ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Sünnetin Önemi Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Sünnetin Önemi

4 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Sünnetin Önemi Empty
MesajKonu: Sünnetin Önemi   Sünnetin Önemi EmptyPaz Şub. 28 2010, 22:06

Hz. Peygamber, Kur’an’la beraber sünneti göz önünde bulundurarak yaşanan hayatın insanı hidayete ve saadete götüreceğini, sünnetten uzaklaşarak veya onu terk ederek yaşanan hayatın sonunun da dalalet, sapkınlık ve hüsran olacağını belirtmektedir.
Vefatından kısa bir süre önce söylendiği anlaşılan bir hadisinde Efendimiz şöyle buyururlar:
“Size iki şey bırakıyorum. Onlara sıkı bir şekilde sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmazsınız.
Bunlardan biri Allah’ın Kitab’ı, diğeri de Resûlünün sünnetidir. [2]
”Allah Resûlünün bizlere bir emaneti ve mirası olan sünneti yaşamak ve yaşatmak dinin ayakta kalmasına, sünneti red veya terk etmek ise dinî anlayış ve yaşayışımızın bozulmasına sebep olur. Efendimiz bu hususa değindiği bir hadisinde de şöyle buyurmaktadır: “Dinin elden çıkışı sünnetin terkiyle başlar.
Halat nasıl lif lif kopup parçalanırsa, din de sünnetlerin birer birer terkiyle ortadan kalkar.[3]
” Sünnet, Allah’ın son Kitab’ı olan Kur’ân-ı Kerîm’in açıklayıcısı olması bakımından dinimizde önemli bir yere sahiptir.
Kuran-ı Kerim’in nasıl yaşanacağı, namazın nasıl kılınacağını, orucun nasıl tutulacağını, zekatın nelerden ne kadar verileceğini, haccın ne şekilde yapılacağını hep hadislerden öğreniyoruz.
Bu hususlar bize, sünnet olmadan Kur’an’ın birçok âyetini anlamanın ve İslâm’ı doğru bir şekilde yaşamanın mümkün olamayacağını göstermektedir.
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Sünnetin Önemi Empty
MesajKonu: Geri: Sünnetin Önemi   Sünnetin Önemi EmptyPtsi Mart 01 2010, 00:34

mustafa43 demiş ki:
Vefatından kısa bir süre önce söylendiği anlaşılan bir hadisinde Efendimiz şöyle buyururlar:
“Size iki şey bırakıyorum. Onlara sıkı bir şekilde sarıldığınız sürece yolunuzu şaşırmazsınız.
Bunlardan biri Allah’ın Kitab’ı, diğeri de Resûlünün sünnetidir.

çiçek7 Allah razı olsun çiçek7
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Sünnetin Önemi Empty
MesajKonu: Geri: Sünnetin Önemi   Sünnetin Önemi EmptyPtsi Mart 01 2010, 09:58

MaVi_GüL demiş ki:
mustafa43 demiş ki:
Bunlardan biri Allah’ın Kitab’ı, diğeri de Resûlünün sünnetidir.

sünnet ve kuran birbirlerinden ayrılmazlar bunu biliyoruz.
.ayırmadan iman ediyoruz bu konuda, daha önce birileri ile bir söhbet esnasında,
tanık olmuştum birde bunlar okumuş aydın geçinen insanlar kurandan öyrenilir hadislere ne gerek her şey kuranda var anlayamayacak kadar kıt akııllar illada sünet hadıs diyorlardı.sünet hadıs anlatanlara.
kuran o kadar anlaşılmayacak bir kitabmi ki mealinde okuyoruz. her şeyi anlıyoruz.
diyordu. dayanamadım sapredeyim dedim ama, olmadı.
sonra namazı nasıl kılacaktın. hadisler olmasayı sünnetler olmasa.aile hayatını nasıl öyreneceksin.dedim ama ikna olacak gibi deyildi ve konuyu kapattım.
efendimiz canımız hala hayatımıza yön veriyor verecektir
müslümanım diyen hiç bir zaman hayatından sünneti hadisi çıkaramaz.Rabbim kuranında da efedimizin sünnetinde de ayırmasın cümlemizi inşAllah
Cennet Çiçeği
Özel Üye
Özel Üye
Cennet Çiçeği

Sünnetin Önemi Empty
MesajKonu: Geri: Sünnetin Önemi   Sünnetin Önemi EmptyPaz Şub. 20 2011, 16:25

nursan25 demiş ki:
MaVi_GüL demiş ki:
mustafa43 demiş ki:
Bunlardan biri ALLAH’ın Kitab’ı, diğeri de Resûlünün sünnetidir.

sünnet ve kuran birbirlerinden ayrılmazlar bunu biliyoruz.
.ayırmadan iman ediyoruz bu konuda, daha önce birileri ile bir söhbet esnasında,
tanık olmuştum birde bunlar okumuş aydın geçinen insanlar kurandan öyrenilir hadislere ne gerek her şey kuranda var anlayamayacak kadar kıt akııllar illada sünet hadıs diyorlardı.sünet hadıs anlatanlara.
kuran o kadar anlaşılmayacak bir kitabmi ki mealinde okuyoruz. her şeyi anlıyoruz.
diyordu. dayanamadım sapredeyim dedim ama, olmadı.
sonra namazı nasıl kılacaktın. hadisler olmasayı sünnetler olmasa.aile hayatını nasıl öyreneceksin.dedim ama ikna olacak gibi deyildi ve konuyu kapattım.
efendimiz canımız hala hayatımıza yön veriyor verecektir
müslümanım diyen hiç bir zaman hayatından sünneti hadisi çıkaramaz.Rabbim kuranında da efedimizin sünnetinde de ayırmasın cümlemizi inşALLAH

Sünnetin Önemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Önemi Yok...
» Sevginin Önemi
» Namazın Önemi:
» Sevginin Önemi...
» Hz. Fatıma ve sabah namazı