geri: Züleyha’nın Gülümsemesi   Züleyha’nın Gülümsemesi EmptyPaz Nis. 01 2012, 00:48

çiçek4 Allah razı olsun çiçek4

Züleyha’nın Gülümsemesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Dilencinin Züleyha'ya Gülümsemesi
» Hz. Peygamber (s.a.v)’in Gülümsemesi
» Züleyha ki Yusuf’u Sevdi İbtida Neyi ve Kimi Sevdiğini Bilmedi
» Gavsi Sani Hz.’lerinin(k.s) ALLAH’ın Rızası Hakkındaki Sohbetlerinden
» Aynam paslı’ diyeceğine, ‘Gözüm hasta’ de!…