ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  H.Osman  efendinin  kuran   fazileti hakkındaki  dersleri... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

H.Osman efendinin kuran fazileti hakkındaki dersleri...

2 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

H.Osman  efendinin  kuran   fazileti hakkındaki  dersleri... Empty
MesajKonu: H.Osman efendinin kuran fazileti hakkındaki dersleri...   H.Osman  efendinin  kuran   fazileti hakkındaki  dersleri... EmptySalı Ara. 04 2012, 20:12

H.OSMAN EFENDİNİN KURAN FAZİLETİ HAKKINDAKİ DERSLERİ

ALLAH Teala buyuruyor:
" Ey kullarım, yüksek makam isterseniz Kur'anı Kerim'in kıymetini bilin. Kur'an-ı Kerim sizi en güzel yola sevkeder, cennete götürür. ALLAH'a itaat eden müslümanlara da müjde verir, ALLAH Teala Kur'an-ı Kerim'in kıymetini bilen müslümanlara büyük bir makam vereceğini; sevap vereceğini vaad eder. Ahirete iman etmeyen kafirlerin de cehenneme gireceklerini haber verir."
Kur'an-ı Kerim gibi insanı ALLAH'a götürecek hiçbir ibadet yoktur. Ne kadar çok okursan, büyük bir ibadet yapmış ve ALLAH'a en çok yaklaşmış olursun.
Vakt-i Saadette Ashab-ı Kiram Kur'an-ı Kerim'i ezberlediler. Ellerinden geldiği kadar okudular ve okuttular. Onlardan sonra gelen ikinci asrın müslümanlarına gelince daha çok hafız yetiştirdiler. Bu kıyamete kadar böyle devam edecektir. Yeryüzünde en azından bir milyon hafız vardır. Halbuki hıristiyan ve yahudilerde kitaplarını ezberleyen yoktur. Bu şeref müslümanlara mahsustur. Çünkü Cenabı Ecelli ve Ala şöyle buyuruyor:

