ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  SÖZ YANGINI...  Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

SÖZ YANGINI...

2 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

SÖZ YANGINI...  Empty
MesajKonu: SÖZ YANGINI...    SÖZ YANGINI...  EmptyÇarş. Haz. 29 2011, 20:26

[b]SÖZ YANGINI...

Senai DEMİRCİ; gıybetin yaktığı dudaklardan özlü sözler diye başlık atmış kitabına.
Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. Hucurat suresi ayet 12.
Bu ayeti biraz düşünmenizi istiyorum. Gün içinde ne da çok bir arkadaşımız, bir yakınımız bazen annemiz babamız hakkında onların hoşlanmayacağı sözleri arkalarından sarf ediyoruz. Bazen dedikodu yaptığımızı bilerek bazen farkında olmadan yapıyoruz. Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim bu konuda bizi açıkca uyarıyor ve gıybet etmeyi ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetiyor. Ne kadar ağır bir hitap değilmi ????
Birinin arkasından konuşmak bu kadar önemli bizler için???

''... her doğruyu söylemen doğru değil.'' -Said Nursi.

Bazen de gıybet ettiğimiz kişi hakkında kendimizi savunma amaçlı deriz ki; ama ben doğruyu söylüyorum yalan birşeyi söylemiyorum ki..
Peygamberimiz sav ise bakın ne diyor bunun için; Zaten yalan söyleseniz bu iftira olur..
Başka bir hadisi şerifinde ise; Kişiye günah olarak duyduğunu nakletmesi yeter.. diye buyuruyorlar.

Peki neden gıybet ettiğimizi hiç düşündünüzmü, bunun altında yatan sebepleri, bazen öfkemizden, bazen kıskançlığımızdan, bazen kendimizi doğru çıkartamadığımız için o kişinin kötü yanını göstermek istememizden, bazen...

savunma mekanizmamızın devreye girdiği anlardan bir taneside ; ama ben bunu yüzüne de söyledim arkasından konuşmuyorum ki... demek,
Peki bu kişi yüzüne karşı söylediğinde de bu durum onun hoşuna gitmiyorsa.

İslam alimleri özet olarak gıybeti şu şekilde tanımlıyor; bir mümin kardeşinizin arkasından onun hoşuna gitmeyeceği sözler sarf etmek..

. Farkında olarak veya olmayarak o kadar çok dedikodu yaptığımız zamanlar oluyorki en azından konuşurken biraz daha dikkatli davranalım. umarım bu yazı hem bana hemde okuyanlara faydalı olur.
senai demirci

selam sevgi ve dua ile
[/b]
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

SÖZ YANGINI...  Empty
MesajKonu: Geri: SÖZ YANGINI...    SÖZ YANGINI...  EmptyPerş. Haz. 30 2011, 00:42

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7

SÖZ YANGINI...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Düş Yangını...
» Güz Yangını...
» Bir İç Yangını ''Özlemek''
» Yürek Yangını
» Yangını Alevle Yazdım....