ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  İstihare Duâsı Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

İstihare Duâsı

5 posters
YazarMesaj
beyza57
Dost Üye
Dost Üye
beyza57

İstihare Duâsı Empty
MesajKonu: İstihare Duâsı   İstihare Duâsı EmptyC.tesi Ağus. 30 2008, 23:19

Yapılacak her işin iyi veya kötü olduğunu, yahut hemen yapmanın mı, yoksa ertelemenin mi daha uygun olduğunu anlamak için iki rek'at namaz kılınıp Allah'a duâ ederek işin sonunu kalbine ilham etmesini niyazda bulunmak sünnetir.

İstihare Duâsı Şudur;

"Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es'eluke min fadlike'l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta'lemu vela â'lemu ve ente allâmu'l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta'lemu enne hâzâ'l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ'lemu enne hâza'l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va'kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. "

"Allah'ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah'ım eğer sen bu işin benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı olduğunu biliyorsan bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli olduğunu biliyorsan bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle."
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

İstihare Duâsı Empty
MesajKonu: Geri: İstihare Duâsı   İstihare Duâsı EmptyC.tesi Ağus. 30 2008, 23:34

:oflw: Allah(c.c)razı olsun. :oflw:
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

İstihare Duâsı Empty
MesajKonu: s.a   İstihare Duâsı EmptyC.tesi Ağus. 30 2008, 23:34

Amiiiiiiiiiiinnnn..........
Amiiiiiiiiiinnnn..........

Allah razı olsun beyza kardeş

çiçek3 çiçek3
kalem
Yeni Üye
Yeni Üye

İstihare Duâsı Empty
MesajKonu: Geri: İstihare Duâsı   İstihare Duâsı EmptyPaz Ağus. 31 2008, 00:43

İstihare, insanın danışacak, akıl alacak kimsesi yoksa, hakkında hayırlı olanı rüya yolu ile gösterilmesi durumu oluyor. Ancak yol gösterecek ehil bir kimse varsa yakınlarımızda, istişare, istihareden daha önemli ve etkili oluyor karar verme aşamasında.. Çünkü istiharede bazen ruh halimizin tezahürünü görebiliyoruz rüyalarımızda. Yani belki kalben temayülümüz vardır, belki hayır olmadığını biliyoruz ama, hani bir ümit deyip, o dala tutunuyoruzdur. Bu hal de beynimizi oyuna getirip, bizi istihare yolu ile yanıltıyor olabilir. İstihare ile evlenip de mutlu olamayan, hatta boşanan çok aile biliyorum. Ha belki de onlar için evlenip ayrılmaları hayırdı, burası da ayrı konu ama ben istişarenin daha mühim olduğunu düşünüyorum. Aşağıdaki yazı da bunu açıklıyor:

İstişare sünnettir. Hatta Peygamber efendimize farz idi. Halbuki elbette vahiy ile öğrenebilirdi veya Cebrail aleyhisselamdan Allahü teâlânın muradını sorup öğrenebilirdi veya bizzat kendisi devamlı istihare yapabilirdi. Ama Sevgili Peygamberine Allahü teâlâ istişare yapmasını emretti. Kur'an-ı Kerim'de mealen, "İş konusunda onlarla istişare yap. İstişareden sonra o işi yapmaya tam olarak karar verince, artık Allah'a dayan ve güven" (Ali İmrân, 3/159) buyurulur.

İyi kimseler övülürken de (İstişare ederek iş yaparlar) buyuruluyor. (Şura 38)

İnsan, malını, emniyet ettiği kimseye bıraktığı gibi, doğru söyleyeceğine emin olduğu kimse ile istişare eder, danışır. Meşveret, yani danışmak, insanı pişman olmaktan koruyan bir kale gibidir. Meşveret olunacak kimsenin, insanların halini, zamanın ve memleketin şartlarını bilmesi lazımdır. Buna siyaset bilgisi denir. Bundan başka, aklı, fikri kuvvetli, ileriyi gören, hatta sıhhati yerinde olması lazımdır.

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(Salih olan âlimlerle istişare edin!) [Taberani]
(İstişare, pişmanlığa karşı kaledir.) [İ.Maverdi]
(İstişare eden pişman olmaz.) [Taberani]
(Yapacağı işi ehli ile istişare edene, o işin en güzeli nasip olur.) [Taberani]
(Akıllıya danışıp onu dinleyen, doğruyu bulur, dinlemeyen pişman olur.) [İ.Maverdi]
(Tedbirli kimse, işinin ehli olana danışıp, ona göre hareket eder.) [Ebu Davud]

Hazret-i Âdem, “İşlerinizi istişare ile yapın. Eğer ben, yasak meyve konusunda meleklerle istişare etseydim, musibete maruz kalmazdım” buyuruyor.

Hazret-i Ömer, (Allah’tan korkanlarla istişare edin) buyurmuştur.

Demek ki, ehli olan ile istişare, istihareden üstündür yani istişare şartları varken istihare yapılmaz. Ancak, danışacak salih, güvenilir bir zatı tanımayan istihare yapmalıdır.

Yanlış anlaşılasını istemiyorum, istihareyi hafife aldığım zannedilmesin. Benim değinmek istediğim, istişarenin daha etkili olduğudur.
fatma16
Dost Üye
Dost Üye
fatma16

İstihare Duâsı Empty
MesajKonu: Geri: İstihare Duâsı   İstihare Duâsı EmptySalı Eyl. 02 2008, 15:28

mustafa43 demiş ki:
Amiiiiiiiiiiinnnn..........

Allah razı olsun beyza kardeş

çiçek3 çiçek3