ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Sadakaları Gizleme Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Sadakaları Gizleme

4 posters
YazarMesaj
miftah
Admin
Admin
miftah

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptySalı Ocak 01 2013, 14:05

Sadakaları Gizleme
Selef-i sâlihîn (daha önceleri yaşayan sâlih insanlar) sadakalarını insanların gözlerinden gizlemek için çok çalıştılar.
Kimi a’mâ olan fakirleri aradılar, onlara sadaka verdiler ki, kendisine sadaka veren kişinin kim olduğunu bilmesin diye…
Kimi fakir uyurken sadakasını onun elbisesine bağladılar.
Kimi de sadakalarını alsınlar diye fakirlerin geçtiği yollara bıraktılar. Bu şekilde riyâ’dan kurtulmaya çalıştılar.
Kaynak : Rûhu’l-Beyan Tefsiri Tercumesi: 3/149.
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptySalı Ocak 01 2013, 17:31

çiçek6 Allah razı olsun çiçek6
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptySalı Ocak 01 2013, 19:37

mustafa43 demiş ki:
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyÇarş. Ocak 02 2013, 00:45

çiçek9 Allah razı olsun 2 çiçek9
miftah
Admin
Admin
miftah

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyPtsi Şub. 04 2013, 16:41

Sadaka Veren Çiftçi

Bil ki. sadaka veren kişi, çifçiye benzer. Çiftçi, meyve (ve ürünlerin olacağına inancı tam olursa, ziraat ve ekine dört elle sarılır. Arzusunun gerçekleşmesi (iyi verim almak için tohumların en iyilerini eker. Çünkü iyi tohumların, iyi ürünler ve çok mahsûl alınmasında büyük tesiri vardır.

Sadaka veren kişi de böyledir. Çünkü ALLAH’a, ölümden sonra dirilişe, sevap ve cezalandırılmaya olan imanı arttıkça, arzusunun gerçekleşmesi için. sadakasını arttıracağı gibi, malın iyisini sadaka olarak verir.

Her halde, ALLAH, zerre miskaali zulmetmez. Ve eğer bir hasene olursa, onu kat kat artırır; bir de tarafından azîm bir ecir verir.[En-Nisâ: 4/40.]

Kul, Allâhü Teâlâ hazretleri için verdiği gibi. yanında bulunanı da korumayı sever. Allâhü Teâlâ hazretleri, onu sevdiği şeyle mükâfatlandırır; Allâhü Teâlâ hazretleri buyurduğu gibi:

İhsân’ın cezası elbette ihsan…. [Er-Rahmân: 55/60.]

Bu âyet-i Kerîme, kazancın helâl olduğuna delâlet eder. Geçimin en güzel yolu. ticâret ve ziraattir. Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:

Muhakkak ki kişinin yediği şeylerin en temizi (ve helâli) eliyle kazandığıdır. Muhakkak ki onun çocuğu da kazanandandır.[En-Nesâî: 4373,]

Bu şekilde sadakaların en temizi kişinin elinin emeğiyle kazanıp verdiği sadakadır.

Buyuruldu:

Hazineden kantarlarca altın bahşiş almak; çalışarak elde edilen bir kırat kadar olmaz.

Kaynak : Rûhu’l-Beyan Tefsiri Tercumesi: 3/182-183.
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyPtsi Şub. 04 2013, 18:26

Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyPtsi Şub. 04 2013, 20:15

mustafa43 demiş ki:
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptySalı Şub. 05 2013, 02:11

çiçek10 Allah razı olsun 2 çiçek10
miftah
Admin
Admin
miftah

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyÇarş. Şub. 06 2013, 14:44

Faiz Yiyen…Yasaklanan Ve Lanetlenen Ameller

Rivayet olundu:

Muhakkak ki Efendimiz (s.a.v.) hazretleri (şunlan) nehyetti:

1. Kan parasını,

2. Köpek parasını,

3. Kötü yolda olanın kazancını.

4. Faiz yiyene lanet etti.

5. Faiz yedirene,

6. Faizi yazana,

7. Faize şahitlik yapan…

8. Dövme yapmayı

9. Dövme yaptırmayı ve,

10. Resim yapmayı (yasakladı.)

Faiz Yiyen…

Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular:

Faiz, yetmiş ve şu kadar çeşittir. En düşüğü kişinin annesine varması (ona zina) etmesi gibidir.

Yâni faiz yiyen kişi, annesiyle zina eden gibidir. Bundan ALLAH’a sığınırız.

Bu büyük sözü işiten kişi. Kerîm olan Mevlâsınin kapısına tevbe etmeye koşsun. Bu “Kalbi olan yahut şuhûd hâlinde kulak tutan kimse İçin uyandıracak bir ihtar vardır!

Faizin Değişik Bir Tarifi

Kim, birine bir şey borç verirken, fazlasını kendisine vermesini şart koşarsa; bu menfaat çeken bir ödünç olmuş olur. Menfaat getiren her ödünç faizdir.

İmâm-I Âzamin Faiz Korkusu

İmâm-ı Âzam Ebû Hanife hazretlerinin birinden bin siyah dirhem alacağı vardı. Adam İmâm-ı Âzam hazretlerine bin adet beyaz dirhem getirip verdi, İmâm-ı Âzam hazretleri beyaz dirhemleri kabul etmedi. Ve:

-”Bu beyaz dirhemleri, dirhemlerime karşılık istememi Korkarım ki bu dirhemlerin beyazlıkları faiz olabilir,” buyurdular.

0 beyaz dirhemleri geri sahibine verdi. Kendi dirhemleri gibi siyah dirhemleri alıp kabul ettiler.

Ebu Bekir (r.h.) buyurdular:

Ben İmâm Azam Ebû Hanife hazretlerini, bir adamın kapısında gördüm.

Adamın kapısını çalıyordu (vuruyordu), sonra da geri dönüp güneşte duruyordu.

Kendisine bunun sebebini sordum. O:

-”Bu evin sahibinden benim alacağım var. Biz menfaat getiren her türlü ödünç ve borçtan nehiy olunduk. Onun için bu adamın evinin gölgesinden faydalanamam,” buyurdular.

Kaynak: İsmail Hakkı Bursevi, Ruhu’l-Beyan Tefsiri, Fatih Yayınevi: 3/217-218.
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyPerş. Şub. 07 2013, 00:58

MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyCuma Şub. 08 2013, 00:12

çiçek4 Allah razı olsun çiçek4
miftah
Admin
Admin
miftah

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptySalı Şub. 12 2013, 13:36

Bakara Suresi Sihre Mânidir..

Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinin bir hadis-i şeriflerinde:
İçinde Bakara’nın zikredildiği sûre, Kur’ân-i Kerîmin fustâtı dır. Yani Kur’ân-ı Kerîmin büyük şehridir. Onu öğnenin (öğretin).
Çünkü o sûreyi öğrenmek berekettir. Terki ise hasrettir. Bâtıl kişiler buna güç yetiremezler.” Efendimiz (s.a.v.)’e soruldu:
-”Bâtıl kişiler, kimlerdir?” Aleyhisselâm buyurdular:
-”Sihirbazlardır!
Yâni bâtıl kişiler, bu âyetleri okuyanlara sihir yapmaya güç yetiremezler, demektir.

Şeytâna Mânidir

Başka bir hadis-i şerifte buyuruldu:
Bir evde üç gece okunursa oraya şeytan yaklaşamaz. Muâz (r.a.) Bakara sûresini hatmettiği zaman: “Âmin” derdi.

Şeytanı Yakalama Kıssası

Ebû’l-Esiem ed-Deylemî buyurdular:-”Muaz bin Cebel (r.a.)’a, şeytanı tuttuğun an ile ilgili kıssanı bana haber ver! (anlat)” dedim. 0:-”Rasûlüllah (s.a.v.) hazretleri, beni Müslümanların sadakalarının üzerine (bekçi) tayin etmişti. Hurmaları bir odaya koymuştum. Fakat hurmalarda noksanlık gördüm. Gidip bunu Efendimiz (s.a.v.) hazretlerine haber verdim. Efendimiz (s.a.v.) hazretleri bana:-”Bu şeytândır, onlardan alıyor,” dedi.Hurmaların olduğu odaya girdim, kapıyı kilitledim, bekleyeme başladım. Büyük bîr karanlık geldi. Ortalığı kapladı. Sonra başka bir surete büründü. Kapının aralıklarından içeriye girdi. Ben gömleğimi üzerime şiddetli bir şekilde örttüm. 0 hurmaları yemeye başlayınca hemen üzerine sıçradım. Onu yakaladım. Ellerimi üzerine koydum. Ve:-”Ey ALLAH’ın düşmanı!” dedim. 0:-”Beni bırak! Ben yaşlı ve bir çok aile (külfet ve çocuk) sahi¬biyim! Fakirim! Nusaybin cinlerindenim! Sahibiniz gönderilmeden önce bu şehir bizimdi. Sahibiniz (Peygamberiniz) gönderildikten sonra biz bu şehirden çıkarıldık. Benim yakamı bırak! Bir daha asla gelmeyeceğimi” diye yalvardı. Ben de yakasını bıraktım.Bunun üzerine Cebrail Aleyhisselâm gelip olup bitenleri. Efendimiz (s.a.v.) hazretlerine haber verdi.Efendimiz (s.a.v.) namazı kıldı. Beni çağırdılar. Huzuruna çıktım. Bana: esirine ne yaptın?” diye sordu.Ben de olup bitenleri ona haber verdim. Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdular: “O mutlaka geri dönecektir!“(Muaz bin Cebel hazretleri) buyurdular:-”Hurmaların olduğu odaya girdim. Üzerime kapıyı kilitledim. Şeytan yine geldi. Kapının yarıklarından içeriye girdi. Hurmadan yemeye başladı. Birinci defa yaptığını yine yaptım (üzerine atlayıp hemen yakaladım). Şeytan:-”Beni serbest bırak, bir daha gelmeyeceğim!” dedi. Ben de:-”Ey ALLAH’ın düşmanı! Sen daha önce bana elbette gelmeyeceğim demedin mi?” dedim. O:-”Elbette geri dönmeyeceğimi Bunun alâmeti sizden ,birinizin Bakara sûresinin son iki âyetini okuduğu zaman, bizden (şeytanlardan) hiçbiri o gece onun evine giremez!” dedi.

Kaynak : İsmail Hakkı Bursevi, Ruhu’l-Beyan Tefsiri: 3/286.
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptySalı Şub. 12 2013, 18:39

Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Sadakaları Gizleme Empty
MesajKonu: Geri: Sadakaları Gizleme   Sadakaları Gizleme EmptyÇarş. Şub. 13 2013, 00:40

mustafa43 demiş ki:

Sadakaları Gizleme
1 sayfadaki 1 sayfası