ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Dünya mı Güzel,Ahiret mi? Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Dünya mı Güzel,Ahiret mi?

5 posters
YazarMesaj
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Dünya mı Güzel,Ahiret mi? Empty
MesajKonu: Dünya mı Güzel,Ahiret mi?   Dünya mı Güzel,Ahiret mi? EmptyCuma Kas. 12 2010, 00:55

Bir âlimi ziyarete giden adamın birisi, ziyaretten sonra alime, “Efendim, nasihatlerinize ihtiyacım var. Doğru yolu bulmak, o yolda yürüyüp rızayı ilahiyi tahsil etmek için bana öğüt verir, nasihat eder misiniz?” diye ricada bulunur.
Âlim cevap olarak: “Olur evladım, sana nasihat ederim ama, daha evvel soracağım iki suale cevap vermelisin” der. Gelen ziyaretçi “Peki efendim, buyurun sorun. Sorularınızı cevaplandırmaya hazırım” der.
Âlim sorusuna başlar: “Rabbül alemin dünyayı mı ahiretten üstün tutmuş yoksa ahireti mi dünyadan üstün tutmuştur?”

Ziyaretçi, “Efendim, Rabbül alemin, ahireti dünyaya tercih etmiş, ahireti dünyadan üstün kılmıştır” diye cevap verir.

Âlim, “Peki senin yanında durum nasıl?” diye sorusuna devam eder, “Sen dünyayı mı tercih etmektesin yoksa ahireti mi? Senin yanında üstün tutulan hangisidir?”

Ziyaretçi bu soruya da şöyle cevap verir: “Efendim, doğrusunu söylemek lazım gelirse, benim tercihim hep dünya olmuştur. Dünyaya olan sevgim ahirete galip gelmektedir.”

Âlim ikinci soru olarak da şunu sorar: “Peygamber (sav) fakirleri mi daha çok severdi yoksa zenginleri mi? Hangisine daha afzla iltifat ederdi?”

Ziyaretçi, “Efendim Peygamber (sav) fakirleri severdi, onları zenginlere tercih ederdi” diye cevap verince, âlim “Peki senin durumun nasıl? Sen hangisini tercih etmekte, hangisine daha afzla muhabbet beslemektesin?” diye sorusuna devam eder ve şu cevabı alır: “Efendim, doğrusu şu ki, ben zenginleri fakirlere tercih etmekte, zengini fakirden daha fazla sevmekteyim.”

Ziyaretçiden bu cevapları alan alim, nasihat etmez. Fakat şu sözleri söyler: “Evladım görüyorum ki sen de hem ALLAH’a hem de Peygambere muhalefet var. Onların arzusunun hilafına hareket etmektesin. Sende ALLAH ve peygamberine muhalefet oldukça ne söylesem boş olur, ne nasihat etsem heba olur. Çünkü ALLAH ahireti dünyaya tercih etmiştir. Sen bunu bildiğin halde dünyayı tercih etmektesin. Peygamberin (sav) fakirleri zenginlere tercih ettiğini bildiğin halde, sen zenginleri fakirlere tercih ediyorsun, hal böyle olunca daha ne nasihat edeyim sana. Ne söyleyecek olsam boşuna gider. Çünkü tesiri olmaz..”

alıntı

selam sevgi ve dua ile
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Dünya mı Güzel,Ahiret mi?   Dünya mı Güzel,Ahiret mi? EmptyC.tesi Kas. 13 2010, 01:55

çiçek Allah razı olsun çiçek
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Dünya mı Güzel,Ahiret mi?   Dünya mı Güzel,Ahiret mi? EmptyC.tesi Kas. 13 2010, 10:33

Dünya ahiretin tarlası,ne ektin ise ahirette onu biçeceksin.
peki bizim amacımız sadece tarlayı ekmek mi?ürünü elde etmek mi
ürün elde etmekse amaç o zaman ahiret dünyadan daha önem arzetmez mi?
ne diye tarlada oyalanıp duruyor ona meylediyoruz.sevmemiz gereken
ürünlerimiz olması gerekir.nedir bunlar iyi amel,iyi insan olmak ve bunlarla
sevinip huzur dolmak.tıpkı ektiğimiz tarladan en iyi ürünü aldığımızda
memnuniyet duymamız gibi....
mala mülke zengine tamah edende zaten mal hırsı vardır.çıkarı için
her şeyide reva görür.menfaatleri ön plandadır.herkes bir şekilde
sınavdadır.zengin malıyla,fakir sabrıyla.her ikisininde ortak noktası şükürdür.
biri verene şükredip malı hayırda kullanıyorsa,diğeri haline şükredip elindekiyle
yetiniyorsa kurtuluşa ebedi saadete asıl zenginlik olan gönül zenginliğine ulaşmış
o gönülü sevgi merhamet pınarına bağlamış olur...

MaVi_GüL demiş ki:
çiçek Allah razı olsun çiçek

En son mustafa43 tarafından C.tesi Kas. 13 2010, 19:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Menekşe
Özel Üye
Özel Üye

MesajKonu: Geri: Dünya mı Güzel,Ahiret mi?   Dünya mı Güzel,Ahiret mi? EmptyC.tesi Kas. 13 2010, 19:24

Bir âlimi ziyarete giden adamın birisi, ziyaretten sonra alime, “Efendim, nasihatlerinize ihtiyacım var. Doğru yolu bulmak, o yolda yürüyüp rızayı ilahiyi tahsil etmek için bana öğüt verir, nasihat eder misiniz?” diye ricada bulunur.
Âlim cevap olarak: “Olur evladım, sana nasihat ederim ama, daha evvel soracağım iki suale cevap vermelisin” der. Gelen ziyaretçi “Peki efendim, buyurun sorun. Sorularınızı cevaplandırmaya hazırım” der.

Nasihate ihtiyacım var diyor fakat henüz nasihat dinlemeye ve uygulamaya hazir deil.Hazır olmadıktan sonra bin alim gelse, bin nasihat etse ,bin örnek verse nafile.Alim dogru demiş tesiri oladıkdan sonra konusmaya gerek yok.Yardım istiyorsak bu ne konuda olursa olsun kalben ve ruhen evet hazirim burdayım tam teslimim demesini bilmeliyiz...

Emegine saglık.Teşekkürler..
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

MesajKonu: Geri: Dünya mı Güzel,Ahiret mi?   Dünya mı Güzel,Ahiret mi? EmptyPaz Kas. 14 2010, 10:51

Sessiz GüL demiş ki:

Nasihate ihtiyacım var diyor fakat henüz nasihat dinlemeye ve uygulamaya hazir deil.Hazır olmadıktan sonra bin alim gelse, bin nasihat etse ,bin örnek verse nafile.Alim dogru demiş tesiri oladıkdan sonra konusmaya gerek yok.Yardım istiyorsak bu ne konuda olursa olsun kalben ve ruhen evet hazirim burdayım tam teslimim demesini bilmeliyiz...

Emegine saglık.Teşekkürler..

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İstemes misin Ey Ömer! Dünya onların olsun Ahiret Bizim
» Güzel Konuşmayı Öğrendiğin Gibi Güzel Dinlemeyi de Öğren !
» Ahiret tarlası
» Ahiret Ekinini Kimler Toplar?
» Dünya dua istiyor!