ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak

3 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak Empty
MesajKonu: Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak   Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak EmptyPaz Ocak 27 2013, 19:55

Duygusal ve dürüst olmak böylesine rezil bir çağda zor bir iş. Böyle bir yükün taşınması zor olduğu kadar, yıpratıcıdır da. Her durumda yolunuzu tıkar bu merhamet, dürüstlük, duygusallık. Merhamet, vicdan, dürüstlük ve duygusallığın ömrüm boyunca hep acısını çektim ve hâlâ da çekmekteyim. İflah etmez amansız bir illet gibi yakamı bırakmadı hiç gittiğim yerlerde. Yaşamım boyunca hep başkaları için üzüldüm, hep başkalarına yandı yüreğim, başkaları için ağladım ama. kendim için ağlamadım hiç bir zaman. Kendimden utanmadım hiç bir zaman, hakkını yemedim kimsenin. Onurlu yaşadım, çıkar için eğilmedim kimsenin önünde, el öpmedim. Haksız babam da olsa tavır koydum...

Çocukluğumdan beri ırkı, dini, fikri ne olursa olsun, kime yapılırsa yapılsın, insana yapılan haksızlığı kabüllenemedim. Yaşlılara, yoksullara, çaresizlere, doğru dürüst yiyecek ve giyecekleri olmayanlara o yaşlarda bile için için acırdım. Ve hayatım boyunca hep ezilenden, hep zayıftan ve haklıdan yana yüreğim kaydı. Çocukluğumda bile ninemden kopardığım giyecekleri, yiyecekleri yoksul insanlara götürüp verdiğim çok olmuştur. Ninem; hem insanlara, hem hayvanlara, hem de bitkilere karşı oldukça merhametli, dürüst ve yardımsever bir insandı.Ve tıpkı ninem gibi ben de yoksullara, çaresizlere yönelik bu merhametimi ondan devralmıştım sanki. Ama en yakınlarım bile hayata karşı hiçbir zaman dürüstçe bir tutum içinde olmadılar. Duyarsızlıklarını ve bazen para ve çıkarı için herşeyini satabilecekleri, herşey yapabileceklerini gördüğümde şaşırıp kalırdım. Hayatım boyunca korkmuşumdur hep, çekinmişimdir saygı duyulacak bir şeyi olmayanlardan, yalancılardan, dolapçılardan..

Ben ömrüm boyunca hiç bir koşulda dürüstlüğümden ödün vermedim, babamda olsa haksızdan yana olmadım. Bu yüzden olacak ki dik kafalı, adam olmaz kaldı adım. Ben ömrüm boyunca dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa uğrayan ve zulmün altında inim inim inleyen insanlarla dost olmak istedim. Dostluğunu çıkar uğruna satmayan, dürüstlüğünden ödün vermeyen ve çıkarı için kimseyi aldatmayan, kendinden güçsüzleri ezmeyen insanlarla dost olmak istedim.

Ben ömrüm boyunca dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa uğrayan tanıdığım, tanımadığım, sahipsiz, kimsesiz yetimlerle, çaresiz kalmışlarla dost olmak istedim. Korkak sahte kahramanlık ve zülümlerle, garibin hakkına tecavüz eden ve zoru gördüğünde el öpenlerle değil! Ben ömrüm boyunca haysiyetini, onurunu omuzunun üstünde taşıyan, kimseyi aldatmayan, namusu ve alnının akıyla yaşayanlarla dost olmak istedim. Ben ömrüm boyunca yüreğinde insan olmanın erdemi ve haksızlığa uğrayanların acısını duyanlarla dost olmak istedim. Zamanın ve haksızlıkların yapıldığı bir dünyada çaresiz kalanlar ve haksızlığa uğrayanlarla beraber yüreğini kanatan insan gibi insanlarla dost olmak istedim....

Ben ömrüm boyunca vicdanını bir terazi gibi kullananlarla dost olmak istedim. Düşeni kaldıran, yardıma ihtiyacı olana yardım edenlerle dost kalmak istedim. Aldırma geç git diyenlere kulak asmadıan. Beni kır çiçeği gibi avucunda değil, kurşun gibi göğsünde taşıyacak.” larla dost olmak istedim. Dost bazen mavi bir bulut, bazen bir ırmak, hayalinizde ki bir sevgili, bazen gönlünüzdeki bir yer olabiliyor ama asıl dost en sıkıntılı günlerinizin sıkıntısını sizinle paylaşan değil midir? Diyorum ki, en güzel renkler gözlerinizde, en içten şarkılar dudaklarınızda, en derin sevgiler yüreğinizde ve en doğru dostluklar doğruluğunuz ve vicdanınızda filizlensin.
Dostlukla…

Üçlü Filtre

Bir gün bir tanıdığı ünlü filozofa rastladı ve dedi ki; Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun? 'Bir dakika bekle' diye cevap verdi Sokrat. Bana bir şey söylemeden önce seni küçük bir testten geçirmek istiyorum. Buna üçlü filtre testi deniyor.

Üçlü Filtre...? Doğru' diye devam etti Sokrat.'Benim arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek, iyi bir fikir olabilir. Birinci filtre ile başlayalım:

Gerçeklik Filtresi: Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin? Hayır dedi adam aslında bunu sadece duydum. Ve tamam dediSokrat demek sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun. Şimdi ikinci filtreyi deneyelim.

İyilik Filtresi: Arkadaşım hakkında bana söylemek istediğin şey iyi bir şey mi? Hayır tam tersi. Öyleyse diye devam etti Sokrat, onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı.

İşe Yararlılık Filtresi: Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey,benim işime yarar mı? Doğrusunu söylemek gerekiyorsa hayır, yaramaz.İyi diye yanıt verdi Sokrat, eğer bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar, faydalı değilse bana niye söyleyesin ki? Bu düşünce yapısı, Sokrat'ın iyi bir filozof olmasının ve büyük itibar görmesinin esas nedeniydi.

Nuri Can

Selam Sevgi ve Dua ile...
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak   Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak EmptyPaz Ocak 27 2013, 19:58

çiçek6 Allah razı olsun 2 çiçek6
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak   Çağımızda Duygusal Ve Dürüst Olmak EmptyPtsi Ocak 28 2013, 01:15

çiçek16 Allah razı olsun çiçek16

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Nasıl Olursan Ol Dürüst Ol...
» Duygusal...
» Hüzün Vakurdur, Onurlu ve Dürüst…
» Duygusal Yoğunluk...
» Müslüman kadın, duygusal bir kişilik göstermez