ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Etkileyici !!! Bir DUA  Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Etkileyici !!! Bir DUA

2 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Etkileyici !!! Bir DUA  Empty
MesajKonu: Etkileyici !!! Bir DUA    Etkileyici !!! Bir DUA  EmptyCuma Ekim 22 2010, 13:24

DUA

„Iman etmiyorlar diye nerdeyse kendini helak edeceksin.“ (26;3)

Evet, Islam bir sefkat hareketidir .Öylesine bir sefkat hareketi ki, tipki Peygamber gibi kendini helak edercesine insani Islam’a Islam’i insana tasimak icin didinmek, yirtinmak ve bu ugurda yardan ve serden gecmek.

Calismak, yilmadan usanmadan calismak, bir fazla insanin ebedi mutlugun cesmesinden icmesi icin meccane sakalik yapmak. Gönül gönül, yürek yürek saadet tasimak insanlara. Hic bir karsilik, hic bir ücret, hic bir menfaat beklemeden yapmak bunu.Bir insanin kurtulusuna vesile olmanin sevincini en büyük ücret bilmek ve onlardan yalnizca „yakin bir sevgi“ istemek, sevginize karsilik olarak istemek bunu, harcadiginiz sevginin coalacagini bilerek istemek. Bunu istemege yerden goge hakkiniz var:

„De ki, sizden bu hizmete karsilik bir ücret istemiyorum, yalnizca size ilgi gösterene muhabbet istiyorum.“(42;23)

Yalnizca seviyor olmaniz, yüreklerin imana acilmasi icin yetmez. Yetseydi Peygamber’inki yeterdi. O bile yetmedi. Yetmedi ki ALLAH „Sen sevdigini dogru yola ulastirmazsin, fakat ALLAH diledigini dogru yola ulastirir.“ (28;56) buyurdu. Hz. Nuh da babalik sevkatiyle gözleri önünde madden ve manen helak olan oglu icin dua etmisti de ALLAH’in cevabi sert olmustu: „Ey Nuh, o senin ailene layik degildir; cünkü o yanlis yapti. Bilmedigin seyi benden isteme.Sana cahillerden olmamani ögütlerim.“ (11;46)

Eger hidayet peygamberlerin elinde olsaydi tüm Peygamberler bu hidayeti önce yakinlarina tahsis ederlerdi.O zaman Nuh Peygamber, bir baba olarak evlat acisi yasamazdi. Yine öz karisina hidayeti ulastirir, onun kurtulusunu saglardi. Ibrahim Peygamber, önce kendi babasina hidayet ederdi. Lut Peygamber kizlarina ve karisina hidayet ederdi.Hz. Muhammed amcasina hidayet ederdi. Bütün bu Kur’ani örnekler de gösteriyor ki, hidayetiniz icin bir baskasinin cabasi degil kendi cabaniz önde geliyor. ALLAH’in Rahmetini celbeden de öncelikle sizin bu cabaniz oluyor.

Dua, bir acziyeti itiraftir. Dua, insanin kendi kendine yetmedigini ALLAH’a duyurmasidir. Dua, Peygamberin ifadesiyle ibadetin beyni, özüdür. Namaz anlamina gelen „salat“ dua demektir. Onun icin Kur’an’in Fatiha’si, yani yürekleri imana acan suresi müthis bir hidayet duasidir:

„Rahman,Rahim olan ALLAH adiyla.

Tüm övgüler alemlerin Rabbi ALLAH’a mahsustur ; Rahman ,Rahimdir ; Hesap Günü’nün Hakimidir

Yalniz Sana kuluk ederiz ve yalniz senden yardim isteriz

Bizi dosdogru yola ilet.

Nimet verdiklerinin yoluna ; gazaba ugrayanlarin ve sapiklarin yoluna degil. (1; 1-7)

Hidayetin anahtari ALLAH’in Kudret elindedir, cünkü yüreklerin anahtari O’nun elindedir. Yürekler üzerinde O’ndan baskasi tasarruf yapamaz. Sürekli halden hale giren, bir karada durmayan, firtinali bur deniz gibi calkalandikca calkalanan kalbi yalnizca O sakinlestirir, ömürlerini tükettikleri davet yolunda gücleri bitince duaya siginmislar, duadan baska care bulamamislar. Iste bir Peygamberin, insalara imani tasimak icin ömrünü harcayan Nuh Peyganberin davet yolunda ödedigi bedelin büyüklügünü de gösteren duasi: „Rabbi’im ! yeryüzünde kafirlerden tek kisi birakma. Cünkü, sen onlari birakirsan kullarini saptirirlar ve yalniz ahlaksiz nankör dogururlar.Rabb’im! Beni, anami-babami, inanarak evime gireni, inanan erkek ve kadinlari bagisla; zalimlerin de sadece helakini cogalt.“ (71; 26-28)

Hz. Ibrahim daha müsfik. O söyle dua ediyor: „Rabbim, bu sehri güvenli kil,beni ve ogullarimi putlara tapmaktan uzak tut. Rabbim, cünkü onlar insanlardan bir cogunu sasirttilar. Artik bundan böyle kim bana uyrsa o bendendir, kim de bana karsi gelirse elbette sen bagislayansin, aciyansin.“ (14; 34-35)

