ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Nasıl Müslüman... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Nasıl Müslüman...

3 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Nasıl Müslüman... Empty
MesajKonu: Nasıl Müslüman...   Nasıl Müslüman... EmptySalı Mart 30 2010, 02:49

Hz. Ebubekir (ra) bir hutbesinde buyuruyor ki :
"Allah'a yemin olsun ki , ben sizin en iyiniz değilim. Bu makamımda ( hilafet makamı) istemeyerek bulundum . İstedim ki bu işi başkası yapsın (ama olmadı)siz benim size karşı Resullulah'ın davrandığı gibi davranabileceğimi mi sanıyorsunuz ? (öyleyse yanılıyorsunuz). Ben öyle davranamam.
Çünkü Resulullah vahiyle destekleniyordu. Ve yanında Cebrail (a.s.) vardı. Benim yanımda da nefsimi bırakmayan şeytan var. Öfkelendiğim zaman benden uzaklaşınız ki size zararım dokunmasın. Üzerimden gözünüzü eksik etmeyin. Sırat-ı mustakim üzerindeysem bana yardım ediniz. Yoldan saparsam beni düzeltiniz. Ben bir beşerim, doğruda yapabilirim, yanlışta. Eğer doğru yaparsam ALLAH'a hamd edin. Hata yaparsam düzeltin"
O böyle dedi.
Hiç bir lider,şeyh ve hoca ondan daha üstün değildir.
Hiç kimseye "işittik ve itaat ettik" demeyin, ALLAH'ın kelamını söyleyen kişi ve onu bildiren Resul'den başkasına. Hiç bir din büyüğüne ve lideri ilah ve Rab edinmeyin. Size birsey söylendiğinde, üzerinde düşünmeden kabul ettiğiniz sözü söyleyen kişiyi İlah ve Rab edinmiş olabileceğinizi unutmayın. Musalla taşında meyyid gibi olmayın.
Güvenmek güzeldir, ama kontrol etmek daha güzeldir.
Hiç kimse geleceği ve gaybı bilemez. Hiç kimse kader, rızık ve ecel üzerine tasarruf sahibi de değildir.
Herkes için yaptığının karşılığı vardır. Haşa görevimiz, ALLAH'ın yetmeyen gücüne güç, yetmeyen aklına akıl, yetmeyen parasına para yetirmek değildir.
O, güç ve kudret sahibidir. O,mutlak iktidar sahibidir. Hayır ve şer O'nun iradesi içindedir, biz ise rızasına talibiz ve bunun için imtahan ediliyoruz.
Bize hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde hayır murat etmiş olabilir. Bu herkes için böyledir. Liderler ve şeyhler de bu kapsamdadır. Biz,vahiy çerçevesindeki sorumluluklarımız ve aklımızı bu sorumluluklarımız paralelinde nasıl kullandığımız ya da kullanamadığımızdan sorumluyuz.
ALLAH bizim düşünmemizi, akletmemizi ve kendi rızası istikametinde hareket etmemizi istiyor. Kaderde, rızıkta,ecelde onun elindedir.
Görevimiz,"Allah"tan bilgiyi,ekmeği çalmak değil. Aklımız ve sorumluluklarımıza haşa ALLAH'ı ikna yada mecbur etmek için değil, imtihan için bir fırsat,bir vesiledir.
Ey müslümanlar uyanın.!!
ALLAH size servet ve iktidar, ilim ve hikmet verdi. Siz O'na doğru giderseniz, O size koşarak gelir.Siz bildikleriniz ile amel ederseniz, O bilmediklerinizi öğretir.
O cömerttir. Siz onun kitabına uyarsanız, O sizin ömrünüzü ve rızkınızı bereketli kılar.
O yoktan var edendir.
Gören,bilen,işitendir.
Güç sahibidir.
Dirilten ve öldürendir.
Koruyan ve kahredendir.
Tuzakları bozan ve tuzak kuranları tuzakları başlarına geçirendir.
Geceden gündüzü, gündüzden geceyi çıkartan O'dur.
O din gününün sahibidir.
Herkesin yaptığının hesabını soracak olan da odur.
o zaman!
Evet, o zaman.
Iyya kena'büdü ve iyya kenestain.
Elhamdülillahi Rabbi'l Alemin.
Amin.
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Nasıl Müslüman... Empty
MesajKonu: Geri: Nasıl Müslüman...   Nasıl Müslüman... EmptySalı Mart 30 2010, 12:22

Evet, o zaman.
Iyya kena'büdü ve iyya kenestain.
Elhamdülillahi Rabbi'l Alemin.
Amin

amin ALLAH razı olsun kardeş onları biraz okuyup anlayıp yaşamaya çalışsak daha ne
biz kendimize toz kundurmuyoruz eleştiri geldimi kıyamet kopuyor.
hemen savunmaya geçiyoruz. oysa insanız aciziz.bir birimizin yanlışlarını kırmadan düzelmemiz gerekmezmı. insanım hata yapabilirim demek varken.hemen savunmak.
nefsin şeytanın istedikleride, bunlanlar deyilmi.ben hata yapmadım. demek.
Rabbim sahabelerinden razı olsun bütün ALLAH dostlarından razı olsun bizleride onların yüzüsuyu hürmetine, yolumuzu aydınlatsın.nefsimize esir etmesin inşAllah hatasını, kusurunu gören kullarıdan eylesin.inşAllah
selametle çok saol

gül1 gül1
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Nasıl Müslüman... Empty
MesajKonu: Geri: Nasıl Müslüman...   Nasıl Müslüman... EmptyÇarş. Mart 31 2010, 00:35

çiçek9 Allah razı olsun 2 çiçek9

Nasıl Müslüman...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Müslüman Nasıl Yer İçer?
» Nasıl Bir Müslüman Olmak İsterdiniz...?
» Müslüman'ın Aile Hayatında İdeal Ortam Nasıl Oluşur?..
» Kadının Erkeğe Karşı görevleri Müslüman Kadının, Kocasına Karşı İtaatı Nasıl Olmalıdır ?
» Müslüman Var mı..?