ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Teselli Aradım Kelimelerde Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Teselli Aradım Kelimelerde

3 posters
YazarMesaj
Menekşe
Özel Üye
Özel Üye

Teselli Aradım Kelimelerde Empty
MesajKonu: Teselli Aradım Kelimelerde   Teselli Aradım Kelimelerde EmptyCuma Nis. 20 2012, 22:11

Suyu çekilmiş değirmen gibi neden sessizliğe büründün. İçinde hayat olmayan viranelere döndün. Oluğundan sular aksın, seni ummana götürsün. Hayatın hayat olması harekete bağlıdır. Hareketsiz, zevksiz, şevksiz, heyecansız bir hayat olmaz. Bir sebep bittiğinde bin sebep başlar. Sebepsiz yerinden oynamaz taşlar. Atalet, duraklama, hayatın sevmediği bir şeydir. Bunlar Müslüman sıfatları değildir. Yeryüzüne, gökyüzüne ve denizlere bak. Her şey cevelan halinde, duran bir şey yok. Bu kadar durmayan içinde senin durmuş olman bir şey değiştirmez.

Dilini ağzına nöbetçi koyana kulak ver! Yüreğini terbiye et ki, dilin başına dert olmasın. Her yürekten geleni dışarı bırakmasın. Hazineleri açan dilin başına dert açmasın. Yılanı deliğinden çıkaran, yılanı deliğine sokan, yarana tuz basmasın. Sevgiyi yudum, yudum yut. Sevgisizliği bal da olsa unut. Küsmek yerine bahaneler arayacağına, sevmek ve sevilmek için çareler ara. Bırakacağın eli tutma, tutacağın eli ise bırakma. Sahte sevgililere gül olmak yerine gerçek sevgiliye diken olmayı tercih et. Sevgiyi yüreğine koyanı düşün. Yüreğinde O yoksa yüreğin delinmiştir veya ölmüştür. Dostluğa ver ömrünü gitsin. Dostluk yoksa bırak gitsin.

Gönlün arınmadan vücudun arınmaz. Herkes dışını süslerken, sen içini süsle. Çünkü dışını imar eden, içini ihmal eder. Düşüncelerin konuşmalarına, konuşmaların hareketlerine, hareketlerin kaderine yansır. Onun için güzel düşün, güzel yaşa. ALLAH intikamını kul ile alır. Bunu anlamayan kuldan sanır. Gönlün bağ, gözlerin bulut olsun. Bulut ağlarsa bağ yeşerir.

Kargaya gülü sorma! Gülü bülbüle sor. Fani şeyleri sevme! Sevgini Bakiye ver. Sanat sanatkârın aynasıdır. Başkasının günahını kapatmaya uğraşma, sen günaha gözlerini kapat.
Dua ile Rabbinin kapısında durmayı bil! Yeter ki sen kapıya vurmayı bil! Kapı çalınmadan açılmaz! Arzuların buğday tanesi gibidir. Arzularını azaltırsan, dünya tuzağına düşmezsin. Güzel günleri bekleme. Sen ona yürü. Gayret kanatlarıyla uçmaya çalış.

Sevgi ve acımak insanlık vasıflarıdır. Şiddet ve şehvet hayvanlık vasıflarıdır. Sen verdikçe dost görünen çok olur. İste de gör, hepsi de yok olur. Sen kendine yettikçe, gözün gönlün tok olur. Başkasına yük olmadan yaşamaya bak. Dünyayı içine alma; su alan gemi gibi batarsın. Hiçbir mal bize ait değil, neyi bölüşüyoruz? Canlarımız da bize ait değil niçin dövüşüyoruz?

Ağaçları sulamak hak, dikenleri sulamak zulümdür. Sen ağaçları sula! Her kapının zili var tokmağı var. Gönül kapısının ne zili nede tokmağı, o seni sözünden tanır. Kim olduğunu öğrenmek istersen, kimi sevdiğine bak. Sana şah damarından yakın olanı aramak ne tuhaf. Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Bugün içtiğinde sana hayat veren su, yarın seni boğabilir. Umduğunla değil bulduğunla gül, ne sitem et, ne üzül. Yüzünü görmek isteyen cama, özünü görmek isteyen cana bakar.

İnsanı aynı, huyunu ayrı yaratan Rabbim; gözümü ve gönlümü Zatına aç. Dünya zor ve yamaç. Yarattıkların insanla buldu revaç. Dünya pazarında alış-verişe geldim.

Durmuş Göktekin
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Teselli Aradım Kelimelerde   Teselli Aradım Kelimelerde EmptyCuma Nis. 20 2012, 22:57

çiçek9 Allah razı olsun 2 çiçek9
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Teselli Aradım Kelimelerde   Teselli Aradım Kelimelerde EmptyC.tesi Nis. 21 2012, 01:06

çiçek4 Allah razı olsun çiçek4

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Kelimelerde Gizlidir Hayat
» En Son Hangi Gönlü Yaralıyı Teselli Ettiniz?
» O Güzel Gözlerini Aradım..
» Seni Aradım Her Şeyde...