ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

"Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr

3 posters
YazarMesaj
fatma16
Dost Üye
Dost Üye
fatma16

"Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr Empty
MesajKonu: "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr   "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr EmptyPtsi Kas. 03 2008, 19:51

Gayet gariptirki uzadıkca kısalan bir hayat yaşıyoruz. Günler geçtikce yaşanılması muhtemel günlerin sayısı azalıyor. Her günü dünün tekrarı sayıp yaşayan mahvoluyor, gününü diğerinden ayıramayan kahroluyor…

Küçücük İnsan türlü dertlerle ve olaylarla imtihan olup Asr-ı Saadet için durmadan koşuyor.. Kimileride O Gül bahcelerinden habersiz bu dünya da dikenleri kendilerine gül belliyor…

İnsan çalışan ve çalışmak zorunda olan bir varlıktır.
Helal kazanç için çalışmak ibadettir. Maddi hayatı dengede tutmak müslümanın görevidir. "Ben ahireti kazanacağım" diyerek bu dünyadan el etek çekilemez. Şayet böyle bir niyeti var ise zat-ı kişi nin gece o sıcak pamuk yatağından kalkar abdestini alır başı secdede kalır… Böylece ahirette binler güneş onun için doğacaktır…

Maddi hayat elbette kendi menfaatimiz içindir yani bir kişi bir iş yapıyorsa bunun karşılığını alır….
İşte Müslümanlığın farkı burada bir yıldız gibi parlar! Müslüman yapacağı işi Allah’ın rızası dahilinde yapmaya gayret ederek öncelikle Allah’dan gafil olmadığını ispatlar! Çok şükür…
Sonra yapacağı iş için Allah’dan musaade ister "İnşaallah" der…
Bu da yetmez Müslüman’a… Müslüman bir işe başlamadan evvel "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr" diyerek kalbi felaha açar…
O iş için ve her iş için Allah’la irtibata geçer ve O’nunla konuşur…

Ne demek dir "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr" kendimce anlatayım;

Rabbim…
Bu yapacağım işi bana kolaylaştır…
Senin yardımın olmadan ben bu işi yapamam… Ben senin emrinde bir aciz bir fakir bir küçük kulum ama biliyorum ki Allah’ım ben senin nazarında yaradılanların ve sana Kulluk la vazifelendirilenlerinde en yücesiyim… Sana herşey sonsuz şükür ile secde ederken bu nankör Kul’u affet… Yardım et…

Zorlaştırma…
Sen herşeye kadir olan ve hükmedensin… Müsaade alan değil, Müsaade verensin… Müsaadeni istiyorum Rabb’bim… Bu işimi zorlaştırıp beni imtihan etme… Senden gelen Cefa’ya da Sefa’ya da hamd-u senalar olsun… Zorlaştırma Allah’ım….

Allah’ım bu işi bana hayırla tamamlamayı nasib eyle…
Her işte bir hayır var Allah’ım… Bizim bildiklerimiz bize kafii gelmez sen bizi bildiklerimizden ve bilmediklerimizden koru… Rabb’bim ben bu işin hayırmı şermi olacağını bilemem bunu ancak ve ancak Senden bilirsin… Allah’ım bu işi bana hayırla tamamlamayı nasib eyle… Hayırlarla bizi haşr eyle…

Kişi Allah’a bunları kalbinin içinde söyledikden sonra başlayacağı işden hayırsızlık beklemek bence imkansız… Ha şimdi çıkar biri derki "Ya hu kardeşim ben bu Dua yıda okudum herşeyi de yaptım ama olmadı başarısız oldum"…

Hal böyle olunca bu kişi ye biz değil o yüce ve eşsiz kainat kitabının cevabı geciktirmeyecektir;

"Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. ALLAH bilir de siz bilmezsiniz." (Bakara Suresi, 216 - Kuranı Kerim)

İşte İnsan! İşte çokca sabırsız varlık!
Hep şimdi yi isteyen ve asla sonrasındakine emin olamayan!
İnsan; Bir damla kan ve bin kaygı..!
İnsan; şeytan sürekli bir kavga ya da dostluk içinde olan varlık!

İnsanlığımızı bilelim efendim… Kendimizi teslim edelim… "Ben zaten içki batağına, fuhuş batağına, kumar batağına düştüm benden ne Müslüman olur nede adam" diyerek Allah’ın o merhametini göz ardı etmeyelim..
Unutmayalım!
Hiç bir günah! Allah’ın merhametinden büyük olamaz…!

Ne diyor bakın bu içimdeki felah;

İnsan oldum kendimi bilemedim
Nisyan oldum kendimi bulamadım
O’nsuz bu alemde duramadım
Aldı beni yanına derman bulamadım…

Ahirette derman isteyen reçetesini dünyada yazdırır efendim…
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: s.a   "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr EmptyPtsi Kas. 03 2008, 21:12

İnsanlığımızı bilelim efendim… Kendimizi teslim edelim… "Ben zaten içki batağına, fuhuş batağına, kumar batağına düştüm benden ne Müslüman olur nede adam" diyerek Allah’ın o merhametini göz ardı etmeyelim..
Unutmayalım!
Hiç bir günah! Allah’ın merhametinden büyük olamaz…!

Ne diyor bakın bu içimdeki felah;

İnsan oldum kendimi bilemedim
Nisyan oldum kendimi bulamadım
O’nsuz bu alemde duramadım
Aldı beni yanına derman bulamadım…

ALLAH razı olsun fatma kardeşim
tek kelimeyle mükemmel bir paylaşımdı
ne söylesek boş.allahın büyüklüğü mağfireti,hahmeti
derya,o deryadan istifade edenlerden oluruz inşallah

çiçek2 çiçek2
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr   "Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr EmptySalı Kas. 04 2008, 00:45

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7

"Rabbi yessir velâ tuassir Rabbi temmim bi’l-hayr
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ya Rabbi dememizin altında ALLAH’ın Buyur demesi vardır!
»  Güzel ahlakta ölçü Kur’an’dır.
» Aynam paslı’ diyeceğine, ‘Gözüm hasta’ de!…
» 16 Haziran 2015, İkizler Burcu’ndaki YENİAY’ın Etkileri; ÇÖZÜM BULMA ZAMANI!
» AY Pluto’ya Kare, Uranüs’e Karşıt… Duygusal Deneyimlerle Gelen TOKAT GİBİ BİR AYDINLANMA!