ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?  Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?

3 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?  Empty
MesajKonu: Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?    Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?  EmptyPaz Eyl. 04 2011, 19:42

Mevlana Mesnevi’sinde bir hikâye anlatır:
Bir adam, dostunun kapısına gelip, kapısını çalar. İçeriden gelen ses:

-Kapıyı çalan da kim, diye sorar.
Adam:
-Ben’im, diye cevap verince, dostu:
-Git, şimdi zamanı değil, sonra gel der.
Adam, kapıdan ayrılır ve bir yıl dostunun hasretiyle yanıp tutuşur. Bir yılın sonunda dostunun kapısına tekrar gelir. Reddedilme korkusuyla kapıyı çalar.
İçeriden gelen ses:

-Kim o, diye sorar. Adam:
-Sen’im, diye cevap verir.
Dost, adamı içeri davet eder:
-Mademki Ben’sin, içeri gir. Ev dar iki kişi sığmıyor, der.

Kaçımızın Sen'im diyebileceği, ruhunu birleştirebileceği bir dostu var?
Kaçımız Ben’ini Sen yapmayı başarabildi?
İşimiz hep Ben'lerle.
Çok sevdiğimizi söylediğimiz halde Sen’im diyemiyoruz sevdiğimize. Ya sevgimizde bir problem var ya da Ben’imizde.
Eğer sevdiğimizle Sen olabilseydik, arada mesafeler olsa bile Sen'imiz hep yakın olurdu.

Bu yüzden “gözden ırak olan gönülden de ırak olur” sözü, Sen olamayan Ben’ler için doğru olsa gerek.

Sen olmayı başarabilseydik maddi mesafelerin bir önemi olmaz, gözümüzden ıraklık, gönlümüzdeki ıraklığa engel olurdu.

Biz Ben’likleri ne zaman aşarsak Sen’likler o kadar yanı başımızda olacak. “Gerçek aşk” da bu olsa gerek. Sen-Ben değil, sevdiğimizle bir olmak.

Ben’ini Leylası ile Sen yapan Mecnun’a "adın ne?" diye sorduklarında, "Leyla" diye cevap vermişti.

Mecnun’un karşısına bir gün Leyla çıktığında, önce onu tanıyamamış, Leyla olduğunu anladığında ise ona şunları söylemişti;

“Bir bütün idim ben Leylâ ile. Sense Leylâ’yım diyorsun.
Sen Leylâ isen eğer; beni yakmaya hayalin yeter, takatim yok sana kavuşmaya. Varlığı olmayan bir zerreye aynadan ne fayda?
Canım gideli hayli zamandır, cismindeki bir başka candır; bir özge candır. Sensin beni benden ayıran, uzaklaştıran. Ben yokum, senin tecellin var. Vuslatının ağır yükünü kaldıramam ki. Önceleri sen vardın, şimdi ben yok oldum. Manevi dünyamda dostum daima sensin.”

Leyla öldüğünde ise Mecnun’a "Leyla ölmedi mi?" diye sorduklarında "Hayır, Ben Leyla’yım" diye cevap vermişti.

Hallac-ı Mansur, ALLAH'tan başka her şeyin batıl ve yalnız ALLAH'ın hak olduğuna kesin kanaat getirince, “sen kimsin?” sorusuna muhatap olduğunda "Ene'l-Hakk" (ben Hakk’ım) diye cevap vermiş ve bu cevap onun idamına sebep olmuştu.

Ben’ini Sen yapmanın ne demek olduğunu bilmeyenler, kelime mânâsı; "Ben Hakk'ım" demek olan "Enel-Hak" sözünün hakîki mânâsının: "Ben yokum, Hakk var" demek olduğunu anlayamamışlar ve bu Hakk aşığını idam etmişlerdi.

Bir rivayete göre Hallac-ı Mansur’u darağacına astıkları vakit İblis yanına gelmiş ve

"Bir sen “Ene (Ben)” dedin, bir de ben (Sen ene'l-Hakk dedin, ben "ene hayrun minhu" [Ben ondan hayırlıyım] dedim).

Nasıl oluyor da ALLAH, bu yüzden senin üzerine rahmet, benim üzerime lânet yağdırıyor?" diye sormuş.

Hallâc-ı Mansûr şu cevâbı vermiş:

“Sen "Ene" dedin, kendini ortaya koydun,
ben "Ene" dedim, kendimi ortadan kovdum.
Benliği ortaya getirmenin kötü, benliği ortadan kaldırmanın ise iyi olduğunu bilesin, diye bana rahmet, sana lânet etti."

