ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi

3 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi Empty
MesajKonu: Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi   Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi EmptyCuma Şub. 08 2013, 19:14

Dana önce verildimi bilmiyorum ama paylaşmak istedim hayvanları ayırt etmeden çok seven birisiyim bunu okuyunca onlara karşı sevgim 10 kat artti özellikle kedilere.bu sadece bi rivayettir.

Müezza çok muhtemelen bir sokak kedisi.. Mekkenin kavurucu sokaklarından Hz. Muhammedin ilgisi ile kurtulmuş. Kendisi de sıkı bir kedi dostu olan ve hadisleri aktaran Abu Hurayra (anlamı " kedi babası " demektir) Hz. Muhammedin kedilerin ticari alım satımını yasaklattığını söyler.

Anlatılanlara göre peygamber efendimizin kedisinin ismi Müezza ' dır.. Hz. Muhammed kedisi Müezzayı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammedin giysisinin ucunda uyuya kalınca kediye kıyamayan Hz. Muhammed, giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş.

Yine onun vasıtasıyla aktarılan bazı hadislerde " kedisine eziyet eden bir kadının cehennemde çektiklerinden " bahsedilir. Mesaj oldukça açıktır. Kedilere iyi muamele şarttır

Bir yılan Hz. Muhammede gelmiş ve kendisinden yardım istemiş. Hz. Muhammed de yılana yardım etmiş. Fakat yılan Hz. Muhammed’i sokmaya kalkışmış. O sırada bir adam yetişip kedisini yılanın üzerine salmış. Yılanın zehirli ısırığından kedi sayesinde kurtulan Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O gün bugündür kediler sırt üstü yere düşmezlermiş.

Hadislerde peygamberimizin çevresinde vahşi ve büyük kedilerinde oldugunu öğreniyoruz. Hatta bu kedilere o kadar müsamaha gösterirmiş ki, kediler eşi Hz Aişe ekmek yaparken eve girer yaptıgı ekmeği alır götürürlermiş... (Şimdi aynısı olsa kaç kişi o kediyi kovalamaz acaba? Ki burda bahsedilen vahşi bir kedi)

İnsanoğluna "öldürmemeyi, incitmemeyi, onun yerine sevmeyi, çok sevmeyi" öğretmeye çalışan Hz.Mevlana'nın velilerinden biri de Pir Esad Sultan ya da halkın arasında yayılan lakabı ile Pisili Sultan'dı. Pisili Sultan lakabı boşuna değildi, tıpkı Hazreti Muhammed ile ilgili hadisleri bizlere aktaran Kedi Babası lakaplı Ebu Hureyra gibi. Pisili Sultan kedileri çok severdi. Çok sevdiği kedisi de ölümünden sonra sandukasının hemen sol tarafına ayak ucuna gömülmüştü.

Evde Kedi beslenebilirve sevaptır. Çocukların merhamet duygusunun gelişmesine katkıda bulunurlar. Nitekim Evliya Zatlarin cogunun etrafinda ve evinde kediler vardı...

ALLAH (c.c) der ki; Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır!.."

Alıntı

MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi   Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi EmptyC.tesi Şub. 09 2013, 01:26

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
miftah
Admin
Admin
miftah

MesajKonu: Geri: Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi   Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi EmptyPtsi Şub. 11 2013, 13:32

Bu ara bir kedi haberidir aldı başını gidiyor...
Benim yiğenler eve alalım diye çok istiyorlar, ama evde kuşda olunca nasıl yapsak diye düşünüyorum.
Birde yeni bir arkadaşda bahsetti evimde hayvan beslemek istiyorum ne besleyim diye, bende kediii tabiki dedim Smile)
Başka bir arkadaşda 2 kedisi olduğunu söyledi evde.
Hasılı kelam, temiz ve sevimli hayvanlar Smile)
(Bende istiyorummm )
Allah razı olsun Cennet_çiçeği ablacım

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Peygamber Efendimizin 79 Sünneti
» O Efendimizin bir parçasıdır
» Peygamber Efendimizin Değiştirdiği İsimler
» PEYGAMBER EFENDİMİZİN NUR YÜZÜNÜ GÖRMEK İSTEYEN BAKSIN.
» İnsan ile hayvan arasındaki fark