" Ey kullarım, bu Kur'an'ı okuyup ezberlemeyi kolay yaptım, yedi yaşındaki bir çocuk ezberliyor. Bunun ALLAH'ın kitabı olduğuna şüphe eder misiniz? Bu kitabı küçük bir çocuk ezberlerse daha ne gibi bir isbat istersiniz."
Bazı memleketlerde kadınlar bile hafız oluyor. Bunu insan yapabilir mi? Cenabı Hakk muvaffak ediyor.
İkinci asırda yedi tane kıraat imamı çıktı ve Kur'an-ı Kerim'i yedi türlü okumayı yazdılar, talebe yetiştirdiler. Bizim okuduğumuz kıraata "Asım Kıraati" denir. Büyük bir zat Cenabı-ı Peygamber'den rivayet etmiştir. Cenabı Peygamber'den nasıl rivayet edildiyse öyle okudu. Elimizdeki mushaflar o şekilde yazılmıştır. Dünyanın hiçbir yerindeki Kur'an-ı Kerim'in bir harekesinde bile şüphe yoktur. Bunun ALLAH'ın kitabı olup olmadığında şüphe edilir mi? Dünyanın hiçbir tarafında kimsenin Kur'an-ı Kerim'in bir harekesinde yanlışlık vardır dediğini göremezsin.
Büyük kıraat imamlarından birisi de Hamza-i Zeyyad'dır. O, Cenabı Hakk'ın sevgili kullarındandır. Bir gün bu zatın yanına birisi gitmiş, bakmış ki ağlıyor. Ona:
- Neye ağlıyorsun?
- Bu gece rüyamda Cenabı Hakk'la dertleştim, önünde Kur'an okudum.
Nasıl oldu, anlat.
Cenabı Hakk bana:
"Ya Hamza, sana öğrettiğim gibi benim önümde bir hatim oku" buyurdu. Bunun üzerine ayağa kalktım. Cenabı Hakk bana:
"Otur, otur. Ben Kur'an okuyanları severim, buyurdu.
Ben de okudum. Kur'an-ı Kerim'in yarısına gelince (İnneke bil vâdil mukaddesi tuvev ve enahtartüke li mâ yûhâ) diye okudum. Cenabı Hakk geçmeme razı olmadı: "Dur, ya Hamza! (İnneke bil vâdil mukaddesi tuvâ) diye duracaksın, sonra (ve enahtartüke li mâ yûhâ) diyeceksin, buyurdu. Cenabı Hakk oku buyurdu, okudum. Yasin-i Şerife geldim. (Tenziylül aziyzir rahıym) diye okudum. Cenabı Hakk buna da razı olmadı. (Tenziylel aziyzir rahıym) diye okuyacaksın. Ben bunu böyle gönderdim, Arş-ı A'zam'ı taşıyan melekler ve okuyanların hepsi de bu ayeti böyle okurlar, sakın bunu unutma, ya Hamza, buyurdu.
Sonra Cenabı Hakk cennet bileziklerini getirdi,
kollarıma taktı. Bu ikram, Kur'an okuduğun içindir. Bir kemer getirdi, belime taktı. Bu da oruç tuttuğun içindir. Sonra başıma bir taç koydu. Bu iltifatım da Kur'an öğrettiğin içindir, buyurdu.
- Ağlamayayım mı, ben kimim ki O yüce yaratıcının önünde hatim indirdim? dedi.
Yine bir gün, bir kimse Hamza-i Zeyyad'ın yanına gitti. Baktı ki ağlıyor, yüzünü toprağa sürüyor.
Yine ne oldu, neye ağlıyorsun?
Bu gece rüyamda yine Cenabı Hakk'la dertleştim.
Anlat bakalım, nasıl oldu?
Cenabı Hakk, Kur'an'ı ezberleyenleri, iyi okuyanları getirin, buyurdu.
Kur'an-ı Kerim okuyanlar toplanınca Cenabı Hakk'dan ittika etmemiş olanları, ALLAH için okumayanları, menfaat temin etmek için okuyanları buradan çıkarın, buyurdu. Bunun üzerine korktum, oradan kaçmaya başladım. Adım ile çağırdılar: "Ya Hamza, gel" dediler.
İçeriye girdim. Öyle bir saraya girdim ki, bütün hafızlar ve iyi kıraat yapanlar orada idiler. İçeriden bülbül sesi gibi sesler geliyordu. Titremeye başladım. Bana:
"Korkma, sana bir şey yoktur; çık, Kur'an oku. En son ayette sana makam vereceğiz." dediler.
Baktım ki, beyaz bir kürsü kurulmuş. Üzerine çıktım, okumaya başladım. Sure-i En'âm'a geldim:

