ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Tesbihatlar ve Anlamları Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Tesbihatlar ve Anlamları

3 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Tesbihatlar ve Anlamları Empty
MesajKonu: Tesbihatlar ve Anlamları   Tesbihatlar ve Anlamları EmptyPtsi Ekim 11 2010, 20:54

Tesbihatlar ve Anlamları

Estağfirullah : Allahtan mağfiret dilerim

Estağfirullah ve etübü ileyh: Allahtan mağfiret diler ve ona tövbe ederim.

Estağfirullah ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyh: Hayy ve Kayyum olan ondan başka hakkıyla ibadete layık hiçbir ilah olmayan yüce Allahtan bağışlanma diler ve ona tövbe ederim.

Hayy : diri canlı ,Kayyum :Bütün mahlukatın idaresini bizzat yürüten hepsini hesaba çeken demektir.

ALLAH ALLAH ALLAH Tek, zıddı ve benzeri olmayan yaratıcının adı

Sübhanallah: ALLAH bütün noksanlıklardan uzaktır

Elhamdülillah: Hamd (şükür) ALLAH'adır

Lâ ilâhe illâllah: Allahtan başka ilah yoktur.

ALLAHü Ekber : ALLAH En büyüktür.

La havle vela Kuvvete illa billahil aliyyil azim: Güç ve kuvvet yalnız aziz ve hakim olan Allahtandır.

Sübhanallahi ve bi hamdihi : ALLAH a hamd ederim.Onu tüm noksanlıklardan tenzih ederim.

Subhanallahi ve bi-hamdihi, subhanallahi'l-azim: ALLAH a hamd ederek tesbih ederim .Tüm noksanlıklardan tenzih ederim.

Sübhanallahi ve bi hamdihi, subhanallahi'l-azim ve bi hamdihi estağfirullah: ALLAH a hamd ederim.Onu tüm noksanlıklardan tenzih ederim.Mağfiret dilerim.

"Lâ ilâhe illâllahü vahdehû lâ şerike leh. Lehü`l-mülkü ve lehü`l-hamdü ve hüve alâ külli şey`in kadîr" : ALLAH tan başka hakkıyla ibadete layık hiçbir ilah yoktur.o birdir.ve hiçbir ortağı yoktur .Mülk onundur .Hamd onadır.o her şeye gücü yetendir.o yaşatır o öldürürür.

Salavatı Şerife

ALLAHümme Salli ve sellim ala nebiyyine Muhammed. Anlamı :ALLAHım Muhammed Sallallahü Aleyhi ve selemle Salat ve Selam eyle.
ALLAHümme Salli ve ALLAHümme Barik Duaları da en güzel Salati şeriflerdir.

La ilahe illallahül Melikül Hakkul Mübin: Melik(İdare eden) hak ve her şeyi açıklayan ALLAH tan başka ilah yoktur.

La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin: Senden başka hiçbir ilah yoktur seni tenzih ederim ben gerçekten zalimlerden oldum.

İhlası Şerif(Gulhuvallahü ehad): Allahtan başka ilah yoktur . ALLAH hiçbir şeye muhtaç değildir.herkes ona muhtaçtır. O doğmamış ve doğurmamıştır. Onun hiçbir dengi yoktur.

ALLAHü ekber kebiran velhamdüllillahi kesiran ve sübhanallahi bükreten ve esila

ALLAH en büyüktür ALLAH a çokça hamderim.Sabah ve akşam ALLAH ı tüm noksanlıklardan tenzih ederim.

Ya Hayyu Ya Kayyum: Daima diri ve canlı olan kesintiye uğramayan ,ebedi olan ,bütün mahlukatın idaresini bizzat yürüten ,hepsini hesaba çeken demektir.

Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber: ALLAHı bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim.Hamd Allahadır.ALLAH tan başka hakkıyla ibadet edecek hiçbir ilah yoktur.ve ALLAH en büyüktür.

Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim .

ALLAHümme inneke afüvvün tuhibbul afve fağfü anni: ALLAHım senin mağfiretin bol ,affedicisin,affı seversin Beni affeyle.

La havle vela Kuvvete illa billah: Güç ve kuvvet yalnız Allahtandır.

Hasbünallahi ve niğmel vekil: Bize ALLAH yeter .O ne güzel vekildir.

ALLAHümme ecirna minennar: ALLAHım cehennem ateşinden koru

Rabbiğfirli: Yarabbi beni bağışla

Rabbenâ âtinâ fid'dünyâ haseneten ve fil'âhireti haseneten ve kinâ azâbennâr: Ey Rabbimiz, bize dünyada ve ahirette iyi hal ver ve bizi o ateş azabından koru.(Ey merhametlilerin en merhametlisi olan ALLAHım!)

Teveffeni Müslimen ve el hıkni minessalihin: Ya rabbi beni Müslüman olarak yaşat beni Müslüman olarak öldür.beni Salihlerle beraber eyle.

Namazda okunan sübhaneke duasının anlamı: ALLAHım Sen ter türlü eksiklerden uzak ve her türlü olgunluklarla birliktesin.seni her an eksiksiz övgülerle överim. Sen ve adın daima mübarektir.sen daima büyük ve yücesin .seni övmek ne büyük bir iştir.senden başka gerçek ilah yoktur

Rabbiğfirli ve tüb aleyye inneke ettet tevvabür rahim: Rabbim beni bağışla ve tövbemi kabul et şüphesiz sen tövbeleri çokça kabul eden ve çokça bağışlayansın

Sübhaneke ALLAHümme ve bihamdik estağfiruke ve etübü ileyk: Yarabbi seni tesbih eder sana hamd eder senden mağfiret dilerim sana tövbe ederim

İnnallahe basirun bil ibat: ALLAH kullarının yaptıklarını çok iyi görendir.

Subhanallahi ve bihamdihi adede halkıhi ve rıza nefsihi ve zinete arşihi ve midade kelimatihi.

Yarattıklarının sayısınca kendisinin razı olacağı kadar arşının ağırlığınca kelimelerinin çokluğunca hamd ederek ALLAHı tüm noksanlıklardan tenzih ederim.

MaşALLAH la havle vela kuvvete illa billah: Allahtan Başka güç ve kuvvet sahibi yoktur

Enni mağlubun fentesir: Yarabbi ben yenildim mağlub oldum bana yardım et.

Selam Sevgi ve Dua ile...
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Tesbihatlar ve Anlamları   Tesbihatlar ve Anlamları EmptyPtsi Ekim 11 2010, 21:06

ALLAH razı olsun, çok faydalı bilgiler...
Malesef, çoğu zaman bu tesbihatların anlamı düşünülmeden namaz kılınır...

İnşaAllah faydalananlardan oluruz...
Amin amin amin......

emeğine yüreğine sağlık Mustafa kardeş...

Selam Sevgi ve Dua ile..
.

MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Tesbihatlar ve Anlamları   Tesbihatlar ve Anlamları EmptySalı Ekim 12 2010, 01:16

çiçek10 Allah razı olsun 2 çiçek10

Tesbihatlar ve Anlamları
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Harflerin bilinmeyen anlamları‏ (akrofonoloji)