ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay  Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay

4 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay  Empty
MesajKonu: Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay    Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay  EmptyÇarş. Ağus. 24 2011, 21:17

Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay  Muhammedgl

Peygamber Efendimizin zamanında Şifa Hatun isminde biri sahabe annemiz vardı. Bu hanım sahabe çok ama çok güzeldi onunla evlenebilmek için bir çok sahabe kese kese altın yollar, kimi develer hediye ederdi ama Şifa Hatun hiç birini kabul etmezdi. Bir gün Şifa Hatun Peygamber Efendimize (s.a.v) "Ey ALLAH'ın Resulü bana öyle bir ibadet buyurun ki ALLAH'ın rızasını kazanayım." der. Şifa Hatun Peygamber Efendimizden namaz veya oruç gibi şeyler beklerken Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Ey Şifa! Bekâr insanın imanı yarımdır, sen evlen ki imanın tamam olsun" buyurur. Şifa Hatun; "Ey ALLAH'ın Resulü ben yalnız ALLAH rızası için evlenirim o zaman evleneceğim kişiyi de siz belirleyin" der. Onunla evlenmek isteyenler Peygamber Efendimize merakla bakıp acaba Peygamber Efendimiz kimi seçecek, Şifa Hatunla kimin evlenmesini isteyecek diye düşünürler. Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Yarın sabah namazına ilk gelenle Şifa Hatunu evlendireceğim" der. Onunla evlenmek isteyenler sabah ilk ben mescide gideceğim hatta bazıları acaba uyumasam da sabah ilk ben mi gitsem diye içlerinden geçirirler. Öte yandan Adı Suheyf olan bir sahabe de varmış, bu sahabe ise parası olmadığı hatta başını sokacak bir evi bile olmadığı için hiç böyle bir niyete dâhil olmamış. Suheyf (r.a), nerede yemek bulursa orada yemek yer nerede uykusu gelse orada uyurdu. Devamlı ALLAH Teâlâ'ya ibadetle meşgul olurdu. Kendisini Şifa Hatuna asla layık görmezdi. ALLAH Teâlâ'nın takdirine bakın ki Şifa Hatunla evlenmek için niyetlenen her sahabenin uykusu gelir ve hepsi uykuda kalır. Mescide ilk giden ise Hz. Suheyf (r.a) olur. Namaz kılındıktan sonra Efendimiz (s.a.v) Şifa Hatunu çağırtıp "Seni Suheyf ile evlendirmek istiyorum" der. Suheyf'e dönerek "Sen hanımına mehir olarak ne verebilirsin" buyurmuş. Hz. Suheyf (r.a) her iki elini açıp "Ey ALLAH'ın Resulü benim bir şeyim yok ki" diyecekken Şifa Hatun, Hz. Suheyf diğer sahabelerin içinde mahcup olmasın diye bir kese içerisinde ona altın vererek bunun mehiri olarak vermesini söyler.

Evlendikleri ilk gün Hz. Suheyf (r.a) hanımı Şifa Hatuna der ki: "Ey Şifa! Sen benimle sadece ALLAH (c.c) rızası için evlendin. Bu nedenle sen sabretmek, bende senin gibi müslüman ve dinine sadık biri ile evlendiğim için şükretmek zorundayım. Gel iyisi mi biz seninle bu ilk gecemizi ibadetle geçirelim" der. Sabaha kadar ibadet ederler her secde de gözyaşı dökerler. Sabah olunca Hz. Suheyf (r.a) mescide gider namazdan sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v): "Ey Suheyf, gece ne yaptığınızı sen mi anlatırsın yoksa ben mi anlatayım" buyurur. Bunun üzerine Hz. Suheyf, "ALLAH (c.c) Resulü daha iyi bilirler" der. Peygamber Efendimiz (s.a.v): "Sizin gece ki halinizden dolayı ALLAH (c.c) sizin tüm günahlarınızı affetti." der. Bunun üzerine ise Hz. Suheyf (r.a): "Ey ALLAH Resulü (s.a.v) ne olur bana dua edin de o halde ben bir daha günah işlemeden ALLAH (c.c) benim ruhumu alsın" der ve oracıkta ruhunu Rahmana teslim eder. Bu olay üzerine sahabeler: "Ey ALLAH'ın Resulü, gece onların hali nasıldı" diye merakla sorarlar. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyururlar ki; "Onlar bütün gecelerini ALLAH için ibadetle geçirdiler." Orada bulunanlar şaşırınca Efendimiz (s.a.v):

"Size şaşıracağınız bir haber daha vereyim mi? Az önce Şifa Hatun da evde vefat etti." der..

Selam Sevgi ve Dua ile...
Menekşe
Özel Üye
Özel Üye

MesajKonu: Geri: Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay    Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay  EmptyÇarş. Ağus. 24 2011, 22:14

Her okudugumda tüylerim diken diken oluyo.Rabbimin rizasi icin yapilan her is en güzelidir.Güzel yapilan isi Rabbim en güzeli ile mükafatlandirir.
Rabbim sefaatlerine layik eylesin.Amin.
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay    Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay  EmptyPerş. Ağus. 25 2011, 00:33

Sessiz GüL demiş ki:
Her okudugumda tüylerim diken diken oluyo.Rabbimin rizasi icin yapilan her is en güzelidir.Güzel yapilan isi Rabbim en güzeli ile mükafatlandirir.
Rabbim sefaatlerine layik eylesin.Amin.
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay    Efendimizi (s.a.v) ve Sahabelerini Ağlatan Olay  EmptyPerş. Ağus. 25 2011, 01:02

çiçek5 Allah razı olsun çiçek5

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Gerçek ve İbretlik Olay...
» Rüyada Efendimizi görmek için..
» Sırlı Bir Olay...
»  İbretlik Olay
» Uykumu Kaçıran Olay..