"Ben 0 ALLAH'ım ki, kullarımı ölümle kahrettim. Onları ovucuma aldım, hiç kaçamıyorlar. Ecelleri gelince canlarını alıyorum." mealindeki altmışıncı ayete gelince hala kimin huzurunda okuduğumdan haberim yoktu. Meğer Cenabı Hakk'ın huzurunda okuyormuşum.
ALLAHü Teala buyurdu ki:
- Ya Hamza, Kahhâr değil miyim, hiç kimse ölümden kaçabiliyor mu?
- Kahhâr'sın, ya Rabbi dedim.
- Ya Hamza, oku buyurdu.
Okudum, Sure-i Araf a geldim. Secde ayetine gelince secde etmek istedim. Cenabı Hakk buyurdu:
- Ya Hamza! Yeter, yeter. Bu Kur'an'ı sana kim öğretti?
- Ya Rabbi, Süleyman el-A'meş'den okudum.
- Süleyman'a kim okuttu?
- Hazreti Ali (r.a.) okuttu.
- Ali'ye kim okuttu?
- Cenabı Peygamber (a.s.) okuttu.
- Peygamberim'i kim okuttu?
- Cibril-i Emin okuttu.
- Cibril'i kim okuttu, buyurunca:
" Yâ Rabbi! Sen okuttun" demeye dilim varmadı, korktum. Bunun üzerine Cenabı Hakk:
- Sen öğrettin, Sen öğrettin, de ya Hamza, buyurdu.
- Ya Rabbi, Sen öğrettin, Sen öğrettin, dedim. ALLAHü Teala:
- Doğru söyledin, ya Hamza. Kur'an-ı Kerim'in hakkı için onunla amel edenlere ve onu okuyanlara ikram edeceğim. Kur'an-ı Kerim benim kelamımdır. Onu okuyanlan sevdiğim gibi hiçbir kimseyi sevmedim, buyurdu.
Cenabı Hakk'a vasıl olmanın en kestirme yolu Kur'an-ı Kerim'i çok okumaktır. Cenabı Peygamber (s.a.v.)'e vasıl olmanın en kestirme yolu ise salavatı şerifeyi çok getirmektir.
Her müslümanın senede hiç olmazsa iki defa hatim yapması üzerine borçtur. Şayet yapmayacak olursa Kur'an, kıyamet günü ondan davacı olacaktır. İnsan hiç okumasını bilmese bile Fatiha ve İhlâs surelerini okumalıdır. Sure-i Fâtiha'yı okumayı yedi, Sure-i Yâsîn'i on, Sûre-i İhlâs'ı üç defa okumayı bir hatim yerine sayarlar. Evinde bereket olmasını istiyorsan elinden geldiği kadar Kur'an-ı Kerim 'i oku ve okut.
Sonra Cenabı Hakk: "Ya Hamza, gel." buyurdu.
Ben de Huzur-u İlâhiyyesine gittim. Cenabı Ecelli ve Ala kudret elini güzel kokuların içine soktu. Başımdan aşağıya kadar vücuduma sürdü ve buyurdu:
- Ya Hamza! Bu ikramı yalnız sana yapmıyorum. Senden daha yüksek, senin gibi ve senden daha aşağı okuyanlara da bu ikramı yapacağım. Benim rızam için okuyanlara da bu iltifat vardır. Sizin için hazırladığımız iltifat, itibar ahirette bundan daha fazladır. Ya Hamza! Benim rızam için Kur'an okuyanları ne kadar sevdiğimi onlara haber ver, sevdiğim en güzide kullarım ehl-i Kur'an olanlardır.
* Cenabı Hakk bir beldeyi helak etmek için melekleri gönderdi. Sonra onları geriye çevirdi. Melekler:
- Ya Rabbi, onları neden affettin, dediler. Cenabı Hakk buyurdular ki:
"Onlar bir çocuğa Besmele çektirdiler. Onun hürmetine Ben de onları affettim/'
Besmele-i Şerife çektirmenin ve Kur'an okutmanın sevabını ve faziletini idrak etmelidir ki, memleketten ne kadar musibetleri kaldırıyor. Sonra Cenabı Hakk:
- Ya Hamza! İzzetim ve Celalime yemin ederim ki, Benim için Kur'an okuyan dillere azab etmem. Onu anlayan kalb, işiten kulak ve gören gözlere azab etmem, buyurdu.
- Sübhânek ya Rabb, dedim.
- Ya Hamza! Kur'an'a bakanlar nerede? buyurdu.
- Ya Rabbi, hafızları mı istiyorsun?
Cenabı Hakk buyurdu ki:
"Evet, kıyamet günü onlar bana kavuşana kadar ben onlar içinimdir. Onlar bana kavuştukları vakit her bir ayetin mukabilinde onlara bir makam vereceğim."
Cenabı Hakk "Kur'an okuyun, yükselin." buyuracaktır. Kişi, amel etmediği ayete gelince okuyamayacaktır. Zira amel etmek şarttır.

Alıntı

MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

H.Osman  efendinin  kuran   fazileti hakkındaki  dersleri... Empty
MesajKonu: Geri: H.Osman efendinin kuran fazileti hakkındaki dersleri...   H.Osman  efendinin  kuran   fazileti hakkındaki  dersleri... EmptyPerş. Ara. 06 2012, 00:13

çiçek10 Allah razı olsun 2 çiçek10

H.Osman efendinin kuran fazileti hakkındaki dersleri...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Osman Efendi
» Fil Güneş ve Kuran
» Kuran'a Sorsaydın eğer
» Charles Darwin'in, Teorisi Hakkındaki İtirazlar...
» Kuran’ı Kerim'de Geçen Meyve İsimleri