ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Dünya İmtihan Yeridir Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Dünya İmtihan Yeridir

4 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Dünya İmtihan Yeridir Empty
MesajKonu: Dünya İmtihan Yeridir   Dünya İmtihan Yeridir EmptyPtsi Ekim 04 2010, 21:05

Dünya İmtihan Yeridir
İnsan her canlı gibi tarafından bir amaç üzere yaratılmıştır. İnsanın yaratılış amacını ve kısa süren dünya hayatı boyunca nasıl bir ömür geçirmesi gerektiğini öğrenebileceği kaynak 'ın kullarına bir rehber olarak indirdiği Kuran'dır. Nitekim "Bizim sizi boş bir amaç uğruna yarattığımızı ve gerçekten Bize döndürülüp getirilmeyeceğinizi mi sanmıştınız?" (Müminun Suresi 115) ayetinde insanların belli bir amaç üzere yaratıldıklarını bildirmiştir. Bu amacın ne olduğu ise başka ayetlerde tarif edilmiştir. İnsanın yaratılış amacı "... insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat Suresi 56) ayetiyle haber verildiği gibi 'a kulluk etmektir.

Yalnızca 'a ibadet etmek için yaratılan insanın önünde ortalama altmış-yetmiş yıllık kısa bir ömür vardır. Ve bu ömür tıpkı bir kum saatinde olduğu gibi hiç durmadan akmakta; insan ahirete doğru sürekli bir geri sayım içinde yaşamaktadır. Herkes kendisi için belirlenmiş bir süre kadar yeryüzünde kalacaktır ve bu vaktin bilgisi sadece katında saklıdır. İnsanın hayatı kimsenin değiştirmeye güç yetiremeyeceği şekilde tarafından çizilmiş bir kader üzere işlemektedir.

Dünya üzerindeki herşey zamanı geldiğinde yok olacaktır. Apaçık olan gerçek ise "... dünya hayatı ahirette (ki sınırsız mutluluk yanında geçici) bir meta'dan başkası değildir." (Rad Suresi 26) ayetinde de bildirildiği gibi sonsuz ahiret hayatının yanında dünya hayatının çok kısa olduğudur. Çünkü dünya üzerinde herşey eskimeye yaşlanmaya ve yok olmaya doğru çok büyük bir hızla ilerlemektedir. Zaman herkesi ve herşeyi mutlaka tahribata uğratmakta ve bu geçici dünyaya bağlananlar çok büyük bir kayıp içine düşmektedirler.

Büyük İslam alimi Bediüzzaman Said Nursi de eserlerinde dünya hayatının geçici bir mekan olduğunu ve insanın bu dünyada ahiret için ciddi bir çaba harcaması gerektiğini şöyle dile getirmiştir:

Dünya bir misafirhanedir. İnsan onda az duracaktır ve vazifesi çok bir misafirdir ve kısa bir ömürde ebedi hayatına lazım olan levazımatı tedarik etmekle mükelleftir.

Bediüzzaman'ın da belirttiği gibi üstün özelliklerle nimetlendirilmiş akıl vicdan ve sağduyu sahibi bir varlık olan insanın yaratılış amacının eksikliklerle dolu olan bu kısa dünya hayatında geçici yararlar elde etmek olmadığı çok açıktır. İnsan burada imtihan edilmektedir ve nihai hedefi de sonsuz ahiret güzelliğini kazanmaktır.

İnsan dünyada karşılaştığı olaylar karşısında gösterdiği tavırlarla sahip olduğu ahlakla ve içinde taşıdığı niyetiyle denenmektedir ve kişinin sadece "iman ettim" demesi kesinlikle yeterli değildir. İmanını tavırlarıyla da göstermelidir. Çünkü kıyamet gününde gizli ya da açık hayatına dair herşey ortaya dökülecek çok hassas bir hesap yapılacaktır. Bu hesapta "... bir hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar" (Nisa Suresi 49) bile haksızlığa uğratılmayacaktır. İyilikten yana yaptıkları ağır basanlar sonsuz güzelliklerle bezenmiş cennet yurdunda ağırlanırken kötülüğü ve zulmü kendilerine yol edinenler sonsuz cehennem azabıyla karşılık bulacaklardır. Zira bu kısa hayatı insanları denemeden geçirerek iyi ve doğru olanları diğerlerinden ayırt etmek için yaratmıştır. Mülk Suresi'nde bu gerçek şöyle bildirilir:
O amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı... (Mülk Suresi 2)

Selam Sevgi ve Dua ile...
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Dünya İmtihan Yeridir   Dünya İmtihan Yeridir EmptyPtsi Ekim 04 2010, 22:19

İnsan dünyada karşılaştığı olaylar karşısında gösterdiği tavırlarla sahip olduğu ahlakla ve içinde taşıdığı niyetiyle denenmektedir ve kişinin sadece "iman ettim" demesi kesinlikle yeterli değildir. İmanını tavırlarıyla da göstermelidir. Çünkü kıyamet gününde gizli ya da açık hayatına dair herşey ortaya dökülecek çok hassas bir hesap yapılacaktır.

ALLAH razı olsun su çiçeği
insanoğlunun yaratılış gayesi Rabbini tanıması ona itaat etmesi
ve sürgündeyiz cezamizdan dolayı dünyada.bu sürgünümüzdede
Rabbimiz kurallar koymuş bize bu kurallarla hareket etmemiz halinde
ebedi yurt cennete dönebileceğimizi söylemiş.bunlarda bizi imtihana
tutmak mükafatını da Rabbim vermek suretiyle bu imtihana tabi olmuşuz.
Rabbim hakkımızda hayırlısını versin...amin

çiçek5 çiçek5 çiçek5
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Dünya İmtihan Yeridir   Dünya İmtihan Yeridir EmptySalı Ekim 05 2010, 01:35

çiçek9 Allah razı olsun 2 çiçek9
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

MesajKonu: Geri: Dünya İmtihan Yeridir   Dünya İmtihan Yeridir EmptySalı Ekim 05 2010, 12:57

ALLAH razı olsun kardeşcim. güzel bir konu. her yaşadığımız şey bir imtihan bunu biliyoruz.
bazen de ağzımızdan çıkan sözlerle imtihan ediliriz, ben bunu çok yaşadım.
demek ki hiç bir şey boşa gitmiyor. her imtihan da biraz sorgulamak lazım kendimizi
ben ne dedim ne ettim illa ki sebebi oluyor. Rabbim kaybedenlerden değil kazananlardan eylesin cümlemizi
inşALLAH

çiçek çiçek2 çiçek3

Dünya İmtihan Yeridir
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Delidir Ne Yapsa Yeridir...
» Hayatımız imtihan
» Imtihan
» İmtihan.....
» İmtihan