ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Küçük Şey Yoktur Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Küçük Şey Yoktur

3 posters
YazarMesaj
Menekşe
Özel Üye
Özel Üye

Küçük Şey Yoktur Empty
MesajKonu: Küçük Şey Yoktur   Küçük Şey Yoktur EmptySalı Haz. 05 2012, 21:28

Küçük Şey Yoktur

Her şey bir hatırlatmadır bize...

Ünlü bir dokumacı, dokuduğu kumaşı satmış.

Daha sonra o kumaş parçasında bir kusur görülmüş ve geri çevrilerek bedeli istenmiş.

Dokumacı parayı vermiş, fakat gözlerinden yaş gelmiş. Sormuşlar:

"Niçin ağlıyorsun? Kumaşı geri verdik diye ise üzülme. Alıp gidelim ve paranı geri verelim."

Dokumacı:

"Hayır, kumaş için ağlamıyorum," demiş. "Onun bu kusuru görüldü ve geri çevrildi. Fakat ya ömür boyu yaptıklarım, ALLAH'a arzolunduğu zaman, böyle bir kusur yüzünden geri çevrilecek olursa, ne olur benim halim? Ben bunu düşündüm de ağladım. Hayat, kumaş gibi değil ki, düzeltilsin, ya da tekrar dokunsun. O, sadece bir kere gelir geçer".

HAYAT, HATIRLAMA ÎLE GÜÇ VE ANLAM KAZANIR. HER GÖZLEM YOL AÇAR, İNCE BİR DÜŞÜNÇEYE.

İnsan, ilerisi için, ancak geçmişi gözönüne alarak, hazırlık yapabilir. Anlaması, karar verebilmesi, seçebilmesi için insanın sürekli hatırlaması gerek.

Hatırlamazsa insan, tecrübe kazanamaz; yanlışlar tekrarlanır. Hatırlamazsa insan, bir robot olmaktan öte belirti gösteremez. Hatırlamazsa insan, bitkisel bir yaşamı yarınlara sürükler.

İnsan ancak duyarsa, hissederse hatırlar.

Bu iş kolay ve basit değil.. Bir nakış gibi sabırla işlenmeli.. Devamlı egzersizlerle yuvasını kurmalı, zihinlerde örnekler...

Yüzeysel biçimde sonuca varılamaz.

Bir adam, çok sıcak bir yaz günü buz satıyor, bir yandan da:

"SERMAYESÎ TÜKENEN ADAMA YARDIM EDİN!" diyordu. Bu sözünde haklıydı. Çünkü buz eriyordu.

Oradan geçmekte olan biri (Bu kişi, büyük veli, Cüneyd Bağdadî' ydi.), bu sözü işitince, bir an durakladı, sonra düşüp bayıldı.

Ayılınca sordular, "Ne oldu sana böyle?".

Cevap verdi:

Eriyen buz değildi, ömrümdü!

Akşam elektrikler sönmüş... Tam zamanı işte gerçeği düşünmenin. "Nasıl ve niçin yanıyor?" diye, hatırlanmaz mı güneş?

An'ı yakalamak gerek.. Bu anlar yakalanmadan, bu sesler duyulmadan, hayat yaşanılmış olmaz...

Zaman,

"Bir gün uyanır!" diye, İnsanın etrafında Haykırarak koşuyor!!!

"Ve'l-Asr..." Zamana yemin ediyor ALLAH. Kıymetini iyi bil. Büyük bir emanet, büyük bir sorumluluktur zaman!..

Her şey, ama her şey bir hatırlatma, Her şey, her görüntü, ilginç bir öğretidir.

İnsana kesin bir biçimde gelecek olan ölüm, öyleyse nasıl soyutlanır hayattan?

Bak, sıraya girmiş, tabutlar ayrı ayrı... Gör, unuttukları kabre koşuşan insanları.

Seherde öten horoz, trenin çığlıkları

Bu kaçıncı çağrı?

Bu kaçıncı uyarı?

İnsan duymuyor mu?

Duymayacak mı?

"KOŞUN KURTULUŞA" diye,

AĞLAYAN EZANLARI!!!

Alıntı
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Küçük Şey Yoktur Empty
MesajKonu: Geri: Küçük Şey Yoktur   Küçük Şey Yoktur EmptyÇarş. Haz. 06 2012, 00:59

çiçek9 Allah razı olsun 2 çiçek9
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Küçük Şey Yoktur Empty
MesajKonu: Geri: Küçük Şey Yoktur   Küçük Şey Yoktur EmptyPaz Haz. 24 2012, 03:12

"Bir gün uyanır!" diye, İnsanın etrafında Haykırarak koşuyor!!!
"Ve'l-Asr..." Zamana yemin ediyor ALLAH. Kıymetini iyi bil. Büyük bir emanet, büyük bir sorumluluktur zaman!..
Her şey, ama her şey bir hatırlatma, Her şey, her görüntü, ilginç bir öğretidir.
İnsana kesin bir biçimde gelecek olan ölüm, öyleyse nasıl soyutlanır hayattan?
Bak, sıraya girmiş, tabutlar ayrı ayrı... Gör, unuttukları kabre koşuşan insanları.

şu uzun görünen hayat bir gün gibi kaydı geçti elimizden.geriye dönüp bir bakıyorsunki
hayatımızda neler yitirmişiz kimleri kaybetmişiz.hepsi dünün sağlarıydı hayata sımsıkı bağlıydı
ama bir an geldi bir sala sesiyle irkildim köyümde kim kim demeye kalmadı falanca sabaha karşı
yol almış mevlaya.birbir elimizle götürdük verdik toprağa.3 günlüktü hüzünlerimiz sonra yine hayat
bildiğimiz gibi devam etti.bir gün bir sala daha duyulur ama biz duymayız bu salayı,duyanlar irkilir
sorar kimin salası vah vah denir alınır götürülür cansız beden toprağa verilir.iş işten geçer artık
amel kapısı kapanmıştır eldeki sermayedir tek kurtuluş.toprak ya saracak ya sıkacak sen bendendin
benden yaratıldın ben besledim ben büyüttüm üzerimde ben gezdirdim her şeyi verdim sana.
verdim ama beni yaratan Rabbim istedide verdim peki sen ne getirdin bana ve rabbime diyecek.
hayat bir gün doğumuyla bir gün batımı kadar kısa.asıl ebedi alem bitmek bilmeyen alem....

ALLAH razı olsun Sessiz Gül emeğine sağlık
çok güzel faydalı ibreti alem bir yazı

çiçek10 çiçek10 çiçek10

Küçük Şey Yoktur
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hayatta Sır Yoktur...‏
» Yürekten Silmek Yoktur...
» Ölümüne Sevmek Yoktur…
» İslam'da Uğursuzluk Yoktur
» Karanlığa Çare Yoktur...