ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Kötülüklere göz yumanın hali Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Kötülüklere göz yumanın hali

3 posters
YazarMesaj
beyza57
Dost Üye
Dost Üye
beyza57

Kötülüklere göz yumanın hali Empty
MesajKonu: Kötülüklere göz yumanın hali   Kötülüklere göz yumanın hali EmptyPerş. Kas. 27 2008, 00:20

Nasihat etmek, dinimizin çok mühim bir emridir. Gücü yeten müslümanlar, hakkı, doğruyu söylemezse, yani emr-i maruf ve nehy-i münker yapılmazsa, o ülkenin başına büyük belaların geleceğini dinimiz haber vermektedir.

İbni Abbas hazretleri, “Ya ResulAllah, içinde iyilerin de bulunduğu bir ülke helak olur mu?” diye sorunca, “Evet helak olur.” buyurdular.
Sebebi sorulanca, “Allahü teâlâya isyan edildiğinde iyiler sükut edince, hepsi helak olur.” buyurdular.

Peygamber efendimiz yine kötülüğe mani olmakla ilgili buyurdu ki:

“Allahü teâlâ, bir meleğe, bir kasabanın altını üstüne getirmesini emreder. O melek, bu kasabada hiç günah işlemeyen bir zatın da olduğunu, o zatı kurtarıp kurtarmayacağını sual edince, Cenab-ı Hak, "Bütün şehir halkı ile onu da alt üst et! Çünkü o zat, bana isyan edenlere karşı yüzünü ekşitmemiştir" buyurdu.”

Hz. Âişe validemiz tarafından bildirilen bir hadis-i şerifte de, “İçinde Peygamberler gibi ibadet eden seksen bin kişi bulunan bir ülke azaba maruz kalmıştır. Çünkü onlar, ALLAH için buğzetmedi, emr-i maruf ve nehy-i münkerde bulunmadı.”

Daha başka hadis-i şeriflerde de, iyiler, kötülükleri önlemeye muktedir iken önlemezlerse, o ülkede azabın umumi olarak geleceği bildirilmiştir. Emri maruf, yiliği emretmek, yaymak demektir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

“İmkanı var iken, emr-i maruf ve nehy-i münker yapmayan bizden değildir”

Nehy-i münker de, kötülükten sakındırmak demektir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

“Şehidden üstün mücahid, emr-i maruf ve nehy-i münker yapandır.”

Kul hakkının en mühimi ve azâbı en şiddetli olanı, akrabasına, aile efradına, maiyetinde olanlara emr-i mârûf yapmamaktır. Komşuya da emr-i mârûf yapmamak en mühim bir kul hakkıdır. Bunlara güler yüz ve tatlı dil ile nasihat edilmelidir!

Komşularının günah işlediklerini görüp de, “Bana ne?” diyerek evine çekilen, uygun bir şekilde onlara nasîhat etmeyen ve kendileri ile görüşmeyen, onların Cehennemden kurtulması için yardım etmeyen mesûl olacaktır. Komşuları böyle bir kimseyi, Kıyâmet günü Allahü teâlâya şikâyet edeceklerdir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: “Nice kimse, Kıyâmette komşusunun yakasına yapışıp, ‘Yâ Rabbî, buna sor ki, niçin kapısını bana kapadı. Niçin elindeki nîmetlerden bana da vermedi?’ diyecektir.”

Mehmer Oruç
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Kötülüklere göz yumanın hali   Kötülüklere göz yumanın hali EmptyPerş. Kas. 27 2008, 00:35

:orange: Allah razı olsun :orange:
fatma16
Dost Üye
Dost Üye
fatma16

MesajKonu: Geri: Kötülüklere göz yumanın hali   Kötülüklere göz yumanın hali EmptyPerş. Kas. 27 2008, 16:22

Allah razı olsun çiçek6

Kötülüklere göz yumanın hali
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Aşkın Ben Hali Ağzına Kadar Doluyken,Aşkın Sen Hali Yok Gibiydi Hep...
» Kötülüklere Nasıl Mani Olalım?
» Âşk'ın Dem Hali...
» Ülkenin son hali ...
» Dünyanın Son Hali...