ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Küfre En Yakın Günah... Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Küfre En Yakın Günah...

4 posters
YazarMesaj
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Küfre En Yakın Günah... Empty
MesajKonu: Küfre En Yakın Günah...   Küfre En Yakın Günah... EmptyPtsi Mayıs 10 2010, 10:11

Küfre En Yakın Günah...

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:
(ALLAH iman selameti versin) demek, çok güzel bir duadır. İmanla ölmek, en büyük nimet, en büyük gayedir. Son nefeste imanla ölmek için dua etmek de çok mühimdir. Mübarek zatlar yani âlimler, evliya zatlar, hep son nefes korkusundan ağlamışlardır.

Kibir, küfre en yakın, en büyük günahtır; çünkü ALLAHü teâlâ, (Azamet ve kibriya bana aittir, kim bu hususta bana ortak olmak isterse hiç acımam, onu yakarım) buyuruyor.

Kibir ve kendini beğenmek, her iyiliğe engeldir. Başaramamak iki sebeple olur: Kibir ve israf. Eğer (İğneyle dağ toz hale gelebilir) dense inanılır; fakat (Kalbdeki kibri tamamen çıkarmak mümkündür) dense, inanılmaz. Kibir böyle kötü bir hastalıktır; çünkü hücrelerin içine geçmiştir. Bu kibrin tamamen çıkması, temizlenmesi neredeyse mümkün değildir. O halde çare nedir? Ne yapmalı?

Kötü huylu birinin, bir bahçesi varmış. Bahçesinin kenarlarına, insanlara zarar versin diye diken dikmiş. Zamanla dikenler büyümüş, bahçenin dışına taşmış. İnsanlar da geçecek başka yer olmadığından oradan geçiyorlarmış; fakat her taraflarına diken batıyormuş. Dayanamamışlar, ne olur bu dikenleri kes demişler. O da, (Size ne, bahçe benim) demiş. Onlar da valiye şikâyet etmişler. Vali de adamı çağırmış, insanlar rahatsız oluyorlar, dikenleri kes demiş. Adam yine, bahçe benim demiş. Vali de, (Bahçe seninse millet de benim, bağlayın bunu, atın hapse) demiş. Adam hapse götürülürken, (Beni valiye götürün) demiş. Valiye geri getirmişler. (Vali bey, siz haklısınız, ben yanlış yaptım) demiş ve doğru bahçesine gitmiş; ama dikenler o kadar büyümüş ve kök salmış ki, temizlemek mümkün değil. Daha küçükken temizlenmesi lazımdı; fakat başka çaresi de yok, valinin emri var, temizlenecek. Kartlaşmış dikenleri keserken, her tarafına dikenler batmış ve adam ölmüş.

Peki, ne yapması gerekirdi? O ağaçların aşı olması lazımdı, o köklerin üzerinde, dikenler yerine güller açabilirdi. Yani bir aşı ustasına, mürşid-i kâmile gitmesi lazımdı ve o mübarek zat aşı yapacaktı, sonra o aynı köklerden güller, sümbüller, çiçekler açacaktı, meyveler yetişecekti. Mademki bu kötü ahlak kök salmış, yapacağımız şey mürşid-i kâmile gidip, onun vereceği ahlakla ahlaklanmak, yani aşı yaptırmaktır. Aşı tutar; fakat bu aşıyı yapabilen uzmana gitmek lazım. Sahtelerine gidilmez, gidilirse de fayda yerine zarar olur. Hakikisi bulunamazsa kitaplarına müracaat edilir. [Hakikat Kitabevi’nin yayınlarının hepsi, o büyüklerin kitaplarıdır.

Alıntı]
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Küfre En Yakın Günah...   Küfre En Yakın Günah... EmptyPtsi Mayıs 10 2010, 20:44

Kibir, küfre en yakın, en büyük günahtır; çünkü Allahü teâlâ, (Azamet ve kibriya bana aittir, kim bu hususta bana ortak olmak isterse hiç acımam, onu yakarım) buyuruyor.

Rabbim muhafaza etsin bizleri kibirden
Şeytanın en büyük vasfıdır kibir.Lanetlenmesine
Rabbimizin huzurundan kovulmasına neden olmuştur
ve hala o kibirle gururla ademoğlunun yakasındadır.
İmandan çıkarır insanı ALLAH muhafaza

ALLAH razı olsun nursan kardeş

çiçek6 çiçek6 çiçek6
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Küfre En Yakın Günah...   Küfre En Yakın Günah... EmptySalı Mayıs 11 2010, 00:46

mustafa43 demiş ki:
Kibir, küfre en yakın, en büyük günahtır; çünkü Allahü teâlâ, (Azamet ve kibriya bana aittir, kim bu hususta bana ortak olmak isterse hiç acımam, onu yakarım) buyuruyor.

Rabbim muhafaza etsin bizleri kibirden
Şeytanın en büyük vasfıdır kibir.Lanetlenmesine
Rabbimizin huzurundan kovulmasına neden olmuştur
ve hala o kibirle gururla ademoğlunun yakasındadır.
İmandan çıkarır insanı ALLAH muhafaza

ALLAH razı olsun nursan kardeş

çiçek6 çiçek6 çiçek6
i h d @
Dost Üye
Dost Üye
i h d @

MesajKonu: Geri: Küfre En Yakın Günah...   Küfre En Yakın Günah... EmptyC.tesi Mayıs 15 2010, 00:06

Bir kaç ayet paylaşalım istedim
Küfre En Yakın Günah... 196403

Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü ALLAH hiçbir kibirleneni, övüngeni sevmez.” Lokman 18

“Yürüyüşünde tabii ol. Sesini alçalt. Çünkü seslerin en çirkini herhalde eşeklerin sesidir!” Lokman 19

Yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Çünkü sen yeri asla yaramazsın, boyca da dağlara asla erişemezsin. İsra 37

Şüphe yok ki ALLAH, onların gizlediklerini de, açığa vurduklarını da bilir. O, büyüklük taslayanları hiç sevmez. Nahl 23

i h d @
Dost Üye
Dost Üye
i h d @

MesajKonu: Geri: Küfre En Yakın Günah...   Küfre En Yakın Günah... EmptyC.tesi Mayıs 15 2010, 00:07

Küfre En Yakın Günah... B-218732-kibir

Küfre En Yakın Günah...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ah Günah...Af Af...
» Günah Duygusu..
» Çok yaygın günah, yalan
» Hangi günah en büyüktür?
» Nasıl, günah kâr olur, biliyor musun?