ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban

4 posters
YazarMesaj
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban Empty
MesajKonu: Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban   Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban EmptyPtsi Ara. 06 2010, 14:18

Hayber yahudilerinden Amir'in, Yesar adında Habeşli zenci bir kölesi vardı ve bu köle onun davarını güderdi.

(Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in, Hayber kalelerinden bazısını kuşattığı zaman) Yesar Hayberlilerin silaha sarıldıklarını görünce, onlara:

"Ne yapmak istiyorsunuz?" diye sormuştu. Onlar da:

"Şu Rasûlullah olduğunu iddia eden kişi ile çarpışacağız" demişlerdi.

Rasûlullahsözü, Yesar'ın kalbine işledi. Davarını sürüp Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in yanına geldi.

"Ey Muhammed! Sen, neler söylüyor ve nelere davet ediyorsun?" diye sordu.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem:

"İslamiyete, ALLAH'dan başka ibadete layık ilah bulunmadığına şehadete, ALLAH'dan başkasına ibadet etmemeye ve benim, ALLAH'ın rasulü olduğuna şehadete davet ediyorum." buyurdu. (Vakidi - Megazi)

Yesar, Müslüman olunca:

"Ya Rasulallah! Ben, siyah tenli, çirkin yüzlü, pis kokulu ve varlıksız bir adamım. Şu yahudilerle çarpışır ve ölürsem, cennete girer miyim?" diye sordu.

"Evet " buyurdu. (İbni Kayyım - Zadü'l-mead)

Yesar:

"Ya Rasulallah! Ben, şu davarların sahibinin işçisiyim. Bu davarlar, benim yanımda bir emanettir. Şimdi, ben, bunları ne yapayım?" diye sordu.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu.:

"(Onları, karargahtan çıkar Onlara, bağır ve ufak taşlar at . Muhakkak ki yüce ALLAH, sana emanetini iade ettirecektir.) Onlar, sahiplerinin yanına döneceklerdir." (Siyeri İbni Hişam)

Yesar, hemen kalkıp yerden bir avuç kum aldı, davarların yüzlerine attı ve:

"Sen, sahibine dön. Vallahi, ben, artık sana sahip olmayacağım" dedi.

Davarlar, sanki çoban tarafından sürülüyorlarmış gibi kaleye girinceye kadar topluca gittiler, sahiplerinin yanına döndüler.

Yahudi Amir, kölesinin Müslüman olduğunu anladı. Ali Radıyallahu Anhu, sancağı çekip kaleye dalarak çarpıştığı sırada, Yesar da onun yanında çarpıştı. (Vakidi - Megazi)

Yesar, yahudilerin attıkları bir taşla şehid oldu. ALLAH'a, bir vakit bile namaz kılmak fırsatını bulamadı. Yesar, Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in yanına getirildi. Arkasının üzerine yatırıldı. Üzerine, bir örtü örtüldü.

Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, ona dönüp baktı. Ashab-ı kiram da, dönüp baktılar. Rasûlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem, ondan hemen yüzünü çevirdi.

Ashab-ı kiram:

"Ya Rasulallah! Ondan, niçin yüzünü çevirdin?" diye sordular.

"Şimdi, onun yanında cennet hurilerinden iki zevcesi bulunuyor. Şehid, vurulup yere düştüğü zaman, cennet hurilerinden iki zevcesi gelip yüzünden tozları silerlerken: "ALLAH, seni toza toprağa bulayanın yüzünü toza toprağa bulasın! Seni, öldüreni öldürsün" derler. (Siyeri İbni Hişam)

"ALLAH, bu kuluna ikram edip onu hayra sevk etti. ALLAH'a, hiç secde etmediği halde, cennet hurilerinden ikisini, onun baş ucunda gördüm" buyurduktan sonra:

"ALLAH, senin yüzünü ve kokunu güzelleştirsin. Varlığını da çoğaltsın" diyerek dua etti. (İbni Kesir - Sire)

Alıntı
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban   Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban EmptyPtsi Ara. 06 2010, 20:56

"ALLAH, bu kuluna ikram edip onu hayra sevk etti. ALLAH'a, hiç secde etmediği halde, cennet hurilerinden ikisini, onun baş ucunda gördüm" buyurduktan sonra:

"ALLAH, senin yüzünü ve kokunu güzelleştirsin. Varlığını da çoğaltsın" diyerek dua etti.

ameli ne olusa olsun Rabbim uğruna şehadet şerbetini içenler
elbetteki şehitlik mertebesine ulaşıp cennet köşklerine yerleşeceklerdir
Rabbimin en büyük lütuflarına mazhar olup sevdiği kullar arasında olacaklardır
Rabbim bizlerede nasip etsin şehadet etmeyi şehitler mertebesine yükselmeyin
inşALLAH. amin.

çiçek6 Allah razı olsun çiçek6
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban   Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban EmptyPtsi Ara. 06 2010, 23:19

mustafa43 demiş ki:

"ALLAH, senin yüzünü ve kokunu güzelleştirsin. Varlığını da çoğaltsın" diyerek dua etti.

ameli ne olusa olsun Rabbim uğruna şehadet şerbetini içenler
elbetteki şehitlik mertebesine ulaşıp cennet köşklerine yerleşeceklerdir
Rabbimin en büyük lütuflarına mazhar olup sevdiği kullar arasında olacaklardır
Rabbim bizlerede nasip etsin şehadet etmeyi şehitler mertebesine yükselmeyin
inşALLAH. amin.

çiçek6 Allah razı olsun çiçek6
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban   Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban EmptySalı Ara. 07 2010, 00:44

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7

Müslüman Olup, Şehid Olan Hayberli Çoban
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yabancıların Müslüman Olmasına Vesile Olan Olaylar
» Bir Sevda Vardı..Adı Masal Olan..Yalan Olan..
» Emir Abdulmecid şehid düştü
» Yaşlı Çoban
» Çoban Çeşmesi