ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Çil Hoca... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Çil Hoca...

5 posters
YazarMesaj
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Çil Hoca... Empty
MesajKonu: Çil Hoca...   Çil Hoca... EmptySalı Şub. 07 2012, 17:47

Çil Hoca... 2hykq

Çorum şivesiyle kaleme alınmışdır, Sürçülisan etmiş isek affola

Çil Hoca

Boon haftanın ilk gunü, zabahınan erkenden kahdım, urbamı geyindim, ALLAH ne verdiyse ekmami aşımı yedim, talaşaynan işe gitmek için hazırlığımı yaptım.

Toplunun örtüsünü gıvzıttım, topludan şöyle dışarı bahtım birde ne gorüyüm! Zahmerinin ortası sanki ağaçların dalı, pürü bembeyaz. gıra düşmüş, her yer sis, komür kokusuyla pis, dumanıyla is olmuş.

İçim garardııı, benzim sarardı. Ruhuma bir daralma geldi, dedim; boon bazarertesi hele bizim çil hocanında gelmedi sesi, marisem çil hocanında içi gararmış gonü daralmış ki ötmüyo…

Her seher vaktinde öten çil hoca,
Öldün mü? Kaldın mı? Sesin kesildi
Yanmadı ışığın tütmedi baca
Öldün mü? Kaldın mı? Sesin kesildi.

Neyise bırah çil hocayı neyi, gurtuluş yoh mecburen işe gidecam ,çol çocuk ekmek bekliyor, sağolsun garım sakomu duttu, geyindim homurdanı homurdanı merduvanın badallarını yavaş yavaş endim.

Aklıma bizim bodrum katta oturan komşumuz çil hoca ve horantası geldi, bide ona bahıyım da öyle gediyim dedim, ne gorsem eyi tavıkları sansar yemiş kumesin içi üleşinen dolu, bizim çil hoca hüşümlenmiş yasta zavallı nasıl bir uğraş verdi bilmiyom amma o Allaha şükür sağ duruyor, halına bahtımda dünyamdan bezdim.

Oysa her sabah imamdan evvel yanık ve gozel sesiyle o galdırırdı bizim comati namaza, zavallı garip galmış, hakını almamış koy hocası gibi boynunu bukmüş, altına etmiş, üstüne çokmüş garip garip düşünüy, kimsesi yok garı uşak, çol çocuk hepsini sansar bomuş onun için gıyamet çohtaan gopmuş…

Ula çil hoca sen garip, ben garip bundan böyle bu gorhuyla sen fazla yaşamazsın ne gadar çabalasanda artık huzur yok, guyrunu oyana bu yana sallama, sansardan gurtulamazsın, heç olmazsa mındar bali getmede bunca yıllık emamiz var ödeşek dedim…

Aha birazdan geliyom dedim, badalları gaçarak çıhdım, zile bastım bide bizim garı gozlerini üfeleyerek kapıyı açtı; ne oldu herif ne var hayırdır inşALLAH… dedim; ula garı ne çabuk uyudun yav! Daha gideli beş dakka olmadı, aşşada gıyamet gopmuş bide gomşu olacan…

Neyse sen bizim pala bıçağı ver hele, garımın gozleri fal taşı gibi açıldı hayırdır ne oldu herif?
Dedim garı uzatma pala bıçağı ver, bizim garı hemen toplunun örtüsünü gıvzıttı dışarıda biriyle doşüyomu diye bahtı, kimseyi goremeyince homurdanarak mutfağa gitti pala bıçağı getirdi.

Dedim garı bekle burada… Ne oldu herif? Dedim bizim çil hoca medeniyetten istifa etmiş, bende istifasını infaza çevirecam dedim, hemen aşşa endim çil hocanın korkusuna, sansarın işine son verdim... gari bizim kumese uğramaz sansar.

Kesdiğim çil hocayı aldım şeremetce beni bekliyen garıma verdim ve dedim garı çil hocanın etinden ne eyi olur? Dedi arabaşı, eyi öyleyse sen bu işi biliyon, gozel bir arabaşı yap, yanında bulgur pilavı, pilavın üstüne horozun etini dikile gozelce yuka ekmea sula ser yanındada goo domates turşusunuda ihmal etme,yuka ekmanende bek gozel olur hani, sonrası ALLAH kerim ondan sonra sen bak ziyafete , tabiî ki başka bir mani çıhmazsa…ula sahi keşke essah olsa da bi ziyafet çeksek bak şimdi canım çekti, ne gozel olur horoz etinden arabaşı demi… 

Nuh COMBA

Very Happy Very Happy
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Çil Hoca... Empty
MesajKonu: Geri: Çil Hoca...   Çil Hoca... EmptySalı Şub. 07 2012, 21:05

Çoook güzel yaa...
Eline emeğine sağlık ablam
Selam sevgi ve dua ile...

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Çil Hoca... Empty
MesajKonu: Geri: Çil Hoca...   Çil Hoca... EmptyÇarş. Şub. 08 2012, 01:22

Smile Smile Smile
çiçek17 Allah razı olsun çiçek17
miraç25
Yeni Üye
Yeni Üye

Çil Hoca... Empty
MesajKonu: Geri: Çil Hoca...   Çil Hoca... EmptyÇarş. Şub. 08 2012, 02:35

[center][i] canım ablacığım bu hikayeden arab aşı çorbasının çoruma ait olduğunu anladım Laughing çok güzel. aksan çok sempatik.yüreğine sağlık.
miftah
Admin
Admin
miftah

Çil Hoca... Empty
MesajKonu: Geri: Çil Hoca...   Çil Hoca... EmptyÇarş. Şub. 08 2012, 16:11

Güzelmiş Nursan25 Ablam Smile Allah razı olsun
Biraz yazık olmuş Çil Hocaya ama neyse Very Happy

Çil Hoca...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-