ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl...

5 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl... Empty
MesajKonu: ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl...   ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl... EmptyPerş. Nis. 28 2011, 22:29

Her Zorluğun Yanında Bir Kolaylık Muhakkak var

Herkes bizi terk edebilir. Hatta sevmediklerini de söyleyebilirler. Bizi yapayalnız bırakabilirler. Evlerinden, hayatlarından kovabilirler ama ALLAH’ın kainatından kovamazlar. ALLAH’ın bizimle irtibatını kesemezler. Her şeyi deneyebilirler de ALLAH ile aramıza giremezler.

Rabiya’tül Adeviye nin dediği gibi: Tüm dünya beni sevmiş ama Rabbim sevmemiş, bundan büyük bela mı olur? Beni Rabbim çok sevmiş, tüm dünya istememiş bu bana dert midir? Bu gam mıdır?” İman varsa imkan çoktur. Ayetinde ne güzel buyurur Mavlamız:

“Rabbin sana ne darıldı, ne de seni bıraktı” (Duha-3)

Peşi peşi sıra gelen zorluklar. Nefes aldırmayan sıkıntılarımız da olabilir. Kuran hemen bize bir nefes verir:

“Muhakkak ki, zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Mutlaka her zorluğun yanında bir kolaylık vardır! ” (İnşirah-5/6)

Kolaylık, zorluğun içinde saklıdır. Çözüm sıkıntının içinde gizlidir.

Niyazi Mısri(k.s) bir beytinde söyler:

“Derman aradım derdime, derdim bana derman imiş”

Affedilemeyeceğini zannettiğimiz büyük hatalar da işleyebiliriz. Aynı Vahşi’nin Hz. Hamza’yı öldürmesi gibi… Aynı helak edilmekle yüz yüze gelen Hz. Yunus’un kavmi gibi… Aynı Tebuk seferine keyfi katılmayan Kab bin Malik, Mürare, Hilal gibi… Üç güzide sahabe gibi… “Benim için artık “ af” yoktur” diye düşündüğümüz, aciz kaldığımız zamanlar da olabilir. O zamanlar da Kuran yine bir ümit filizi canlandırır:

“Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! ALLAH’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz ALLAH bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.” (Zümer-53)

Kuran ne güzel anlatır: “Hz.Yakup, oğlu Hz.Yusuf’u yitireli 40 yıl olduğu halde, oğlunu bir an bile unutmamış, döktüğü gözyaşlarından gözleri görmez olmuştu. Ümidini asla yitirmeyip, daima evladını beklemişti. Mısır’dan oğulları Yusuf’un gömleği ile dönerlerken, kervan 8 günlük mesafede olduğu halde, Yusuf’un kokusunu almıştı da ev ahalisine: “ben Yusufumun kokusunu alıyorum.” demişti. Yakınları ise:” kırk yıl geçti hala ümidini kaybetmedin, unutamadın Yusuf’u bir türlü, unut artık” dediklerinde: Yakup’un cevabı ümit dolu idi: “ALLAH ın rahmetinden ümit kesmeyiniz".

Maddi sıkıntılarımız vardır, iyiden yoksul da düşebiliriz. Ya da iflas ederiz. “Nasıl ayağa kalkarım Ya Rabbi!” Diye düşünürken hemen bir ümit filizi daha belirir Kuran’dan:

“Eğer yoksulluktan korkarsanız, ALLAH dilerse lütfuyla sizi zengin kılar. Şüphesiz ALLAH hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe-28 )

Ölümcül bir derde yakalanabiliriz. Belki de en sevdiğimiz böyle bir derdin pençesindedir. Nasıl moral vereceğimizi bilemeyiz bazen… Önce biz inanmalıyız ki iyileşeceğine, sonra ona moral verebilelim. O zaman hastalıkların, dertlerin en ağırına müptela olmuş ama sıhhate kavuşmuş Hz. Eyüb’ü düşünür ve yine Kuran’a sarılırız:

“Kulumuz Eyüb’ü de an, o zaman Rabbine şöyle nida etmişti: “Rabbim bana bir zarar dokundu. Sen merhametlilerin en hayırlısısın””. Ve ona, ailesini ve beraberlerinde bir mislini daha tarafımızdan bir rahmet olarak bahşettik ki, temiz akıllılar için bir ibret olsun. (Sa’d-41/43)

Bazen olayları, gelişmeleri yorumlamakta, tavır belirlemekte zorlanırız.

Bazen her şey lehimize giderken, bazı dönemlerde de yığınla aleyhimize gelişmeler olur.

Aslında ALLAH’ın sisteminde lehte ya da aleyhte düzenlemeler söz konusu değil. Sadece olması gereken, olması gerektiği en uygun vakitte gelişir.

Ama yine de bazı şeyleri yediremeyiz kendimize. O zaman:

“Olur ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa o, hakkınızda hayırlıdır. Olur ki, siz bir şeyi seversiniz; ama o, sizin hakkınızda bir fenalıktır. ALLAH bilir, siz bilmezsiniz. (Bakara-216)

“Vel Akıbetü lil Müttekin” (Kasas-83) : “Akıbet (hayırlı son, güzel sonuç) Müttakiler (takvayı kuşananlar, korunanlar, inanca sarılanlar) içindir!

Ahıretteki akıbet bellidir; o halde kulluktan güzel iş mi olur?

Selam Sevgi ve Dua ile....
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl...   ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl... EmptyCuma Nis. 29 2011, 01:50

[b]Peşi peşi sıra gelen zorluklar. Nefes aldırmayan sıkıntılarımız da olabilir. Kuran hemen bize bir nefes verir:

“Muhakkak ki, zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Mutlaka her zorluğun yanında bir kolaylık vardır! ” (İnşirah-5/6)

Kolaylık, zorluğun içinde saklıdır. Çözüm sıkıntının içinde gizlidir.

Niyazi Mısri(k.s) bir beytinde söyler:

“Derman aradım derdime, derdim bana derman imiş”

ALLAH c.c. razı olsun
emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile..[/
b]

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

MesajKonu: Geri: ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl...   ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl... EmptyPaz Mayıs 01 2011, 01:41

ALLAH c.c razı olsun. emeğine sağlık...

çiçek6 Allah razı olsun çiçek6
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl...   ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl... EmptyPaz Mayıs 01 2011, 02:05

çiçek15 Allah razı olsun çiçek15
nurtanesi
Üye
Üye

MesajKonu: nurtanesi   ALLAH'a Dayan Kur'ana Sarıl... EmptyPaz Mayıs 01 2011, 18:39

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sus Ve Sarıl Bana
» Sen Dayan...
» Dayan...
» Dayan Be Gönlüm...
» Dayan Yüreğim