ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  İnsan Ne İle Mutlu Olur    Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

İnsan Ne İle Mutlu Olur

2 posters
YazarMesaj
Menekşe
Özel Üye
Özel Üye

İnsan Ne İle Mutlu Olur    Empty
MesajKonu: İnsan Ne İle Mutlu Olur    İnsan Ne İle Mutlu Olur    EmptyPtsi Ocak 13 2014, 20:11

İnsan Ne İle Mutlu Olur  

Geçen gün gazetede bir yazı okudum. Çok ilgimi çekti. Yazıda şöyle diyordu kısaca: Sürekli gülümseyen insanların ruhsal ve fiziksel hastalıklara yakalanma ihtimali somurtkan insanlara nazaran üç kat daha azmış. Çok ilginç değil mi?
  Gülümsemenin insan ömrünü uzattığını iddia eden başka bir yazıda okumuştum daha önce ama bu bir iddia değil bilim adamlarınca ispatlanmış ilmi bir bilgi.
  Gerçekten de her zaman gülümseyen ve etrafa pozitif enerji yayan insanlara hayran olmuşumdur. Birde karamsar ve umutsuz tipler vardır ki böylelerinin yanında ruhumun bedenimden çıkıp o ortamdan uzaklaşmak için çırpındığını hissediyorum.
  Halbuki bütün insanlar hep neşeli olsa ne güzel olurdu değil mi? Ah!ah!.. Kendimi böyle Polyannavari düşünceler üzerinde yakaladığımda hayal kırıklığına uğruyorum. Sanki bunun mümkün olmadığını bilmiyormuşum gibi!
  İnsanlar neden mutsuz olurlar ya da neyle mutlu olurlar? Bu soruyu kendime çok sık soruyorum ve her seferinde aldığım cevaplar pek de farklılık göstermiyor. Tolstoy'a mutluluğun sırrını sormuşlar o da cevaben: "Sahip olmadıklarımı hiç düşünmem. Sahip olduklarıma ise bol bol şükrederim" demiş. Gerçekten de kanaat insanı daima mutlu eder. Bazıları kanaatin tanımını yanlış yada eksik yapıyor. Bana göre kanaat, ALLAH' tan sınırsız bir şekilde istemek ancak ne verilirse, ne elde edebilmişse ona razı olmaktır. Hırs ise yine sınırsız istemek ve elde ettiği hiç bir şeyi kafi görmemektir. Bu yüzden hırs insanı daima umutsuzluğa ve mutsuzluğa iter.
  O zaman şöyle düz bir mantık yürütebiliriz. Bir şeylere sahip olan herkesin mutlu olması için bir nedeni var olmuş olur. Herkes mutlaka bir şeylere sahiptir. O halde bütün herkes mutlu olmalıdır. Tabi teoride bunu böyle düşünsek bile pratikte mutlaka mutsuz insanlar var olmaya devam edecektir.
  Peki insan neyle mutlu olur? Acaba iyi bir işi, bir eşi, bir evi ve de bir arabası olsa mutlu olur mu? Peki o zaman onca varlıklı insan niçin intihar ediyor yada mutsuz olduğundan şikayet ediyor? