ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Mor Menekşe... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Mor Menekşe...

5 posters
YazarMesaj
miftah
Admin
Admin
miftah

Mor Menekşe... Empty
MesajKonu: Mor Menekşe...   Mor Menekşe... EmptyÇarş. Ekim 21 2009, 18:24

ÇOK ÖZEL BIR HIKAYE

Kendini bildi bileli mor menekseyi çok severdi. Çocuklugunun geçtigi iki katli evin bahçesinde bahar geldiginde mor mor açar, mis gibi kokarlardi.. Annesi mor menekseleri hep duvar kenarina dikerdi.. gölgeyi sever menekselerderdi..
Oysa ögretmeni bitkilerin günes
isinlari ile fotosentez yaptigini anlatmisti onlara . Bitkiler günes isigina muhtaçti. Mor menekseler ne tuhaf bitkilerdi,
her bitki günesi severken, onlar neden gölgeyi tercih ediyorlar diye düsündü durdu Hande... Küçük, ufacik akli ile
aslinda menekselerin diger çiçeklerden farkli oldugunu kesfetmisti, iste belki de menekseler bu yüzden bu kadar güzeldi. Herkesden farkli olursan, bu hayatta degerli olursun yargisina varmisti.
Daha o yillarda farkli olmak için ugras vermeye basladi. Ilk olarak, okulda kimsenin yanina oturmak istemedigi Hacer'in yanina oturmak istiyorum ögretmenim diyerek basladi farkliliklarla süren hayati. Hacer bile sasirmis saskin saskin bakiyordu onun yüzüne. Hacer çok daginik, biraz anlama zorluklari olan problemli bir ailenin kizi idi. Hande ise mühendis Kamil Beyin biricik kizi. Ögretmen pek oturtmak istemedi önce Hacer'in yanina Hande' yi. Daha sonra bir
tatsizlik çikmasin diye ögretmen Hande'nin annesini çagirdi.
Annesi eve geldiklerinde Hande'ye sordu :
- Neden yavrum Hacer in yanina oturmak istiyorsun?
Hande cevap verdi :
- Geçen baharda menekseler ekiyorduk hani anne, o gün sen bana menekseler günesi sevmez demistin, oysa her bitki günesi sever. Menekseler farkli, belki de
bu yüzden bu kadar güzeller. Hacer'in yanina kimse oturmak istemiyor. Ben farkli olmak istiyorum. Belki Hacer de güzeldir, onu fark etmek istiyorum, dedi.

