ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor

3 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor Empty
MesajKonu: Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor   Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor EmptySalı Ağus. 31 2010, 20:11

Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor Y1py23futw0smhayxdrzzvu

Tövbe ettikten sonra günaha her meyledişimizde içimizden bizi uyaran bir ses var” diyen gençler, tövbeyle buldukları huzuru böyle dile getirirken hayatlarına gelen düzene de dikkat çekiyor. Anlaşılan o ki tövbe, insanın hem manevi hem de maddi dünyasında yepyeni bir sayfa açmasına vesile oluyor.

İnsanın yaşı kaç olursa olsun tövbe için geç kalmış sayılmaz, yeter ki ecel yetişmiş olmasın. Lakin ibadetler gibi tövbenin de genç yaşta yapılanı daha faziletli. Zira tövbe ile başlayan süreç bir ömür sürecek bilinçli kulluğun ilk adımı oluyor. “ALLAH tövbe edenleri sever” (Bakara, 222) buyruğundaki ilahi gizemi ancak tövbe kapısından girenler yaşayabiliyor. Henüz çok genç yaşlarda o kutlu dönüşü yaşayanların ağzından, dile dökülebildiği kadarıyla dinleyelim istedik bu sırrı. Ve sorduk genç ama derviş yürekli arkadaşlara: “Tövbe etmek hayatınızda neleri değiştiriyor?”

Vildan (21): “Tövbe etmekle haramlardan daha çok kaçınmak mümkün oluyor. En büyük ve en zor hedef olan ihlâsı elde etmek için yine tövbe şart. Bir de insan aynı gayeyi güden yani ALLAH’ın rızasını elde etmek için çalışan insanlarla bir araya gelince hiç tanımasa da aralarında bir sevgi, bir muhabbet oluşuyor. İşte bu çok önemli. Çünkü bu muhabbet, sonunda sizi ALLAH’a yaklaştırıyor.”

Beyza (15): “Tövbeyle kendimi tertemiz hissediyorum. Hayatımda yepyeni bir sayfa açılıyor. Büyük bir pişmanlıkla tövbe ettiğimde günah işlememeye karşı azmim artıyor. Ayrıca namaz ve diğer ibadetlerden daha çok zevk alıyorum. ALLAH için birbirini seven ve tövbe eden diğer arkadaşlarla bir araya geldiğimizde kalbimdeki ALLAH sevgisi artıyor. Özellikle daraldığımda, bunaldığımda bu arkadaşlarla bir araya gelmek beni çok rahatlatıyor. Psikoterapi etkisi yapıyor.”

Eskiden dışarıdaysam ve abdestim yoksa namaz kılmazdım

Fatma (30): “İnsan temizlendiğini düşünerek günahtan daha çok kaçınıyor. Tam bir günaha dalmak üzereyken içimden beni engelleyen bir ses işitiyorum sanki. Ola ki bir günaha girdim, eskisine oranla daha büyük bir pişmanlık hissediyorum. Bir de tövbeden sonra tesettürüme ve mahremiyete daha çok dikkat eder oldum. Eskiden dışarıdaysam ve abdestim yoksa namaz kılmazdım. Şimdi ne olursa olsun bu konuyu atlamıyorum. Namaz benim için olmazsa olmaz. Bir oğlum var. O da tövbeyle başlayan bir tasavvuf terbiyesinde büyüsün istiyorum. Benim gibi geç kalsın istemiyorum. Çünkü belli bir yaşa geldikten sonra yanlışları düzeltmek daha zor oluyor. Tasavvufun çocuk yetiştirmede de önemli olduğunu düşünüyorum. Bu zamanda insana ALLAH’a giden yolu öğreten bir mürşit şart. Zira tek başına tövbeyi muhafaza edebilmek zor.”

Ünzile (28): “Tövbe etmeden önce daha kolay günah işliyorduk. Nasuh tövbesi ettikten sonra öncelikle günaha karşı bir soğukluk, daha bir kaçınma hali oldu. Şu anda kendimi daha çok muhasebeye çekiyorum. İlk tövbe ettiğim anı unutamam. O anda içimi tarif edemediğim bir huzur kapladı. Manevi olarak kendimi bir yere yaslanmış hissettim ve güç aldım.”

Esra (22): “Tövbe etmek gerçekten pişman olmakla başlar. Ben artık ALLAH’a yakınlaşmak, hem dünya hem de ahiret hayatımın güzel olmasını istediğim için tövbe ettim. Tövbe insanın hayatında çok şeyi değiştiriyor. Tam günaha dalacaksın hemen içinden bir ses: ‘Ben tövbe ettim, Rabbim’e söz verdim, bunu yapmamalıyım’ diyor. Kısacası, Rabbi’nin emirlerine karşı daha hassaslaşıyorsun.”

“Tövbe ettikten sonra günaha her meyledişimizde içimizden bizi uyaran, o işe girişmememiz konusunda bize destek veren bir ses var” diyen gençler tövbeyle buldukları gücü böyle dile getirirken hayatlarına gelen düzene de dikkat çekiyor. Anlaşılan o ki tövbe insanın hem manevi hem de maddi dünyasında yepyeni bir sayfa açmasına vesile oluyor.
KİŞİ SEVDİĞİYLE BERABERDİR ''
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor   Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor EmptySalı Ağus. 31 2010, 20:38

ALLAH razı olsun su çiçeği
nedametle gelen tevbe ihlas ve samimiyet demektir.
ihlas ve samimiyetle allaha yönelene elbette Rabbim huzuru
mutluluğu bahşedecektir.ne mutlu hatalarından dönüp
Hakk'a yönelenlere.
selam ve dua ile

çiçek2 çiçek2 çiçek2
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor   Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor EmptyÇarş. Eyl. 01 2010, 01:37

çiçek17 Allah razı olsun 2 çiçek17

Gençler Tövbeyle Huzur Buluyor
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Aşk Günahın Karaladığını Tövbeyle Aklamaktır...
» İyi bir karakter eğitimi için gençler hayatı yaşlılarla da paylaşmalı
» Huzur
» Huzur....
» Huzur