ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Köpeklerin Dostluğu… Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Köpeklerin Dostluğu…

3 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Köpeklerin Dostluğu… Empty
MesajKonu: Köpeklerin Dostluğu…   Köpeklerin Dostluğu… EmptyPerş. Ağus. 04 2011, 22:45

Köpeklerin Dostluğu…

Birçok yazı yazdım dostluk üzerine. Kimi zaman kardeşlikten ileri olanlarına imrenmiş, kimi zaman kardeşlikten ileri görünüp menfaat icabından başka bir şey olmayanlarından tiksinmişimdir. Yani anlayacağınız bazen kendimden yola çıkarak anlattım dostluğu bazen de etrafımdaki insanlardan etkilenerek.

Şerif Mırık

Samimiyetsiz sarılmalar, sahte gülüşler, yalan olan iltifatlar Arka planda sinsi, sessiz düşünceler, menfaatler.
İşte benim dostum der, sarılırsınız birine. Günler haftaları, haftalar ayları, aylar yılları kovalar. Derken bir gün ihanete uğrarsınız. Hem de her zerrenizle inandığınız, kardeşten öte bildiğiniz, namusu namusumdur dediğiniz, ona gelecek zarar size gelsin istediğiniz insandır bunu yapan. İşte o anda birden yıkılıverir, tükenip bittiğinizi hissedersiniz. Yıllardır “dost” saydığınız insan bir anda ayağınızın altında çiğnenecek “post” olmuştur.
Mevlana’dan bugüne gelen bildik bir hikâyedir köpeklerin dostluğu.
"Mevlana ile öğrencisi, dostluğun ve arkadaşlığın konu edildiği bir söyleşiden çıkmış, yolda birlikte yürüyorlardı. Biraz ileride yolun kenarında iki köpeğin koyun koyuna sokulmuş, birlikte uyumakta olduklarını gördüler. Öğrenci biraz önceki söyleşinin de etkisi altında kalarak, bu görüntü karşısında çok duygulandı ve bu duygusunu Mevlana ile paylaşmak istedi:
- Efendim şu manzaraya bakın. Ne denli yüce bir ders alınacak dostluk örneği, değil mi?
Mevlana öğrencisinin bu heyecanı karşısında hafifçe gülümsedi ve kişisel çıkarların nice dostlukları yakıp kül ettiğini anımsattıktan sonra ona, unutamayacağı bir ders verdi:
- Evlat, sen onların arasına bir kemik atıver de, bak o zaman gör dostluklarını.
Bir dostluk kişisel çıkar karşısında unutulmayacak denli sağlamsa, ancak o durumda değer ifade eder ve ancak o zaman onun adına gerçek dostluk denilir.
Maalesef günümüz dostlukları köpeklerin dostluğuna döndü. Arkamızı, önünüzü yanımızı kime döneceğimizi bilemez olduk.
İhanetler ve sahtelikler bizi yapayalnız bıraktı koca dünyada. Giderek kabuğumuza çekilip kendi küçük varlığımıza sığındık. Huzur bulacağız sandık oysa enine boyuna yalnızlık geçti elimize. Ne ayağımızı uzatıp yatacak kadar uzun nede ayağa kalkıp dik duracağımız kadar yüksekti yalnızlık. Bir çeşit tabut ama ölülerin değil kendiyle baş başa kalmış, yaşayan ölülerin tabutu.
Satmayacak, savmayacak, anlayacak, anlatacak, koruyacak, kollayacak dostlar bulmak ve onlara sahip kalmak dileğimle.

Selam Sevgi ve Dua ile...
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

MesajKonu: Geri: Köpeklerin Dostluğu…   Köpeklerin Dostluğu… EmptyPerş. Ağus. 04 2011, 22:59

insanlar birbirinden hep bir şeyler umuyor,menfaat bekliyor
sırt çevirdin mi senin o samimi dostların hiç üzülmeden gıybetini yapıyor,güvenebileceği bir dost bulabilir mi insan diye düşünüyordum
özellikle buraya bu siteye ebedaya geldim buradaki gerçek dostları dostluğun ne demek olduğunu yaşadım gördüm ve yaşamaktayım da ,ALLAH ve Hz.Muhammed (sav) için var olan dostluğu, ALLAHıma şükürler olsun
tabi ki hem başkalarına hem de kendine dost olabilmek için insan nefsini terbiye etmek için bir şeyler yapmalı,yoksa değil başka insanlara kendi kendine bile dost olmazsın
ALLAH bizi ALLAH için seven insanlardan eylesin! Günahlarımızı bağışlasın, nefsimizi Hz.Muhammed (sav) aşkına islah eylesin! Amin...

eline emeğine sağlık mustafa 43 çok güzel paylaşım
selam sevgi ve dua ile
...
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Köpeklerin Dostluğu…   Köpeklerin Dostluğu… EmptyCuma Ağus. 05 2011, 00:49

çiçek9 Allah razı olsun 2 çiçek9

Köpeklerin Dostluğu…
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Anladı…Ve sustu…Ve ağladı…Dili, yüreği… Hicabından Lal Oldu…
» Sana “Nasılsın?” Diye <sormayacağım… Çünkü…
» Sustum… Öylesine… Bir nefeste… Aheste…
» (H)iç Bir Şeyindim… Ve (H)içinde Kaybolmak Adına Gittim…
» Aşk… Yanan Teninde Üşüyen Yürektir…