ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  İMAN ve İtaat  Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

İMAN ve İtaat

3 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

İMAN ve İtaat  Empty
MesajKonu: İMAN ve İtaat    İMAN ve İtaat  EmptyC.tesi Ara. 15 2012, 17:34

İMAN ve İtaat ( Önemli )
HAFTANIN AYETİ

İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece "İman ettik" demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar?
Ankebut 2.

HAFTANIN HADİS-İ ŞERİFİ
Câbir radıyAllahu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem'i:
"Gerçekten kişi ile şirk ve küfür arasında namazı terketmek vardır" buyururken işittim.

Müslim, Îmân 134. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Sünnet 15; Tirmizî, Îmân 9; İbni Mâce, İkâmet 17

Biz müslümanlar'ın bugünkü sorunlarından biride, kalbimizin temiz olması düşüncesiyele ibadetlerimizde aksaklıklar oluşmasıdır. Oysa sadece müslüman olmakla, Lailaheillalah demeyle olmaz. Cenneti kazanmak için, ALLAH'a kul olabilmek için itaat etmek gerekiyor. ALLAH'ın emir ve yasaklarına harfiyen uymak gerekiyor. Hem bu nasıl bir imandır ki, ALLAH'ın varlığına birliğine inanacaksın, ama onun dediklerini yapmayacaksın. Bu demek oluyor ki ben ALLAH'ı kabul ediyorum , var; ama ben ALLAH'ın dediklerini yapamam. Neden dersiniz, neden yapamassın. Bir sürü bahane, belki üşengeçlik, belki bazı emirler bizim aklımıza yatmamıştır, uyuşmamıştır. Bu şekilde hep bir üste çıkma vardır.

Müslümanlar'ın üste çıkmanın tarihi İblis’le başlar. ALLAH Adem’e [as] secde edilmesini emrettiğinde, melekler derhal emri yerine getirir. İblis ise geri durur. Kendince geçerli bir gerekçesi vardır: “Adem topraktan yaratıldı. Ben ise ateşten yaratıldım. Ateşten olan topraktan olandan üstündür.” Doğrudan ve açıktan Rabbine kafa tutmak yerine, yandan dolanır İblis. “Sorunum Seninle değil ey Rabbim; Adem’le benim aramda...” demeye getirir. Sanmayın ki, “Adem ateşten, ben de topraktan yaratılmış olsaydım, dükkan Senin!” diyecektir. Hasedinden yanıp tutuşmaktadır. Ama itiraf da etmez. “İstediğini yapardım ama...”nın arkasına siper eder hasedini. “Biz de müslümanız ama...” diye devam eder bu üslup.... “Ama”dan öncesi öylesine söylenmiştir; asıl söylenmek istenen “ama”nın arkasından gelir. Şeytan asla bu şekilde ALLAH'ı kandıramaz, ama insanları kandırıyor.

Evet şeytan'da iman ediyordu. O zaten ALLAH'ın var olduğunun farkında idi, çünkü onunla konuşuyordu. Ama şeytan cehennemliklerden oldu. çünkü ALLAH'a itaat etmedi. ALLAH bütün mahlukata bir karıncaya secde etmesini söylese, bizim karıncada kusur bularak, ALLAH'ın emrini çiğneme hakkımız yoktur. Biz o zaman sadece karınca'ya secde etmemiş olmayız, biz ALLAH'a isyan etmiş oluruz. ALLAH bizi yarattığına göre, ALLAH bizi rızıklandırdığına göre onun her dediğini yapmak zorundayız. ALLAH bütün insanları sadece Şeytan'ın sarayının inşaatında çalışan işçiler olarak yaratabilirdi, o zaman dahi insanların isyan etme hakkı olmazdı. Ama ALLAH insanları yarattıklarının en şereflisi olarak yaratmışken biz nasıl ALLAH'a isyan ederiz, ona teşekkür etmek için ne yapacağımızı bilemez halde olmamız gerekirken, nasıl onun dediklerini yapmayız.

ALLAH bizleri onun yolunda, onun emir ve yasaklarına riayet eden kullarından eylesin... AMİN... Sell_!

Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

İMAN ve İtaat  Empty
MesajKonu: Geri: İMAN ve İtaat    İMAN ve İtaat  EmptyC.tesi Ara. 15 2012, 18:40

ALLAH bizleri onun yolunda, onun emir ve yasaklarına riayet eden kullarından eylesin... AMİN... Sell_!

amin

ALLAH c.crazı olsun.
emeğine sağlık..

mavigül mavigül
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

İMAN ve İtaat  Empty
MesajKonu: Geri: İMAN ve İtaat    İMAN ve İtaat  EmptyPaz Ara. 16 2012, 01:35

çiçek6 Allah razı olsun çiçek6

İMAN ve İtaat
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İman..
» Bilgisayar ve iman
» İman Hakikatleri ALLAH'ı Gereği Gibi Takdi...
» Sevmek ve iman etmek
» Chat'te Kaybolan İman!..