ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Nasihat edilmekten hoşlanırlardı Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Nasihat edilmekten hoşlanırlardı

4 posters
YazarMesaj
beyza57
Dost Üye
Dost Üye
beyza57

Nasihat edilmekten hoşlanırlardı Empty
MesajKonu: Nasihat edilmekten hoşlanırlardı   Nasihat edilmekten hoşlanırlardı EmptyPaz Eyl. 21 2008, 01:11

Allah adamları, birbirlerine çokça nasihat ederler ve kendilerine yapılan nasîhatları da hüsn-i kabul ile karşılarlardı. Nasihat edene memnuniyet ve şükranlarını bildirirlerdi. Ken­disine nasihat edene ömrü boyunca iyilik de etse, onun hakkını ödemiş saymazdı. O bilirdi ki, uhre­vî hizmetlerin karşılığı, dünyevî şeylerle ödenemez. Bunun için İslam büyükleri nasihata, dini öğretmeye çok önem verirlerdi. Çünkü, dinimizin temeli, imanı, farzları ve haramları öğrenmek ve öğretmektir. Allahü teâlâ, peygamberleri bunun için göndermiştir.

Nasihat edilmez, din öğretilmezse, İslamiyet yıkılır, yok olur. Allahü teâlâ, Emr-i maruf yapmayı emrediyor. Yani, benim emirlerimi bildiriniz, öğretiniz buyuruyor. Nehy-i münker yapmayı da emrederek, yasak ettiğini bildirdiği haramların yapılmasına razı olmamamızı istiyor. Âyet-i kerimelerde mealen buyuruluyor ki:

“Kendinizi ve aile efradınızı Cehennem ateşinden koruyun!” (Tahrim 6)

“İçinizde, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir cemaat bulunsun. İşte bunlar, kurtuluşa erenlerdir.” (Âl-i İmran 104)

“Nasihat et, çünkü nasihat, müminlere elbette fayda verir.” (Zariyat 55)

Adamın biri, Hasan Basrî hazretlerine, “Bana nasihat ediniz!” demiş. O da demiş ki: “Kardeşim, her nerede olursan ol, Allah'ın emrini aziz ve şerefli bil ki, Allah da seni aziz ve şerefli kılsın.”

Birisi, Ömer bin Abdülaziz’e : “Bana nasihat ediniz!” demiş. O, buyurmuş ki : “İyi kimselerle oturup kalktığı halde hiçbir fayda sağlamayanlardan veya, gü­nahkârları kınadığı halde kendisi günahlardan sakınma­yanlardan olma! Açıkta şeytana lânet edib de gizlide ona itâat edenlerden de olma sakın!”

Yine adamın biri, Fudayl bin İyâd hazretlerine gelmiş: “Bana nasihat ediniz!” demiş. Fudayl de “Baban sağ mı?” diye sormuş. Adamın “Öldü!” cevabını vermesi üzerine Fudayl: “Haydi beni terkedin. İyi bilin ki, babasını elleri ile kabre koyduktan sonra başkalarının nasihatına muhtaç olan bir kimseye, hiçbir nasihat fayda vermez!”

Adamın biri, İsâ aleyhisselâm'a : “Bana öğüt veriniz.” demiş. O da şu mukabelede bulunmuş : “Siz, size verilen öğütlerden daha ne zaman faydalanacaksınız? Doğrusu, öğüt verenleri haylice yordunuz.”

Mehmet Oruç
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Nasihat edilmekten hoşlanırlardı   Nasihat edilmekten hoşlanırlardı EmptyPaz Eyl. 21 2008, 01:25

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: s.a   Nasihat edilmekten hoşlanırlardı EmptyPaz Eyl. 21 2008, 01:59

Adamın biri, Hasan Basrî hazretlerine, “Bana nasihat ediniz!” demiş. O da demiş ki: “Kardeşim, her nerede olursan ol, Allah'ın emrini aziz ve şerefli bil ki, Allah da seni aziz ve şerefli kılsın.”

Allah razı olsun beyza kardeş
bugün bizler nasihat edip nasihat dinleyen miyiz acaba?
hiç sanmıyorum.biri nasihate kalksa ya sana ne deriz ya da
ondan çok bilgili olur ukalalaşırız.oysaki din nasihattir
ve ehli olanda bunu yapar.bizler bilsekte dinleyip kendimize
pay çıkarmalıyız.müslümanlığın gereği budur.
selam ve dua ile

çiçek2 çiçek2
fatma16
Dost Üye
Dost Üye
fatma16

MesajKonu: Geri: Nasihat edilmekten hoşlanırlardı   Nasihat edilmekten hoşlanırlardı EmptySalı Ekim 07 2008, 21:27

MaVi_GüL demiş ki:
çiçek7 Allah razı olsun çiçek7

Nasihat edilmekten hoşlanırlardı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Nasihat...
» Nasihat
» Nasihat!
» Nasihat etmeyen bizden değildir!
» CUMA NASIHAT