ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Adam Gibi Adam Olmak…  Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Adam Gibi Adam Olmak…

2 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Adam Gibi Adam Olmak…  Empty
MesajKonu: Adam Gibi Adam Olmak…    Adam Gibi Adam Olmak…  EmptyPerş. Ekim 10 2013, 20:41

Adam Gibi Adam Olmak…

Günümüzde adam olmak çok önemlidir çünkü herkes, adam olamaz. Oysa ortalıkta adamlıktan, insanlıktan nasibini alamamış, güzel kıyafetli, ben adamım gibi gezen bir çok insan var. Bir insan; belediye başkanı, milletvekili, vali, bakan, genel müdür, holding yönetim kurulu başkanı, zengin işadamı, oda başkanı olabilir, ama adam olamaz. Herkese ayrı telden çalan, gelene ağam gidene paşam diyerek nabza göre şerbet veren, arkadaşının yüzüne gülerek arkasından kuyusunu kazan, iki yüzlü, yalan söylemeyi meslek haline getiren, verdiği sözü unutan, kapı eşiklerinde üç beş kuruş menfaat için takla üstüne takla atarak abi, bir emrin var mı? diyerek yalakalık yapan, tabiri caizse dansöz gibi kıvıran insanlar, gerçek anlamda asla ve asla adam olamazlar...

Adam olmak; hoşgörülü, inançlı, delikanlı, sözüne güvenilir, cömert, mert, gözü pek, merhametli, yalakalıktan nefret eden, verdiği sözde ucunda ölüm dahi olsa duran, kararlı, dürüst, yetimin hakkını yemeyen, kimsenin ahını almayan, hangi makamda olursa olsun kimseye tepeden bakmayan, olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olmak demektir. Ama günümüzde herkesin malumu, kendini adam sanan o kadar çok insan var ki yazık, çok yazık…

Oysa adam gibi adam olmak, öyle her baba yiğidin karı değil. Makam sahibi olabilir, bol paranız, yatınız katınız olabilir ama kimseye faydanız yoksa bırakınız adam olmayı siz gerçek anlamda koskoca bir hiçsiniz. Ve öldüğünüzde adam değilseniz son yolculuğa uğurlayışta arkada bir hoş sada bırakmak yerine diyecekler ki kimseye bir faydası yoktu, yanında çalıştırdığı insanın hakkını vermeyerek sömüren hatta yararlanmaya çalışan, hayır işine bile olsa ALLAH versin diyerek savuşturan, yoksula yardım elini uzatmayan, eli cebine gitmeyen cimri bir insandı, bol para kazandığı halde sürekli ağlayan şükretmesini bilmeyen hep bana hep bana diyen gözü doymayan bir insandı, velhasıl adam değildi...

Oysa misafir olduğumuz bu fani dünyadan giderken çok yazık oldu, rahmetli ne iyi efendi bir insandı, kimseye zararı dokunmadı, herkese faydası vardı, kimseyi üzmezdi, hep doğrudan yana oldu, doğruları konuştu, doğruları yazdı, üç beş kuruş menfaat uğruna inandığı değerlerden taviz vermedi, çocukla çocuk, büyükle büyüktü, adam gibi adamdı, adam gibi yaşadı, adam gibi öldü, keşke daha fazla yaşasaydı diyerek dua edecekler. Önemli olan da bu dünyadan giderken, geride böyle güzel bir hoş sada bırakmak değil mi. İşte size güzel bir örnek...

Sen Vali Olmuşsun Ama Adam Olamamışsın...

Vaktin birinde baba, oğluna sen adam olamazsın demişti. Gel zaman, git zaman bizim oğlan, okuyup bir yere ali olmuş. Aklına babasının bir zamanlar sen adam olamazsın sözü gelmiş ve emrindeki memurlara demiş ki derhal filan köye gidin, orda bir adam var, benim babam olur, gidin onu bana getirin...

Talimatı alan memurlar, köye gidip yaşlı babasını bularak vali olan oğlunun makamına getirmişler. Koltuğuna gururla kurulan vali, ayakta duran babasına dönerek; baba, sen bana adam olamazsın demiştin, bak okudum, vali oldum demiş. Baba, gururla koltuğunda oturarak tabiri caizse hava atan oğluna dönerek oğlum ben sana vali olamazsın demedim ki, sen vali olmuşsun ama adam olamamışsın. Şayet adam olsaydın, yaşlı babanı ayağına getirmek yerine sen babanın ayağına giderdin...

Adam Gibi Adam Olmak

Çevrende herkes şaşırsa bunu da senden bilse
Sen aklı başında kalabilirsen eğer
Herkes senden kuşku duyarken hem kuşkuya yer bırakır
Hem kendine güvenebilirsen eğer
Bekleyebilirsen usanmadan
Yalanla karşılık vermezsen yalana
Kendini evliya sanmadan
Kin tutmayabilirsen kin tutana
Düşlere kapılmadan düş kurabilir
Yolunu saptırmadan düşünebilirsen eğer
Ne kazandım diye sevinir
nNe yıkıldım diye yerinir
İkisini de önem vermeyebilirsen eğer
Söylediğin doğruyu ve gerçeği büken düzenbaz
Kandırabilir diye safları dert edinmezsen
Ömür verdiğin işler bozulsa da yılmaz ve
Yeniden koyulabilirsen işe
Döküp ortaya varını yoğunu
Bir yazı turada yitirsen bile
Yitirdiklerini dolamaksızın diline
Baştan tutabilirsen yolunu
Yüreğine, sinirine dayan diyecek
Direncinden başka şeyin kalmasa da
Herkesin bırakıp gittiği noktaya
Sen dayanabilirsen tek başına
Herkesle düşüp kalkıp yine de erdemli kalabilirsen
Unutmayabilirsen halkı krallarla gezsen de
Dost da düşmanda incitemezse seni
Ne küçümser nede büyültürsen çevreni
Her saatin her dakikasına
Emeğini katarsan alın terine
Hakçasına bölüşürsen vicdanındaki adaleti
Her şeyiyle dünya önüne serilir
Korktuğun yerde el öpmez
Hükümran olduğun yerde ezmezsen
Oğlum adam oldun demektir
Üstelik adam gibi bir adam.

Selam Sevgi ve Dua ile...
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Adam Gibi Adam Olmak…  Empty
MesajKonu: Geri: Adam Gibi Adam Olmak…    Adam Gibi Adam Olmak…  EmptyCuma Ekim 11 2013, 01:21

çiçek16 Allah razı olsun çiçek16 

Adam Gibi Adam Olmak…
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Adam Olmak...
» Adam Olmak...
» Bir Bardak Çay Gibi Ömür…
» ALLAH (c.c) Arayan Adam…
» Aşık Olmak Dua Etmektir…