Annesinin agzi açik kalmisti. Ilkokul 4. sinif ögrencisi kizinin olgunluguna hayran kalarak;
- peki kizim kimin yaninda istersen oturabilirsin, " dedi.
Pazartesi Hande Hacer'in yaninda oturmaya basladi. Hem Hande
tedirgindi, hem Hacer. Birbirleri ile hiç konusmuyorlardi. Diger kizlarda sogumustu Hande'den. Nasil Hacer gibi daginik, bir seyi, iki kere anlatinca anlayan fakir bir kizin yanina oturmayi istemisti. En çok alinan doktor Cemal Beyin kizi Esin'di. Anne babalari her hafta sonu görüsüyorlar, Hande ve Esin birlikte oynuyorlardi. Nasil olur da kendi yerine Hacer'i seçerdi.
Çok gururu kirilmisti Esin'in. Hande ile konusmuyordu. Birgün Hande ve ailesi Esinlerle dag köylerinden birinde gerçeklestirilecek bir panayira katilmak için sözlestiler. Hande gene Esin'in somurtacagini bildigi için gitmek istemiyordu. Için için de Hacer'e kizmaya baslamisti arkadaslari ile arasinin bozulmasina sebep olmustu. Neden sanki bu kadar daginikti, neden her seyi iki kerede anliyordu? Yoksa aptal miydi? Sonra menekseleri hatirladi hemen
düsüncelerinden utandi. Hacer farkli diye yargilamamasi gerekiyordu. Hacer'in, kimsenin bilmedigi güzelliklerini kesfedecekti. Buna tüm gücü ile inandi. Panayira gittiklerinde Esin somurtarak karsisinda
oturuyordu, Hande ile konusmuyordu.
Hande cani sikildigindan biraz dolasmak için annesinden izin aldi. Köy yolunda yürümeye basladi. Hava iyice sogumus ve ayaz iyice artmisti, kar atistirmaya baslamisti. Hande kari çok seviyordu, yürüdü, yürüdü. Köye gelmisti. Bir evin
önünde durdu. Evin penceresinde ki saksiya gözü ilisti. Gözlerine inanamiyordu, bunlar mor menekselerdi. Ama kisti ve menekseler sogugu hiç sevmezlerdi eve dogru bir adim atti. Kapida beliren gölgeyi çok sonra fark etti bu Hacerdi.
Hande'ye gülümsüyordu.
- Hosgeldin Hande buyurmaz misin?, dedi.
Biraz ürkek, saskinlikla kapiya dogru ilerledi Hande ve içeri girdi. Oda sicacikti odun sobasi her yeri isitmisti. Menekseler diyebildi sadece Hande...
- Bu sogukta ?
Hacer gülümsedi ;
- Onlar annem için, annem onlari çok sever.
Sonra yatakta yatan kadini fark etti Hande;
"Annen hasta mi?" dedi.
"Evet 2 sene önce felç oldu ona ben bakiyorum, bizim kimsemiz yok, birtek
inegimiz var onunla geçiniyoruz. Ama tüm isler bana baktigi için derslere çalisacak pek vaktim olmuyor, dedi Hacer utanarak. Bir de bizim köyden sehre araç yok, bu yolu her gün yürüyorum o yüzden de çok yorgun okula geliyorum dersleri anlamakta güçlük çekiyorum. Hande'nin gözleri dolmustu. Disaridan gelen ses ile kendine geldi. Annesi onu ariyordu. Çok merak etmis olmaliydi. Disariya kostu ve annesine sarildi, agliyordu. Bir müddet sonra anne bu Hacer diye tanistirdi sira arkadasini. Hacer'in yaptigi sicak çorbadan içtiler birlikte. Hande annesine anlatti Hacer'in hayatini, aglayarak.
"Bir seyler yapalim anne" dedi.
O hafta annesi ve Hande, Hacerlere gidip annesi ve Hacer'i kendi evlerine tasidilar. Hacer artik Handeler'den okula gidip geliyordu, ne daginikti, ne de aptal.
Sinifin en iyi ögrencisi olmustu.
Seneler geçti Hacer ve Hande bir
arkadas degil, iki kiz kardeslerdi artik. Mor menekseler Hande'ye Hacer'i armagan etmisti. Hacer'e ise hem Hande'yi, hem hayati. Seneler sonra
ikisi de evlendi. Hacer simdi bir doktor. Hande'den vicdanin ne kadar önemli oldugunu ögrendi, hastalarina vicdaniyla birlikte sifa dagitiyor. Hande ise bir ögretmen. Çocuklara farkli olan seyleri sevmeyi de ögretiyor. Bir kizi var adi, Hacer Menekse. Hayatta en çok sevdigi
iki seye birini daha ekledi Hande.

LÜTFEN SEVGiNiZE ÖNYARGI KOYMAYIN.

HERSEY SEVINCEYE KADAR FARKLIDIR
SEVDIKTEN SONRA ISE SEVGININ DILI HEP AYNIDIR.
Alıntıdır...

En son miftah tarafından Çarş. Ocak 09 2013, 13:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Mor Menekşe... Empty
MesajKonu: Geri: Mor Menekşe...   Mor Menekşe... EmptyPerş. Ekim 22 2009, 00:46

çiçek7 Allah razı olsun 2 çiçek7
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Mor Menekşe... Empty
MesajKonu: Geri: Mor Menekşe...   Mor Menekşe... EmptyPerş. Ekim 22 2009, 09:51

ALLAH razı olsun kardeş güzel bir hikaye elini emeğine sağlık.
birinin hakkında karar verirken ikikere düşünmek lazım.ders verici çok sağol.
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Mor Menekşe... Empty
MesajKonu: Geri: Mor Menekşe...   Mor Menekşe... EmptyPerş. Ekim 22 2009, 21:35

LÜTFEN SEVGiNiZE ÖNYARGI KOYMAYIN.

HERSEY SEVINCEYE KADAR FARKLIDIR
SEVDIKTEN SONRA ISE SEVGININ DILI HEP AYNIDIR.

ALLAH razı olsun öslem
kimin ne halde olduğu ne zorluklar içinde yaşadığını
bilemeyiz.dış görünüşe bakıp insanları bu halde
yargılamak ön yargı beselemek insanlığa sığmaz
insanları sevmeli kalplerine bakmalıdır.

çiçek7 çiçek7 çiçek7
AySeNuR
Aktif Üye
Aktif Üye
AySeNuR

Mor Menekşe... Empty
MesajKonu: Geri: Mor Menekşe...   Mor Menekşe... EmptyC.tesi Ekim 24 2009, 20:06

BAŞLIGI GÖRÜNCE BİRİCİK MORMENEKŞE ABLAM SANDIM Sad
ALLAH RAZI OLSUN CANIM çiçek4 çiçek4

Mor Menekşe...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bir Menekşe Hikayesi
» Kırık Menekşe
» Biraz Lal Biraz Menekşe