ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları

2 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları Empty
MesajKonu: Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları   Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları EmptyPerş. Şub. 09 2012, 19:17

Bu zamanda insanlara güvenebilir miyiz? Onlara karşılıksız verebilir miyiz sevgimizi? Bir daha tekrar ediyorum "karşılıksız". Bir, iki hafta öncesi buna düşünmeden evet diyebilirdim karşılıksız sevebiliriz ama gün gelir bunun pişmanlığını yaşarız. Karşılıksız sevmek büyük cesaret doğrusu. Karşılıksız sevdiğimizde ruhumuza ihanet etmiş olmaz mıyız? Bir, iki hafta öncesi size Mevlana'nın "Kalp ruha der ki: 'Seven benim acı çeken sensin' ruhta yanıtlar 'sen yeter ki sev'" sözleriyle yanıt verebilirdim. Sizce sadece sevmek yeterli mi? Hemde karşılıksız. Hem kalbe hem ruha ihanet ederek. Hem de bu acı başkası için olduğunda... İnsan karşılıksız sevebilir, evet. Bu ona çılgınca da gelebilir. Ama boş yere kürek çektiğini anladığında artık çok geçtir. Artık rezil olup, aşağılık derecesine ulaşmıştır. Hatta çoğu şair bundan şiirlerinde bahsetmiştir. Hatta bilindik bir şiirinde Cemal Süreya "Ah aşk kişiyi nasıl aptallaştırıyor?", sözlerini sarfetmiştir. Bir başka dizede ise "Şimdilerde bir köpek gibi koşuyorum oradan oraya/ Yoksa gururlu bir kişiyim aslında", demiştir. Buradan anlıyoruz ki insan duyguları sebebiyle mantığını yitiriyor. İçinde bulunduğu durumu bildiği halde duygularının esiri oluyor. Ama aşka düşüp rezil olduktan sonra hiçbir pişmanlık fayda getirmeyecektir. Bu durumda insan hatasından ders alıp yoluna bakmalıdır. Üzülmenin hiçbir türlüsü fayda getirmez. Ruh başta aşk duygusuyla tatmin olmuş, karşılık bulamayınca ise ümitsizliğe sürüklenmiştir. Bundan sonra elinden hiçbir şey gelmeyen, tüm yolları deneyerek saçma, basit ve karşılıksız bir aşka düşen ruh hatasını kabul edip daha başka gerçeklerin peşine düşerek kendini bu durumdan kurtarabilir.

Tugay Özdemir
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları Empty
MesajKonu: Geri: Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları   Karşılıksız Sevmek ve Sonuçları EmptyCuma Şub. 10 2012, 01:14

çiçek6 Allah razı olsun çiçek6

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ALLAH Hiçbir İyiliği Karşılıksız Bırakmaz...
» Dinden Uzak Yaşamanın Sonuçları: Stres ve...
» Sevmek...
» Sevmek....
» SEVMEK