ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Mükemmel Kalp Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Mükemmel Kalp

3 posters
YazarMesaj
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Mükemmel Kalp Empty
MesajKonu: Mükemmel Kalp   Mükemmel Kalp EmptyPtsi Mart 15 2010, 14:30

Mükemmel Kalp Mukemmklp

Genç bir adam kendi kalbinin yörenin en güzel kalbi olduğunu ilan etmişti. Onu görenler de bunu onaylamıştı. Birden kalabalığı tam ortadan yaran yaşlı bir adam genç adama doğru yürüdü ve :

"Senin kalbin benim ki kadar güzel değil "dedi.

İşte tam o anda kalabalık ve genç adam yaşlı adamın kalbine doğru baktılar. Çok hızlı çarpıyordu, fakat içinde çok fazla yara ve zaten çok az kalan boşluklarda çentikler vardı, onların da üzeri keskin çentiklerle dolu idi. Yaşlı adamın yaşlı kalbinin çok acı çektiği belli oluyordu

İnsanlar şaşırmıştı, yaşlı adam nasıl bu kalbin en güzel kalp olduğunu söyleyebilirdi.

Genç adam gülerek "şaka ediyor olmalısın" dedi yaşlı adama, "benim kalbim pürüzsüz mükemmellikte iken seninki gözyaşları ve acılardan oluşmuş yara izleri ile dolu"

"Doğru" diye yanıt verdi yaşlı adam

"Senin kalbin mükemmel gözüküyor fakat ben asla yaşlı kalbimi senle değişmem. O gördüğün her yara benim sevgimi verdiğim bir kişiyi gösteriyor. Onlara kalbimin bir parçasını seve seve verdim, onlar da kendilerinden bir parçayı bana verdiler. Bu yüzden bu parçalar benim verdiğim parçalara bazen tam uymadılar ve üstünde ya da köşelerinde pürüzler oldu. Fakat ben onların her parçasını tek tek seviyorum, çünkü onların her biri paylaşılan sevgileri, dostlukları bana hatırlatıyor. Bazen de sevgimin ve dostluklarımın karşılığını alamadım. O kalbimin içindeki yara dolu boşluklar da bu yüzden, ucu kıvrık bıçak gibi ve oldukça da acı verir. Fakat hala boşturlar ve başka kalplerin de bana sevgi ve dostluklarını verebileceklerini, böylece de bu boşlukları doldurabileceklerini gösterir ve benim hala o umutla yaşamamı sağlar.

Şimdi söyle genç adam, sence hangi kalp daha güzel ?"

Genç adamın gözleri sevgi gözyaşlarıyla dolmuştu. Yaşlı adama doğru yürüdü ve kalbinden genç ve güzel bir parçayı dostça ona doğru verdi. Yaşlı adamın kalbinde hala birçok boşluk vardı. Yaşlı adam genç adamın cömertçe verdiği kalbi dostlarının olduğu bölüme yerleştirdi, üzerine çentikler attı ve yerine bir güzel oturturdu. Genç adam kendi kalbine doğru baktı, artık eskisi kadar mükemmel ve pürüzsüz değildi. Tâki yaşlı adam ona kendi kalbinden eski fakat güzel bir parça verene kadar.

Sonunda genç adam ve oradaki kalabalık gerçek kalbin güzelliğini anlamıştı.

Kalbi güzelleştiren onunla paylaşılan sevgi ve dostluktu. İçinde sevgi barındırmayan ve taşımayan hiç bir kalp gerçekten güzel olamazdı.

iktibas
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Mükemmel Kalp Empty
MesajKonu: Geri: Mükemmel Kalp   Mükemmel Kalp EmptyPtsi Mart 15 2010, 23:49

nursan25 demiş ki:

Kalbi güzelleştiren onunla paylaşılan sevgi ve dostluktu. İçinde sevgi barındırmayan ve taşımayan hiç bir kalp gerçekten güzel olamazdı.

iktibas

çiçek4 Allah razı olsun 2 çiçek4
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Mükemmel Kalp Empty
MesajKonu: Geri: Mükemmel Kalp   Mükemmel Kalp EmptySalı Mart 16 2010, 02:11

"Senin kalbin mükemmel gözüküyor fakat ben asla yaşlı kalbimi senle değişmem. O gördüğün her yara benim sevgimi verdiğim bir kişiyi gösteriyor. Onlara kalbimin bir parçasını seve seve verdim, onlar da kendilerinden bir parçayı bana verdiler. Bu yüzden bu parçalar benim verdiğim parçalara bazen tam uymadılar ve üstünde ya da köşelerinde pürüzler oldu. Fakat ben onların her parçasını tek tek seviyorum, çünkü onların her biri paylaşılan sevgileri, dostlukları bana hatırlatıyor. Bazen de sevgimin ve dostluklarımın karşılığını alamadım. O kalbimin içindeki yara dolu boşluklar da bu yüzden, ucu kıvrık bıçak gibi ve oldukça da acı verir. Fakat hala boşturlar ve başka kalplerin de bana sevgi ve dostluklarını verebileceklerini, böylece de bu boşlukları doldurabileceklerini gösterir ve benim hala o umutla yaşamamı sağlar.

MaVi_GüL demiş ki:
nursan25 demiş ki:

iktibas

çiçek4 Allah razı olsun 2 çiçek4

insan yaradılış itibariyle sevgi üzerine yaratılmıştır
her şeyi sevgiyle başlar.imanı sevgiyle ki ALLAH'ı sevmese iman etmiş olmaz.
dostluk dost olanı sevmekle,bir araba satın alırsın ilk gördüğünde beğenir
seversin için kabullenir veya bir eşya,veya bir insanı seversin ki muhabbet getirir
bir bağ oluşsun.sevgi inana allahın bir lütfudur insana.merhamettir sevgi.
insanoğlu sevgisiz,nefret ve kin duyulan ortamda yaşayamaz kahrolur.sevilmediği
hissini aldığı zaman irdeler sebeplerini sorar kırgınlıklar küsgünlükler kıskançlıklar yaşar.
sevgi bitmek tükenmeyen içtikçe çoğalan,insana huzur veren güven veren neşe veren bir pınar kaynaktır.Rabbim kimseyi sevgisiz bırakmasın ve kimsey kin nefret edilen
sevilmeyen durumuna düşürmesin.Kaldırılacak kabullenebilinecek şey değildir.

Mükemmel Kalp
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mükemmel Çift...!
» mükemmel bir site yapmışsınız
» En Mükemmel Göz Damlası: Gözyaşı
» kabe imamının mükemmel duası
» Başörtüsü için Mükemmel Bir Örnek...