ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Ney'in Ayrılıktan Şikayeti.... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Ney'in Ayrılıktan Şikayeti....

4 posters
YazarMesaj
Menekşe
Özel Üye
Özel Üye

Ney'in Ayrılıktan Şikayeti.... Empty
MesajKonu: Ney'in Ayrılıktan Şikayeti....   Ney'in Ayrılıktan Şikayeti.... EmptyCuma Eyl. 24 2010, 01:06

Şu Ney'in neler söylediğini can kulacı ile dinle, o ayrılıklardan şikayet etmektedir.

Ney kendine has bir dille, hal dili ile diyor ki:

"Beni kamışlıktan kestiklerinden beri, feryadımdan, duygulu olan erkekte, kadında inlemekte, ağlamaktadır. Şu varki beni dinle­yen her insan, benim neler dediğimi anlayamaz.

Benim feryadımı duyamaz. Beni anlamak, Beni duymak İçin, ayrılık acısı çekmiş, gönlü yaralanmış, içli bir insan isterimki, acıları­nı, dertlerimi ona anlatayım. Aslında, vatanından ayrı düşmüş, ora­dan uzaklaşmış kişi, orada geçirmiş olduğu mutlu zaman arar, o za­manı tekrar yaşamak ister, ayrıldığı sevgiliye tekrar kavuşmak arzu eder.

Ben her mecliste, her toplulukta, İnledim, ağladım, durdum. Ben, huysuz insanlarlada, iyi insanlarla da düşüp kalktım.

Herkes, kendi anlayışına, zannına göre, benim dostum oldu. Ama, kinse benim gönlümdeki sırları araştırmadı, öğrenemedi.

Halbuki benim sırrım, feryadımdan uzak değildir.

Fakat her gözde onu görecek nur, her kulakta, onu işitecek, du­yacak güç yoktur.

Ten candan, can da ten dan gizli değildir. Fakat kimseye canı görmek izni verilmemiştir.

Ahmet Selim

Ney'in şu sesi, gönlü yakan bir ayrılık, bir aşk ateşidir. Kimde bu ateş yoksa, o, maddi varlığından kurtulsun, yok olsun.

Ney'in sesindeki tesir, yakıcılık, onun içine düşen aşk ateşinden­dir. Hakikat şarabında bulunan, insanı mest eden halde, aşk coşkun-lugAindandır. Ney, sevgilisinden ayrılmış olanın arkadaşıdır, dostu­dur. Onun yakıcı sesi, bizim Hakk'a kavuşmamıza engel olan perde­lerimizi yırtınıştır.

Ney gibi bir zehri, ney gibi bir panzehiri, ney gibi bir dostu, ney gibi bir aşıkı kim görmüştür. Ney, kanlarla dolu bir yoldan, aşk yolun­dan bahsetmektedir. O, sevgi yüzünden çöllere düşen Mecnun'un aşk hikayelerini anlatmaktadır.

Bize, hak yolunu gösteren gerçek aşkın mahremi, dostu, aklını yitirmiş aşıklardan başkası değildir. Konuşan dille, kulaktan gayri müşteri, talip yoktur.

Gamlı geçen günlerimiz uzadı ve sona ermesi gecikti. O günler, mutsuzluk acılar ve ayrılık ateşleri ile arkadaş oldu da, yandı, gitti.

Günler geçip gitti ise varsın geçsin. Gam yeme, onlara de ki: "Geçin, gidin... Sizin gidişlerinizden bizim korkumuz yoktur... Ey mü­barek ey temiz dost... Son kal, sen var o!".

Hak aşıkları, muhabbet deryasının balıklarıdır. Onlar vuslat su­yuna kanmazlar, bu sebeple balıktan başka herkes suya kandı, nasi­bi olmayanında günü, uzadıkça uzadı.

Ruhen yükselmemiş, ham kalmış kişi, yetişkin, olgun kişinin ha­linden anlamaz. Öyle ise sözü kısa kesmek gerekir.

"O ney'ki kamışlığa değer verdide, kamışlıkta aşıkların gönülle­rinin yaktı kendisi gibi."

Kalem Sevgiliden Yana Olunca

Şeyh sadiŞirazi "Bostan"

''Gönül hakikati seyredendir ama akil fani ile meşgul olandır.''
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Ney'in Ayrılıktan Şikayeti....   Ney'in Ayrılıktan Şikayeti.... EmptyCuma Eyl. 24 2010, 01:31

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Ney'in Ayrılıktan Şikayeti....   Ney'in Ayrılıktan Şikayeti.... EmptyCuma Eyl. 24 2010, 01:56

Ney gibi bir zehri, ney gibi bir panzehiri, ney gibi bir dostu, ney gibi bir aşıkı kim görmüştür. Ney, kanlarla dolu bir yoldan, aşk yolun­dan bahsetmektedir. O, sevgi yüzünden çöllere düşen Mecnun'un aşk hikayelerini anlatmaktadır.

öyle yanık öyle yüreğe dokunan sesi varki
yürek sızlar yerinden oynar.Aşkın inleyişi
sızı dile gelir yüreğe hitap eder.Onun dilinden aşık
yürek anlar.

MaVi_GüL demiş ki:
çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Ney'in Ayrılıktan Şikayeti....   Ney'in Ayrılıktan Şikayeti.... EmptyCuma Eyl. 24 2010, 13:17

papatya Allah razı olsun 2 papatya

Ney'in Ayrılıktan Şikayeti....
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Neyin Hasretini Çekiyoruz?
» Neyin Nesi…
» Ey âşık! Neyin Varsa Getir