ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Zorla iyilik... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Zorla iyilik...

3 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Zorla iyilik... Empty
MesajKonu: Zorla iyilik...   Zorla iyilik... EmptySalı Ocak 29 2013, 21:21

ZORLA İYİLİK

Çocuklar ah çocuklar! Biz mi onları eğitiyoruz onlar mı bizi belli değil.!
Geçen davet edildiğimiz eve boş gitmeyelim diye bir pastahane nin yanında durduk.Eşim’’ hadi oğlum gel de bir pasta alalım sen se璒 dedi .Bir pasta almak uygun olur diye düşünmüştük.Seçtiler ve geldiler.Ne kadar güzel seçtiğini anlatıp durdu yol boyunca bizim küçük.Anlatırken bir an önce pastanın üzerine atlayacak gibi bir hali vardı.
Misafirliğe gittik ,çocuklar heyecanla pastayı bekleyip durdular.Evin hanımı o kadar çok hazırlık yapmıştı ki herhalde gerek duyup birde bizim getirdiğimiz pastayı açmadı.Şu aşırı hizmetler ,hazırlıklar nede bıktırıyor insanı.Bir daha gidesiniz gelmiyor.Üzülüyorum valla bu kadar bir insanı yordum diye.Neyse eve geldik bizim akılı bıdık ağlamaklı bir halde montunu yere vurdu’’.Bu ne ya pastadan bize vermedi dedi’’.Şimdi anlatmam uygun düşmez bazı küfürler etti daha önce hiç duymadığım.Şok oldum,bu kadar içerlediğini anlayamamıştık.Bilseydim eve gelirken ona bir pasta alırdım.
Sen sen ol eve gelen hediyeyi aç ve sun ortaya ya, hele de yanlarında bir çocuk varsa.Mazallah beddualarından yarına çıkmaz insan ,dedim kendi kendime.
Biraz fazla mı abartıyoruz ne iyi insan yetiştirmeyi.?İyi insanlar yetiştirelim diye çocuklarımızı anlamadan hainleştiriyor muyuz?Kızımın dolabını düzeltirken’’Ne çok kıyafetin var hadi ayıralım da verelim ihtiyacı olanlara diye her defasında zorladıkça çocuk kıyafetlerine öyle bir yapışmıştı ki,kaç senedir atık ilgilenmediğim dolabını beraber düzeltmeye sonunda yanaştı.Gözlerime inanamadım .Neredeyse ilkokula giderken alınan kıyafetler duruyordu.Ben ver hadi ver dedikçe çocuk inat etmiş kendine olmayacak kıyafetleri bile atmamıştı.Çıkan manzara karşısında kendi de gülmeye başlamıştı.
Birkaç sene önce savunması şuydu’’Ben hatıra saklamak istiyorum,onun hatırası var bunun hatırası var’’.Tartışmalarımızda’’ insan bir tane hatıra saklar be evi başıma yıkacaksınız’’ diye söylenmemin bir faydası olmamıştı.Artık fazla yapmıyor bunu çünkü ben hatamı anladım,ilgilenmeyince oda normale döndü.Fakat tam anlamıyla başardığımı söyleyemem.Bazen birisine vermek istediğim bir şey olunca beni engellemek istiyor.Ne biçim insansınız her şeyi dağıtıyorsunuz diyor.Onlara vermenin güzel olduğunu anlatmaktan vazgeçtim .Şimdilerde bari benim olanı vermeme karışmayın diyorum.
Evimizde hep bir kumbara olur.Hani şu fakir öğrenciler için olan.Küçük oğluma bir tane vermiş ve uzun uzun anlatmıştım nedenini.İlk önce çok hoşuna gitti,duygulandı ve bir tane doldurdu.Sonra ikinciyi aldık hadi bunu da doldur dedik ,onu da doldurdu.Hatta onu motive etmek için kumbarayı aldığımız kuruma gidip oradaki yetkililerle fotoğraflarını çektik.Tebrik ettiler ,pohpohladılar.Makbuz verdiler adına.
Gelirken yeni bir kumbara daha verip tebrik ettiler.Eve geldik ve kumbara yı ağlayarak fırlattı.’’Ben hiç kendime biriktiremeyecek miyim ,hep onlara mı biriktireceğim’’ dedi.Donup kalmıştık.İnsan nasıl da anlayışsız olabiliyordu bazen.
Ben hatamı anladım ,sürekli olgun bir insanın yapacaklarını beklemiyorum artık çocuklardan .Bizim zamanımızda böyle kumbaralar yoktu.Ailemiz biz anlamadan verirdi vereceğini.Çocukları böyle faliyetlere katmazdılar.Belki bizim zamanımızda bu işler daha doğal yapılıyordu.Mesela annemi hatırlıyorum köye giderken mağaza sahipleriyle anlaşır köydeki çocuklara yeni elbiseler alırdı çuval çuval .Bizi zorlamazdı verin diye .
Bizim hatamız bu beklide ,çocukları zorlamadan yapacağımızı kendimiz yapmalıyız.Onlar da görünce öğrenip ,kendi istekleriyle yapmalılar.Aksi taktirde bir sürü hain insan yetiştirmiş olacağız

Alıntı

MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Zorla iyilik... Empty
MesajKonu: Geri: Zorla iyilik...   Zorla iyilik... EmptyÇarş. Ocak 30 2013, 01:02

çiçek4 Allah razı olsun çiçek4
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Zorla iyilik... Empty
MesajKonu: Geri: Zorla iyilik...   Zorla iyilik... EmptyÇarş. Ocak 30 2013, 18:17

Gerçektende güzel bir payalşım olmuş. zaman zaman yaşadığım manzaralar gözümün önüne geldi.
bende aynisinu yapıyorum kimseyi zorlamadan sadece kendim onlarda görüyorlar.
inş faydasi olur ileri yaşalrinda çocuklarima.

ALLAH c.c razı olsun su çiçeği emeğine sağlık.

Zorla iyilik...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İyilik Etmek İyiliğe İyilik Etmektir...
» iyilik yapan iyilik bulur
» Zorla Sev Diyemezsin Ki !
» Her İnsan Bir Kapıdır, Zorla Girilmez !
» İyilik...