Hz. Isa, bir Peygamber sefkatiyle söyle yalvariyordu: „Eger onlara azabedersen, onlar senin kullarindir.Yok eger onlari bagislarsan, elbette sen yücelik sahibisin, hikmet sahibisin.“ (5; 118) Hz. Isa’nin,“ onlar senin kullarindir“ degisi, Hz. Muhammed’in „ALLAH kuluna bir annenin evladina olan sefkatinden daha sefkatlidir“ sözünü hatirlatiyor.Hz. Isa’nin gönlünün onlarin bagislamasinadan yana oldugunu,eger onlar bagislanirsa ALLAH’in yüceliginezerece halel gelmeyecegini hatirlatmasindan anliyoruz; ancak ALLAH’in hikmet sahibi oldugu,O’nun hikmetinin mahza adlet oldugu da vurgulaniyor.

Bu ruvayette gecenResulullah´in kendisine Uhud ´dan agir geldigini söyledigi gün ettigi dua cok ünlüdür. Iste Ibn Hisam´in Sira´daki metninden Türkcelestirdigim dua:

ALLAH´im!

Kuvvetimin tükendigini sana arz ediyorum.

Gücümün azaldigini,

insamlarin gözünde kücük düstügümü sana sikayet ediyorum.

Ya Erhamerrahimin!

Sensin ezilmislerin Rabbi!

Sensin benim Rabbim!

Beni kimlerin eline biraktin?

Bana gaddarlik yapan yabancilarin eline mi?

Yoksa, davami ipotek edecek bir düsmana mi?

Eger sen bana gücenmedinse,

kesinlikle bunlara aldirmiyorum.

Lakin iyiligin beni rahatlatacaktir

Senin nuruna siginirim;

Karanliklari aydinlatan nuruna,

dünya ve ahiretimi kurtaracak nuruna…

gelecek gazabin, bana ulasacak öfkenden

kacip kurtulacak bir siginak ariyorum.

Sana sigindim, yeter ki razi ol.

Güc ve kuvvet sendendir,

yalniz senden ( II / 29-30)

Samimi her mü´min , cehaletinden dolayi küfür, sirk, isyan ve tugyan icinde yüzen bir insan gördügünde bir ates cukuruna dogru yürüyen kör bir insana karsi duyulan hissiduyarak ici yanmali ve var gücüyle haykirmalidir. Eline gectigi her araci ona ulasmak icin kullanmali , sesini ona duyurabilmek icin her yolu denemelidir.

Böyle birini atese düsmekten kurtarmaya calisan bir kimsede aranan ilk sart kendisinin gözünün acik olmasidir. Bu da ilimle mümkündür, cünkü cehalet körlüktür. Ikinci sart , kendisi atesin icinde olmamalidir. Cünkü etegi tutusmus bir itfaiyecinin baskasinin yanginini söndürme iddiasi gülünc olacaktir. Ateste bulunmak, o sartlari tasimamak demektir. Batakliktan adam kurtarmak isteyen bir kimse , eger bunda samimi ise , önce ayagini saglam bir zemine basmak durumundadir. Bazilarinin batakliktan adam kurtaracagim gerekcesiyle batakliga girmeleri , kacinilmaz olarak cift kisilik bir batisla sonuclanacaktir.

Sancisiz insan yürek fethedemez. Cünkü her yürek fethi bir dogumdur; sancisiz dogum olmaz. Bu sanci „ insana sancilanmaktir „ ve cekenler bilir , dogum sancisina estir.Insani yüreginde tasiyanlar sonsuza dek tasirlar , yavrusunu karninda tasiyanlar ise sinirli bir zaman…

Mustafa Islamoglu ( Yürek Fethi )
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Etkileyici !!! Bir DUA  Empty
MesajKonu: Geri: Etkileyici !!! Bir DUA    Etkileyici !!! Bir DUA  EmptySalı Ekim 26 2010, 20:25

ALLAH´im!

Kuvvetimin tükendigini sana arz ediyorum.

Gücümün azaldigini,

insamlarin gözünde kücük düstügümü sana sikayet ediyorum.

Ya Erhamerrahimin!

Sensin ezilmislerin Rabbi!

Sensin benim Rabbim!

Beni kimlerin eline biraktin?

Bana gaddarlik yapan yabancilarin eline mi?

Yoksa, davami ipotek edecek bir düsmana mi?

Eger sen bana gücenmedinse,

kesinlikle bunlara aldirmiyorum.

Lakin iyiligin beni rahatlatacaktir

Senin nuruna siginirim;

amin amin amin
duasız bırakma ya Rab
dillerimizi çevir senin zikrinle dönsün
niyazlarımızı kapına gelip dileklerimizi
kabul eyle ALLAHım.amin

çiçek6 Allah razı olsun 2 çiçek6

Etkileyici !!! Bir DUA
1 sayfadaki 1 sayfası