ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi
 
AnasayfaAnasayfa    Radyo  SSSSSS  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Perş. Ekim 11 2018, 20:03
Perş. Eyl. 20 2018, 15:42
Perş. Ağus. 09 2018, 18:43
Perş. Tem. 26 2018, 19:26
Perş. Haz. 28 2018, 19:29
Ptsi Haz. 25 2018, 02:28
Ptsi Haz. 18 2018, 02:08
Ptsi Haz. 18 2018, 02:07
C.tesi Haz. 02 2018, 01:03
C.tesi Haz. 02 2018, 01:02
C.tesi Haz. 02 2018, 01:00
C.tesi Haz. 02 2018, 00:59
C.tesi Haz. 02 2018, 00:57
C.tesi Haz. 02 2018, 00:56
Cuma Mayıs 25 2018, 00:54

Paylaş | 
 

 Şükür, Yâ ALLAH

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
avatar

Mesaj Sayısı : 5244
Kayıt tarihi : 02/08/10
Yaş : 47

MesajKonu: Şükür, Yâ ALLAH   C.tesi Ocak 12 2013, 18:52


Şükür, Yâ ALLAH
Rabbimiz; "Siz Beni zikredin ki, Ben de sizi anayım. Bana şükredin, nankörlük etmeyin" (Bakara/152) "Eğer siz şükreder, iman ederseniz, ALLAH size ne diye azap etsin. Yani siz yaratılış dışınızdaki gaye ve maksadı bilerek şükreder ve iman ederseniz, bunları yaptıktan sonra ALLAH size ne diye azap etsin" (Nisa/147) buyurmuştur.

- “Bazılarını bazılarıyla imtihan ettik ki, (Kureyş’in ileri gelenleri), “bunlar mı, ALLAH’ın aramızdan lutfûna layık gördüğü kimseler?” dediler. ALLAH şükredenleri daha iyi bilen değil midir?” (En’am/53)

- “Biz ona yolu gösterdik. İster şükreden (mü’min) olsun, ister nankör (kafir) olsun” (İnsân/3)

- “Süleyman, bu Rabbimin fazlındandır. Beni imtihan için ki, bakalım şükür mü edeceğim, yoksa küfran-ı nimet mi? Kim şükrederse ancak kendi nefsi için şükreder. Kim de nankörlük ederse, bilsin ki, Rabbım onun şükrüne muhtaç değildir. Kerimdir” (Neml/40).

- “Ve Rabbinizin şöyle söylediğini bir düşünün, And olsun eğer siz şükrederseniz elbette size (nimetimi) artırırım. Fakat nankörlük ederseniz, muhakkak ki, benim azabım çok şiddetlidir.” (İbrahim/7).

- “Eğer küfrederseniz, bilmiş olun ki, ALLAH sizden müstağnidir. Size muhtaç değildir. Ama kulları için küfre razı olmaz. Eğer şükrederseniz, sizin hesabınıza ona razı olur.” (Zümer/7) buyurmuştur.

- “Muhammed, peygamberden başka bir şey değildir. Ondan önce bir çok peygamberler gelmiş geçmiştir. O ölür veya öldürülürse, siz hem geriye mi döneceksiniz? (yani tekrar kafir mi olacaksınız?) Her kim ardına dönerse, iyi bilsin ki, ALLAH’a asla bir zarar getirecek değildir. ALLAH, şükredenleri mükafatlandıracaktır. (Al-i İmran/144) buyurmuştur.

Şükürde babamıza benzemeliyiz!

ALLAH Teala, yeryüzündeki bütün insanlara, iki defa, gönderdiği peygamberini şükretmesi dolayısıyla överek: “Ey Nuh ile beraber gemiye yüklediğimiz kimselerin soyundan gelenler Şüphesiz Nuh, çok şükreden bir kul idi” (İsra/3) buyurmuştur. Bu ayet-i kerimede Nuh (a.s.)’un zikredilerek tahsis edilmesinde ve insanlara onun zürriyeti olmalarıyla hitap edilmesinde, ona uyulacağına işaret vardır. Çünkü ALLAH Teala, mahlukatını tufanda suya gark ettikten sonra onun zürriyetinden başka nesil bırakmamıştır. Nitekim Cenab-ı Hakk: “Nuh’un zürriyyetini, baki kalanların ta kendileri yaptık” (Saffat/77) buyurmuş ve zürriyetine, şükürde babalarına benzemelerini emretmiştir. Çünkü Nuh (a.s.) çok şükreder bir kul idi. ALLAH Teala, kendisine şükredenin ancak ibadet ettiğini ve şükretmeyenin ibadet ehlinden olmadığını haber vererek, “Eğer yalnız ALLAH’a tapıyorsanız O’na şükredin” (Bakara/ 172) buyurmuştur. ALLAH Teala Musa Aleeyhisselam’a, kendisine verilen peygamberliği, risaleti ve kelâmı, şükretmekle almasını emrederek, “Ya Musa! Ben seni risaletimle ve kelâmımla insanların üzerine seçkin kıldım. Şimdi sana şu verdiğimi al da şükredenlerden ol!” (Araf/144) buyurmuştur.

