ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Ashab ve Ehli Beyti Sevmek Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Ashab ve Ehli Beyti Sevmek

3 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Ashab ve Ehli Beyti Sevmek Empty
MesajKonu: Ashab ve Ehli Beyti Sevmek   Ashab ve Ehli Beyti Sevmek EmptyÇarş. Mart 10 2010, 00:03

(Her şeyin temeli vardır. Müslümanlığın temeli eshab ve ehl-i beytimi sevmektir.) [İ. Neccar

(Eshabımı, ezvacımı ve Ehl-i beytimi seven, Cennette benimle beraber olur.) [Ramuz]

(ALLAH'ı seven beni sever, beni seven de, Ehl-i beytimi sever.)[Tirmizi]

(Benden sonra Ehl-i Beytimle imtihan olunacaksınız.) [Taberani]

(Ali’yi seven, beni sevmiştir. Ona düşmanlık, bana düşmanlıktır. Onu inciten beni incitmiştir. Beni inciten de Allahü teâlâyı incitmiş olur.) [Taberani]

Ehl-i beyti sevmek, her mümine farzdır. Son nefeste iman ile gitmeye sebep olur. Aklı az olan, iyi düşünemeyen bazı kimseler, burada yanılıyor. Sevmek için sevgilinin düşmanlarını sevmemek lazımdır diyorlar. İctihadları icabı olarak Hazret-i Ali ile muharebe etmiş olan Hazret-i Âişe’yi ve Hazret-i Muaviye’yi ve Hazret-i Talha’yı ve Hazret-i Zübeyr’i, Ehl-i beyte düşman sanarak, bu büyük insanlara düşmanlık ediyorlar. Böylece doğru yoldan ayrılıyorlar. Halbuki, âyet-i kerimelerden ve hadis-i şeriflerden anlaşılıyor ki, o muharebeler, dünya hırsından, mevki ve şöhret sevgisinden değil idi. İctihad ayrılığından idi. Muharebe etmek için değil, anlaşmak için karşı karşıya gelmişlerdi. Abdullah bin Sebe yahudisinin ve arkadaşlarının hilesi ile harbe yol açılmıştı. Eshab-ı kiramın hepsi, Ehl-i beyti seviyordu. Buna inanmayanlar, yani Eshab-ı kiramı Ehl-i beyte düşman zan edenler, âyet-i kerimelere ve hadis-i şeriflere inanmamış olur. Âyet-i kerime ve hadis-i şerifler gösteriyor ki, Eshab-ı kiram, Ehl-i beytin sevgisini, imanlarının sermayesi edinmişlerdi. (Eshab-ı Kiram kitabı)

(Benden sonra, size iki rehber bırakıyorum: Allah’ın kitabını ve Ehl-i beytimi bırakıyorum) hadis-i şerifi gösteriyor ki, Kur’an-ı kerimin bir kısmına inanıp, başka yerlerine inanmamak fayda vermediği gibi, Ehl-i beytin bir kısmına inanıp sevmek, ötekilere lanet edip kötülemek de, ahirette fayda vermez. Kur’an-ı kerimin hepsine iman etmek lazım olduğu gibi, Ehl-i beytin de hepsini sevmek lazımdır. Ehl-i beytin hepsini sevmek de, (Ehl-i sünnet)ten başka hiç kimseye nasip olmamıştır. Çünkü Hariciler, Hazret-i Ali’ye ve Onun temiz evlatlarına düşman olmak alçaklığına sürüklendiler. Sebeiyye fırkası, müslümanların mübarek anneleri olan Hazret-i Âişe-i Sıddıka’ya ve Hazret-i Hafsa’ya ve Resulullahın halasının oğlu Zübeyr bin Avvam’a düşman olmak felaketine yuvarlandılar. Kiramiyye fırkası, Hazret-i Hasan’ın ve Hazret-i Hüseyin’in imamlığına inanmadılar. Muhtariyye fırkası da, imam-ı Zeynelabidin’e inanmadılar. İmamiyye fırkası, Zeyd-i şehide inanmadı. İsmailiyye de, imam-ı Musa Kazım’a inanmadı. Bunlar gibi, daha nice fırkalar, Ehl-i beyti sevmekten ve yukarıdaki hadis-i şerife uymaktan mahrum kaldılar. Hiç birini ayırmadan hepsini sevmek Ehl-i sünnete nasip oldu. (H. S. Vesikaları)

(Ya Ali, sen İsa gibisin! Yahudiler, Ona düşman oldu. Mübarek annesine iftira ettiler. Hıristiyanlar da, Onu aşırı yükselttiler. Ona yakışan dereceden daha yukarı çıkardılar. Allah’ın oğlu dediler.)[İ. Ahmed]

Sonra, Hazret-i Ali, (Benim yüzümden iki türlü insanlar helak oldu. Birisi, beni aşırı severek, bende olmayan şeyleri bana takarlar. Ötekiler de, bana düşman olup, birçok iftira yaparlar) buyurdu.

Bu hadis-i şerif, haricileri Yahudilere, Rafızileri de Hıristiyanlara benzetmektedir.

Yol gözetmeksizin mezhep ayırmaksızın Ehli beyt ve ashab sevgisi ile yanmak adına Es-selamun aleykum ve rahmet...
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

MesajKonu: Geri: Ashab ve Ehli Beyti Sevmek   Ashab ve Ehli Beyti Sevmek EmptyÇarş. Mart 10 2010, 10:56

Yol gözetmeksizin mezhep ayırmaksızın Ehli beyt ve ashab sevgisi ile yanmak adına Es-selamun aleykum ve rahmet...

aley kümselam ve rahmet
ALLAH razı olsun kardeş Ali efendimizi bizde çok seviyoruz ama peygamberimizim önune geçirmiyoruz. onun hayatını okusalar. onu tanısalar böyle, bir dalalete düşmezle zaten.

Peygamber Efendimiz bir hadisi şeflerinde mana olarak: Ashabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız selamete kavuşursunuz buyuruyor

Rabbim onlar gibi yaşamayı nasip eylesin.kurtuluşa erdirsin cümlemizi inşAllah.
salametle
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Ashab ve Ehli Beyti Sevmek   Ashab ve Ehli Beyti Sevmek EmptyPerş. Mart 11 2010, 00:30

nursan25 demiş ki:

aley kümselam ve rahmet
ALLAH razı olsun kardeş Ali efendimizi bizde çok seviyoruz ama peygamberimizim önune geçirmiyoruz. onun hayatını okusalar. onu tanısalar böyle, bir dalalete düşmezle zaten.

Peygamber Efendimiz bir hadisi şeflerinde mana olarak: Ashabım gökteki yıldızlar gibidir, hangisine uyarsanız selamete kavuşursunuz buyuruyor

Rabbim onlar gibi yaşamayı nasip eylesin.kurtuluşa erdirsin cümlemizi inşAllah.
salametle

Ashab ve Ehli Beyti Sevmek
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ashabı Bedir'in Fazileti
» Bir Ehli Dost Bulamadım
» Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
» Gül'ü Sevmek...
» Sevmek...