ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Nasihat halkın yanında mı yapılmalı? Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Nasihat halkın yanında mı yapılmalı?

4 posters
YazarMesaj
Misafir
Misafir

Nasihat halkın yanında mı yapılmalı? Empty
MesajKonu: Nasihat halkın yanında mı yapılmalı?   Nasihat halkın yanında mı yapılmalı? EmptyÇarş. Eyl. 17 2008, 17:18

İnsanoğlu hatasız olmaz. Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarından biri de kardeşinin eksiğini, hatasını, istenmeyen davranışını gördüğünde usulüne uygun olarak ona bu durumunu iletmektir. Tenkid değil tashih yapmalıdır. Tenkidin bir müsbet tarafı bir de menfi tarafı vardır. Hiçbir Müslüman tenkidin menfi tarafını kullanma hakkına sahip değildir.

“Hatasız kul olmaz” atasözümüzde yerini bulan düzeltme vazifemizde kendimize nasıl davranılmasını istiyorsak öylece karşımızdakine iyi duygu, müsbet tavırlarımızı kullanarak hataları söylemelidir.

Bu konuda da Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v.)’in örnek davranışları vardır. Efendimiz hatalı gördüğü sahabesine doğrudan senin şuyun var dememiştir

O’nun hatalının hatasını düzeltme metodu şudur:

“Bana ne oluyor ki, şu olumsuzlukları görüyorum. Oysa böylesine bir durum Müslümana yakışmaz.

İnsan aynaya bakıp kendini görmez mi? Karışık kuruşuk saçlar şeytani bir sıfattır. Kimin saçı varsa onlara baksın, onları tarasın...” yollu ifadelerle ashabında gördüğü olumsuzlukları/eksiklikleri düzeltirdi.

Bu tavır düzeltmenin müsbet/olumlu yoludur. Buna müsbet tenkid/tashih denir. Bir de bunun menfi/olumsuz yönü vardır ki, buna da menfi tenkid denir. Damdan düşer gibi karşısındakinin üzerinde gördüğü bulabildiği hatayı yerli yersiz halkın içinde pat diye söylenmesi menfi, yıkıcı tenkiddir. Böyle bir tenkid namuslu bir tenkid olmaz. Böyle bir davranış dostça bir hareketten ziyade düşmanca bir tutumun sonucudur. Böylesi hareketler düzeltici değil yıkıcıdır.
Düzeltici, olumsuzlukları giderici olmak için hatalının hatasını halkın içinde değil yalnız iken sosyal ve psikolojik durumunu da dikkate alarak söylemek gerekir. Kaş yapayım derken göz çıkarmak durumuna düşmemek lâzımdır.
Kitaplarımızda bu konu ile ilgili şöyle bir menkıbe anlatılır:

Bir adam halkın huzurunda Hz. Ali (r.a.)’ye şöyle seslendi:

– Ya Ali! Sen şu hususlarda hatalı hareket ettin. İtirazın varsa halkın huzurunda bu yanlışlıklarını bir bir isbat edeyim.

Hz. Ali bu adama şöyle cevap verdi:
– Bana nasihat edip hatalarımı düzelteceksen, bunu ikimiz arasında, kimsenin bulunmadığı bir yerde yap. Benim hatalarımı düzeltirken ne ben kendi nefsimden, ne de sen kendi nefsinden halkın huzurunda emin olamayız.
Sen Ali’nin hatasını düzelttim diye gururlanabilirsin. Ben de kusurlarım isbat edildi diye darılmış olabilirim. Böylesine bir tutum her ikimiz için de hayırlı olmaz.
En iyisi bana yapacağın nasihatı “halkın” huzurunda değil “Hakk’ın” huzurunda yap. Hata düzeltecekken bir hata da sen yapma!..
Hz. Ali (r.a.)’nin sözü doğruyu en doğru şekilde anlatıyor.

Öyle ise hepimiz hata düzeltecekken bir hata da biz yapmayalım. Çünkü usul çok önemlidir.

Konuya bambaşka boyutlardan bakabilir,değişik mevzular yakalayabilirsiniz bu konuda..

Başka görüşleri olan var mı,siz başkalarının hatalarını düzeltir misiniz,umrumda değil başının çaresine baksın mı dersiniz,sabır mı edersiniz?
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: s.a   Nasihat halkın yanında mı yapılmalı? EmptyPerş. Eyl. 18 2008, 00:54

Düzeltici, olumsuzlukları giderici olmak için hatalının hatasını halkın içinde değil yalnız iken sosyal ve psikolojik durumunu da dikkate alarak söylemek gerekir. Kaş yapayım derken göz çıkarmak durumuna düşmemek lâzımdır.

Allah razı olsun gülru kardeş
insan toplum içinde insanı rencide etmemeli,hata ve kusurlarını
ortaya atıp onu utandırmamalı.bu ona faydadan çok zarar verecektir.
utanacak ezilecek ve eksiklik hissedecektir.sana karşıda kırılıp gücenecektir
bir dostun kaybına sebep olacaktır.hatalar ört bas edilmeli,kusurlar görmezden gelinmeli
hatta açıkları kapatılmalı yalnızkende en güzel şekilde güler yüz ve
tatlı dille o insan gösterilmelidir.böylelikle o insan daha sana minnet duyar.

selam ve dua ile

çiçek2 çiçek2
beyza57
Dost Üye
Dost Üye
beyza57

MesajKonu: Geri: Nasihat halkın yanında mı yapılmalı?   Nasihat halkın yanında mı yapılmalı? EmptyPerş. Eyl. 18 2008, 00:59

mustafa43 demiş ki:

Allah razı olsun gülru kardeş
insan toplum içinde insanı rencide etmemeli,hata ve kusurlarını
ortaya atıp onu utandırmamalı.bu ona faydadan çok zarar verecektir.
utanacak ezilecek ve eksiklik hissedecektir.sana karşıda kırılıp gücenecektir
bir dostun kaybına sebep olacaktır.hatalar ört bas edilmeli,kusurlar görmezden gelinmeli
hatta açıkları kapatılmalı yalnızkende en güzel şekilde güler yüz ve
tatlı dille o insan gösterilmelidir.böylelikle o insan daha sana minnet duyar.

selam ve dua ile

çiçek2 çiçek2
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Nasihat halkın yanında mı yapılmalı?   Nasihat halkın yanında mı yapılmalı? EmptyPerş. Eyl. 18 2008, 01:15

:oflw: Allah(c.c)razı olsun. :oflw:
fatma16
Dost Üye
Dost Üye
fatma16

MesajKonu: Geri: Nasihat halkın yanında mı yapılmalı?   Nasihat halkın yanında mı yapılmalı? EmptyPerş. Eyl. 18 2008, 09:58

çiçek6 Allah razı olsun çiçek6

Nasihat halkın yanında mı yapılmalı?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sevgi Fidanına Aşı Yapılmalı...
» Şimdi Yar Kimin Yanında
» Ayrılık Kolay mı Senin Yanında
» Yolculuk Yanında Dostla Güzeldir..
» Kahvenin Yanında Neden Su İkram Edilir...?