Ene'l-Hakk’ı bir başka şekilde ifade eden Yunus Emre de

“Beni bende deme ben bende değilem…
Bir ben vardır bende benden içeru”
demiştir.

Hakk’ı dost edinip Ben’ini unutanlar bu birkaç örnekle sınırlı değil.

Şimdi soralım Ben’imize, Sen’im diyebileceğimiz bir dostu bulmayı başardık mı?

Birinin Sen’im diyebileceği kadar dost olabildik mi?

Kalplerimiz çok genişti. İçini hep Ben’lerle doldurduk.
Sanki Ben’ler kalplerimizi daha da genişletti.
Kalplerimiz genişledi genişlemesine ama içinde o kadar çok Ben vardı ki Sen’lere yer kalmadı.
Kalplerimizi Ben’lerden Sen’lere açmayı başaramadık.
Bunu başarmanın belki de tek yolu vardı… Ben’i öldürmek.
Ben’i öldürmek kolay kolay olacak bir şey değildi.
Ben’e Sen dedirtebilmek için Ben’in iyi bir terbiyeye ihtiyacı vardı. Ben terbiye olmazsa Sen’i bulmak mümkün olmazdı. Bu terbiye de sevgi ve aşk ile olurdu.

Ben’imizi terbiye etmek için uğraştık mı?

Böyle bir amacımız oldu mu?..

Muhyiddin İhyâ Efendi,

“Rabbim, sen beni bana verdin, Ben de kendimi sana veriyorum”

diyor. Bizi, bize veren O’na Ben’imizi verebildik mi?

“Kendimi arıyorum, gören var mı?”

diyecek kadar Ben’ini O’na veren ve O’nunla Sen olabilen Erzurumlu İbrahim Hakkı, O’ndan gelen her şeye razı olduğunu şu dizeleriyle bildiriyor:

Hoştur bana senden gelen,
Ya gonca gül, yahut diken
Ya hayattır yahut kefen,
Nârın da hoş, nurun da hoş,
Kahrın da hoş, lütfun da hoş.
Gelse celalinden cefa
Yahut cemalinden vefa
İkisi de cana safa
Nârın da hoş, nurun da hoş,
Kahrın da hoş lütfun da hoş”
Ne mutlu Sen’ini bulabilene.…

Selam Sevgi ve Dua ile...

En son mustafa43 tarafından Ptsi Eyl. 05 2011, 00:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?    Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?  EmptyPaz Eyl. 04 2011, 21:03

Okumaya başlarken başlığındaki o; “Kendimi arıyorum gören var mı?” başlığı çok dikkatimi çekmişti; “Acaba ne demek istiyor? Diye, düşünerek okumaya başladım ve okudukça da çok geniş anlam ve örneklerinin var olduğunu gördüm ve anladım. BEN’i SEN yapmak bu çok önemli ve anlamı geniş derin bir manevi duygudur. Evet, bunu gerçek sevgiden doğan aşk ile terbiye ve düzene koyarak, başarabilmek ancak olabilir. Çok iyi ve ders verici bir alıntı yazı bu ve dersini veren o muhteşem insanlara Rahmet kalan bizlerede doğru ve mutlu hayat dileklerimle.
gerçekten çok güzel bir paylaşımdı..ama ne mümkün günümüzde ''sen'',''biz'' yok ''hep ben'' ''hep ben'' var malesef..ne mutlu ''ben''leri biz yapabilene hele de böyle çıkara dayalı ilişkilerin görüldüğü zamanda..zor bu zamanda böyle dostlar bulmak,dostu için nefsini feda edebilecek kahramanlar bulmak..ve her haliyle ALLAHı(c.c.)hatırlatacak dostlar bulmak zor..Rabbim her daim hayırlı ve müsbet insanlarla karşılaştırsın bizleri inşaAllah..Allaha(c.c.)emanet olun

Mustafa kardeşim tek kelimeyle harika paylaşımların
eline emeğine sağlık ALLAH cc sendende razı olsun İnşALLAH
Selam sevgi ve dua ile..

çiçek9 Allah razı olsun 2 çiçek9
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?    Kendimi Arıyorum Gören Var mı ?  EmptyPtsi Eyl. 05 2011, 00:19

çiçek5 Allah razı olsun çiçek5

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kendimi Arıyorum Gören Var mı...
» Acı Çekiyorum Gören Yok
» Gören ve Bakan Göz....
» Gören Göz ve Bakan Göz...
» Bir Ayna Arıyorum..