ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek     Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek

2 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek     Empty
MesajKonu: Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek    Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek     EmptyÇarş. Ekim 15 2014, 23:49

Bir cuma günü sınıfta işler yolunda gitmiyor gibiydi, öğrencilerin birbirlerine sinirlendiğini hissettim. İşler çığırından çıkmadan önce bu tuhaflığı durdurmam gerekiyordu. Bunun için herkese sınıf arkadaşlarını bir kağıda listelemelerini ve birbirleri hakkında düşündükleri en iyi şeyleri bulup bu kağıda yazmalarını söyledim. Daha sonra bu kağıtları alıp değerlendirdim, herkes için bir liste oluşturup, sahiplerine dağıttım...

Bir süre sonra bütün sınıf gülümsüyordu, gerçekten mi diye fısıldaştıklarını duydum, bu kadar sevildiğimi bilmiyordum. Bundan sonra sınıfta hiç kimse bu kağıtlardan söz etmedi, büyük tatsızlıklar da olmadı. Yıllar sonra bir yolculuk dönüşü, öğrencim Mark’ın Vietnam’da öldüğünü öğrendim. Cenazesi de meğer ertesi gün kaldırılacakmış, o gün Mark’ın bütün arkadaşları cenazeye gelmişti. Hepimiz çok üzgündük ve ben yılların ardından, öğretmenlik yaptığım kasabaya döndüğüm gün ailemden aldığım böyle bir haberle yıkılmıştım...

Cenaze töreninden sonra hepimiz Mark’ların evine gittik, Mark’ın babası cebinden bir cüzdan çıkardı. Öldürüldüğü zaman bunu oğlumun üzerinde bulmuşlar, içinde de bu iki sayfa kağıt vardı. Bunlar, yıllar önce Mark’ın arkadaşlarının onun hakkında düşündüklerini yazdığım kağıtlardı. Sınıf arkadaşları etrafımıza toplandılar, hepsi de yıllardır kağıtlarını sakladıklarını söylediler, kimisi çekmecede, kimisi de bir albümün içinde. Hatta John, cüzdanını çıkardı, buruşup yıpranmış listesini gruba gösterdi, bunu yanımda taşıyorum, sanırım hepimiz listelerimizi saklıyoruz...

İşte o an oturdum ve ağladım, bunca yetişkin insanın çocukken ellerine geçmiş bir kağıt parçasını gittikleri her yere, dünyanın öbür tarafında çeltik tarlalarının ortasında ki bir savaşa bile taşımasının nedeni ne olabilir. Tabii ki değer verilmek, sevildiğini bilmek ve önemsenmek, hanginiz istersiniz yalnız kalmayı, çevrenizden kopmayı ve kendinizi değersiz, önemsiz hissetmeyi...

Niçin önce insanların olumsuz, kusurlu yanlarını görüp; kavgaya, birbirimizi dışlamaya meyilliyiz ve birbirimizin iç güzelliğini fark etmeden, görüntünün peşinde koşuyoruz? İnsanlara zaman ayırın, onlarla ilgilendiğinizi gösterin ve bütün insanların en az kendiniz kadar değerli olduğunu bilin...

Bana güzel bir şeyler söyle, içinizde hediye almaktan ya da vermekten hoşlanmayanınız var mı. Tamam kabul ediyorum, bazen hediye seçimi yapmak çok zor ve sıkıcı bir iştir ama; içten bir dost, iş arkadaşı, kardeş, sevgili tarafından, bu senin için sözleriyle uzatılan küçücük bir paketin, size o an hissettirdiklerini, kalbinize yayılan sıcaklığı hangi hassas terazide ölçebilirsiniz dersiniz...

Şimdi de konuyu, bu senin için sözüne çekmek istiyorum, bu kısacık cümlede aslında, kocaman bir değer verme vardır öyle değil mi. Bunu senin için özel olarak seçtim, sen benim için değerlisin ve daha bir çok gizli anlam. Böyle bir cümlenin ardından da şu soruyu sormak istiyorum ne dersiniz, sevdiklerimize bir şeyler verebilmek için elimizde mutlaka maddeye dayalı bir şeyler mi olmalıdır. Siz de bana haklı olarak şu soruyu sorabilirsiniz; aşka neler hediye olabilir...

Cevaplıyorum; aslında bir çoğumuzun cimri olduğu, bir kısmımızın utangaçlıktan dolayı çevresine vermekten çekindiği, en acı olanı da bazılarımızın böyle bir eylemin farkında dahi olmadığı övgü, takdir etme, beğenimizi ortaya koyma gibi son derece insanca duygularımızın sözcüklere dökülüp karşı tarafa sunulması, alan kişi için, bir hediye değil midir. Ya da şöyle söyleyeyim, beğenildiğinizi, sevildiğinizi bilmek, yaptığınız işlerde takdir görmek istemez misiniz...

O halde bizler niçin bu güzel ve masrafsız hediyenin bu kadar cimrisiyiz. Niçin insanlar, bir süre sonra birbirlerini övmekten uzaklaşırlar, neden arkadaşlarının başarılarını takdir etmekten kaçınırlar, yoksa tüm bunlar yağcılığa, dalkavukluğa mı girer. Benim cevabım hayır, kesinlikle hayır ben ucuz övgüden bahsetmiyorum ki gerçek övgüden bahsediyorum. Çünkü birinde içtenlik vardır, diğerinde yoktur, biri yüreğimizden kopup gelir, diğeri öylesine dudaklarımızdan dökülür. Birisi samimiyet, diğeri menfaat kokar ve birincisi, ikincisine daima üstün gelir...

Özetle diyorum ki, insanları dürüstçe, içtenlikle övmenin, kendimizi düşünmeyi bir an için bir kenara bırakıp, karşımızdaki insanın iyi yönlerini görerek, bunları ortaya koymanın ne zorluğu, ne kötülüğü olabilir. Hani derler ya, aslında çok da güzel yakışıklı değil ama sanki şeytan tüyü var, herkes onunla birlikte olmak istiyor. Hâlâ gerçeği fark edememiş olanlara duyurulur, tüm mesele bu kişilerin kalplere giden yolu fark etmiş olmaları ve tatlı dilleri...

Selam Sevgi ve Dua ile...
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek     Empty
MesajKonu: Geri: Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek    Sevildiğini Bilmek ve Önemsenmek     EmptyC.tesi Ekim 18 2014, 01:31

çiçek16Allah razı olsun çiçek16

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sevene Emir Gerekmez Sevildiğini Bilene Yasak Sökmez...
» Sevmeyi Bilmek
» Dost Kıymeti Bilmek...
» Gitmeyi Bilmek Gerek...
» HADDİNİ BİLMEK