ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Halinden razı olmanın mükafatı Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Halinden razı olmanın mükafatı

4 posters
YazarMesaj
beyza57
Dost Üye
Dost Üye
beyza57

Halinden razı olmanın mükafatı Empty
MesajKonu: Halinden razı olmanın mükafatı   Halinden razı olmanın mükafatı EmptyÇarş. Eyl. 10 2008, 00:55

Süleyman aleyhisselâm, “Yâ Rabbî, halinden razı olan fakîrlerin sâlih olanlarını çok seviyorsun. Âhırette bunlara ne mükâfat vereceksin, merak ediyorum,” diye Allahü teâlâya niyâzda bulundu. Allahü teâlâ, “Yâ Süleyman! Onların bazılarını Cennette Peygamberlerle arkadaş edeceğim. Her fakîr bir peygamberle aynı tahtta oturacaktır. Onunla beraber yiyip içecektir “buyurdu.

Bunun üzerine Süleyman aleyhisselâm “Yâ Rabbî, Cennette benim arkadaşım olacak fakîri bana bildir!” diye tekrar niyâzda bulundu. Bunun üzerine, Allahü teâlâ, “Yâ Süleyman! Eğer Cennet arkadaşını öğrenmek istersen, ikindi vakti şehrin kuzey tarafına çık, orada rastlıyacağın kimse senin Cennetteki arkadaşın olacak kimsedir. “ buyurdu.

Süleyman aleyhisselâm, ikindi vakti o tarafa gitti. Orada ihtiyar bir fakîr gördü. Sırtında odun yükü, üzerinde de eski bir elbise vardı. Dinlenmek maksadıyla biraz oturdu. Süleyman aleyhisselâm ihtiyarın yanına varıp selâm verdi. İhtiyar, “Ve aleykümselâm yâ NebiyyAllah” diye selâmını aldı.

Sonra Hz. Süleyman sordu: “Ey ihtiyar, sırtındaki bu odun nedir?”, “Ben fakîr bir kimseyim. Her gün dağa gider, sırtımla odun getirip satar, onunla çocuklarımın nafakasını temin ederim.”, “Ey ihtiyar, bu şekilde çalışmakla çok yoruluyorsun. Gel bundan sonra odun satmaktan vazgeç. Benim yanıma gel, sarayımda benimle beraber yiyip içersin. Seninle aynı tahtta oturalım, sen de benimle beraber sultan ol! Bu ihtiyar yaşında zahmet ve sıkıntıdan kurtul!” , “Yâ Süleyman! Bu geçici dünyada, ben, saltanata tâlip olmak istemem.

Ben hâlimden memnunum. Allahü teâlâ sana saltanat vermiş, bana da fakîrlik ihsân buyurmuş. Sultanlığın sana mübârek olsun, bana fakîrlik yeter. Saltanat herkesin yapabileceği bir iş değildir.”, “Mademki, saltanatımı paylaşmak istemiyorsun, sana maaş bağlıyayım. Bu yaştan sonra, sen ve çoluk-çocuğun rahat etsin!”, “Yâ Süleyman, benim fakîrlikten dolayı bir şikâyetim yoktur.

Ben hâlimden memnunum, bunun şükrünü yapmaya çalışıyorum. Sen sultanlığına devam et, ben de fakîrliğime devam edeyim. Ben bu hâlimle daha rahatım, huzûrluyum. Beni dünya işlerine karıştırıp da huzûrumdan etme!” İhtiyarın bu cevabı üzerine Hz. Süleyman buyurdu ki: “Ey Azîz, burada teklîfimi kabûl etmedin, fakat âhırette Cennette arkadaşım olacaksın, benimle beraber bulunacaksın! Bunu bana Allahü teâlâ haber verdi.”

Mehmet Oruç

MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Halinden razı olmanın mükafatı   Halinden razı olmanın mükafatı EmptyÇarş. Eyl. 10 2008, 01:32

çiçek7 çiçek7

Rabbim cümlemizi Hz.Muhammede komşu eylesin inşaAllah.
Amin...
Allah(c.c)razı olsun.

çiçek7 çiçek7
beyza57
Dost Üye
Dost Üye
beyza57

MesajKonu: Geri: Halinden razı olmanın mükafatı   Halinden razı olmanın mükafatı EmptyÇarş. Eyl. 10 2008, 02:24

Amin insAllah mavigul kardes
okuyan yorumlayan yuregine saglik
selam ve dua ile
laleler laleler laleler
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: s.a   Halinden razı olmanın mükafatı EmptyÇarş. Eyl. 10 2008, 02:48

Ben hâlimden memnunum. Allahü teâlâ sana saltanat vermiş, bana da fakîrlik ihsân buyurmuş. Sultanlığın sana mübârek olsun, bana fakîrlik yeter. Saltanat herkesin yapabileceği bir iş değildir.”, “Mademki, saltanatımı paylaşmak istemiyorsun, sana maaş bağlıyayım. Bu yaştan sonra, sen ve çoluk-çocuğun rahat etsin!”, “Yâ Süleyman, benim fakîrlikten dolayı bir şikâyetim yoktur.

Allah razı olsun beyza kardeş
bu yazıyı okuduktan sonra kimse halinden dert yanmasın.
hammalda olsa gideceği yer toprak fabrikatörde olsa.dünya
malı dünyada kalıyor.asıl zenginlik orada.buradan kesesinde ne götürdüyse
ona göre mekan ona göre hal.ya zenginliğiyle övünüp şeytanla cehennemde komşu
olacak ya da fakirliğinde şükredip cennette salihlerle peygamberlerle aynı
tahtı paylaşacak.tercih bizim

çiçek2 çiçek2
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: Halinden razı olmanın mükafatı   Halinden razı olmanın mükafatı EmptyÇarş. Eyl. 10 2008, 10:12

MaVi_GüL demiş ki:
çiçek7 çiçek7

Rabbim cümlemizi Hz.Muhammede komşu eylesin inşaAllah.
Amin...
Allah(c.c)razı olsun.

çiçek7 çiçek7
fatma16
Dost Üye
Dost Üye
fatma16

MesajKonu: Geri: Halinden razı olmanın mükafatı   Halinden razı olmanın mükafatı EmptyÇarş. Eyl. 10 2008, 13:27

mustafa43 demiş ki:

Allah razı olsun beyza kardeş
bu yazıyı okuduktan sonra kimse halinden dert yanmasın.
hammalda olsa gideceği yer toprak fabrikatörde olsa.dünya
malı dünyada kalıyor.asıl zenginlik orada.buradan kesesinde ne götürdüyse
ona göre mekan ona göre hal.ya zenginliğiyle övünüp şeytanla cehennemde komşu
olacak ya da fakirliğinde şükredip cennette salihlerle peygamberlerle aynı
tahtı paylaşacak.tercih bizim

çiçek2 çiçek2

Halinden razı olmanın mükafatı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Biz Senden Razı İdik,ALLAH'ta Razı Olsun.
» Yanmışın Halinden Ne Bilsin Ham
» Tok, açın hâlinden anlamaz!
» Bahçemizin Halinden Baharımı Kıyasla
» Huzurunda Olmanın Huzuruyla