Ana-babaya şükür

Akıl baliğ olan insana ALLAH Teala’nın ilk emri, Kendisi’ne, anne ve babasına şükretmesi olduğunu tavsiye ederek: “Biz, insana, ana babasını (gözetmesini) tavsiye ettik. Anası onu çile üstüne çile ile taşıdı (doğum sancıları ve doğum acısı çekti). Sütten kesilmesi de iki sene (müddetli) dir. Ve insana dedik ki, Bana ve anana babana şükret, dönüşün ancak banadır.” (Lokman/14) buyurmuştur.

ALLAH’ın rızası şükürdedir

Yine Cenab-ı Hak rızasının kendisine şükretmekte olduğunu haber vererek: “Eğer şükrederseniz sizin hesabinize ona razı olur” (Zümer/7) buyurmuştur. Yine ALLAH Teala Hazretleri nimetlerini şükreden İbrahim Halilullah’ı methederek: “Muhakkak İbrahim, ALLAH’a itaat eden ve hakka yönelen (başlıbaşına) bir ümmetti (önderdi). O hiçbir zaman müşriklerden olmamışdı. ALLAH’ın nimetlerine şükredici idi. (ALLAH) onu seçmiş ve doğru yola hidayet buyurmuştu” (Nahl/ 120-121) buyurdu. Yani, ALLAH Teala, İbrahim Halilullah’ın kendisine hayırda uyulan önder olduğunu, ALLAH’a devamlı taat ve ibadette bulunduğunu, yalnız O’na yönelip başkalarından yüz çevirdiğini haber vermiş, sonra bu sıfatlarla muttasıf olmasını ALLAH’ın nimetlerine şükredici olmasıyla bitirerek şükrü, Halilullah’ın gayesi ve maksadı kılmıştır. ALLAH Teala Hazretleri, kullarını yaratmaktaki gayesinin de şükretmeleri olduğunu haber vererek: “ALLAH, sizi analarınızın karnından öyle bir halde çıkardı ki hiçbir şey bilmiyordunuz. Size kulaklar, gözler ve kalpler verdi ki, şükredesiniz” (Nahl/78) diğer bir ayette de: “And-olsun ki, Bedir savaşında siz düşkün bir durumda iken, ALLAH sizi muzaffer kıldı. O halde ALLAH’dan korunun ki, şükredesiniz” (Al-i İmran/123) buyurmuştur.

ALLAH’ın nimetinin nihayeti yoktur

Zengin kılmada; “ALLAH dilerse, sizi yakında fazlından zengin kılar” (Tevbe/28).

Duayı kabul etmede; “O da dilerse bertaraf edilmesine yalvardığınız belayı kaldırır” (En’am/41)

Rızk vermede; “ALLAH dilediğine hesapsız rızk verir” (Bakara/ 212).

Mağfiret etmede; “Doğrusu ALLAH, kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz, ama ondan aşağısını, dilediği kimseler için, bağışlar” (Nisa/48).

Tövbeyi kabul etmede; “ALLAH dilediğine tövbe nasip eder” (Tevbe/15).

Şükrün mükafatını vermede; “Şükredenlere ise muhakkak mükafat vereceğiz” ve başka ayette de: “ALLAH şükredenleri mükafatlandıracaktır.” (Al-i İmran/144-145). buyurmuştur.

Şeytan iş başında!

ALLAH’ın düşmanı İblis, makamların en büyüğü ve en yücesi olan şükür makamının kadrini ve kıymetini bilince insanları onun yolundan men etme hususunda var kuvvetiyle çalışacağını haber vererek: “Sonra onlara, önlerinden arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Sen de çoğunu şükredici bulamayacaksın” (Araf/17) demiştir.

Milli Gazete

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
MaVi_GüL
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 16821
Kayıt tarihi : 03/07/08

MesajKonu: Geri: Şükür, Yâ ALLAH   Paz Ocak 13 2013, 01:35

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Şükür, Yâ ALLAH
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Günlük....

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ebeda :: İslami Konular :: Genel İslami Konular-
Buraya geçin: