ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Hazan Yağmurları... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Hazan Yağmurları...

2 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Hazan Yağmurları... Empty
MesajKonu: Hazan Yağmurları...   Hazan Yağmurları... EmptyPtsi Nis. 22 2013, 20:30

Hazan Yağmurları...

Hüzünlü bir gece. Gece mi hüzünlü yoksa hüzün benim yüreğimde mi. Gece bir başka giymiş siyahını ,sanki yıldızlar daha sönük,sis çökmüş o heybetli dağlara. Hazan yağmurları boşalırken gökyüzünden benim ruhum yağıyor bu gece, sessiz gecede yüreğimdeki çığlık uzaklara ses olmak ister gibi.Korkuyorum, üşüyorum yalnız karanlık gecelerden, yaşanmış en büyük aşkların hüzünlü bitişinin tek şahidi hissini veriyor bana. Derin uykularda kabusların görüldüğü ve bir sabaha daha uyanamamanın korkusu var bu yalnızlığın koyu deminde...

Her mevsimde başka bir duygu sarar tüm benliğimi. Sonbahar hazan mevsimidir benim için, gelip çatmıştır. Yaz günlerindeki sıcaklık yerini ,sert, soğuk rüzgarlara bırakmıştır. Ürpertiyor içimi serinliği ile. Ağaçlar; yeşilini, renkli yapraklarını kızıla, turuncuya ,sarıya dönüştürmüştür, yapraklar hüzne hazırlanmıştır. Sen, sen sonbahar, ilkbahar yeşilini sana vermişken, sense hazana gömdün tüm yeşili. Daha bir süre önce yeşilin tonlarıyla dans eden yapraklar, şimdi bir bir rüzgarın senfonisinde bilinmezliğe doğru yola çıktılar, rüzgarda raks ediyorlar...

Ah şu sonbahar. Sonbahar hüznün sesi, sonbahar güz yangını, sonbahar hazan. Hazan sessiz gecelerin karanlığı, hazan yaprakları dökülen bir ağacın sonbahar hüznüdür, hazan sağnak halde düşen yağmurdur gözlerinizden, hazan dilde ,yürekte hüzündür. Neden hazanı hep sonbahara yakıştırırız? Neden sonbahar ,hüznün, kederin, mutsuzluğun, karamsarlığın, melenkoliğin anlatımıdır...

Sonbahar hangimizi hüzünlendirmez ki? Sarıya dönen yapraklar bir bir düşerken toprağa, insanın içindeki hüzün duygusunu depreştirir. İnsanlar yaşamlarının bir boyutunda benzer sonbaharı yaşamışlardır. Sonbahar usta şairlerimizin dizelerine, edebiyatçılarımızın da yazılarına konu olmuştur çoğu zaman.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ Sonbahar geldi’ şiirinde;
Durgun havuzları işlesin bırak,
Yaprakların güneş ve ölüm rengi,
Sen kalbini dinle ,ufkuna bak.

Yahya Kemal ;
Kalbim yine üzgün seni andım derinden,
Geçtim yine dün eski hazan bahçelerinden
Üzgün ve kırılmış gibi en ince yerinden
Geçtim yine dün eski hazan bahçelerinden.

Ne de güzel anlatmış dizelerinde yüreğindeki hazanın hüznünü. Sizlerinde Yüreğinizi ıslatan hazan yağmurları olmuştur elbette.Neden suskun, neden hüzünlü yüreğiniz? Gidenler mi, vefasızlar mı sizi üzdü? yoksa kimsesiz zamanların yalnızlığında kalmak mı? Sevdaların kanattığı bunca kırılmışlık ,yalnızlık ve acı varken, yüreğinizde ki acıyı dindirmeye çalışırken, sonbaharla gelen hazan yüreğinizdeki yürek sancılarını gün ışığına çıkarmıştır. Hüzün kaplamıştır yüreğinizi çoktan. İçinizdeki sıkıntı, yüreğinizdeki daralma, derin bir ah çekiş! Yaşanmışlıklara, kaybettiğiniz tamamlanmamış aşkınıza götürmüştür sizi. Bir anınızı bile onsuz geçiremeyeceğinizi düşündüğünüz, yanındayken bile özlediğiniz, onsuz nefes alamadığınız, yaşam sevinciniz, mutluluğunuz, tutkunuz. Gönüldaşınız, içinizin titrediği, en kıymetli anınız, geleceğe doğru yöneliş, umudunuz. Aşkın peşinde koşarken, umudun yerini hüzün almıştır, şimdi yorgun ve umutsuz zamanların ortasında bırakmıştır, tüketmiştir. Kalbinizde tamir edilemeyecek yaralar açmış, aşka küstürmüştür...

Hiç bir baharın gelmeyeceğini, yağmurdan sonra gök kuşağının çıkmayacağını düşünürsünüz. Ömrünüz hep sonbaharın hazan yağmurlarındaki gibi ıslanmaya devam edecek sanırsınız. Kış bitmeden bahar gelir mi. Bir gün yeniden doğuşunuzun ,yeniden var oluşunuzun yolculuğuna elbette çıkacaksınız. Kederin yerini neşenin, hüznün yerini sevincin bıraktığı anlar gelecektir. Her hazan yağmurundan sonra, tüm insanlığa umudu, sevgiyi ve aşkı yaşatmak için bıkmadan usanmadan gökkuşağı doğacaktır...

Selam Sevgi ve Dua ile...
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Hazan Yağmurları... Empty
MesajKonu: Geri: Hazan Yağmurları...   Hazan Yağmurları... EmptySalı Nis. 23 2013, 02:14

çiçek16 Allah razı olsun çiçek16

Hazan Yağmurları...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Hazan Yağmurları...
» Hüzün Yağmurları Altında Islanıyorum...
» Hazan...
» Bahar Yağmurları..........
» Yusuf Meral-Çöl Yağmurları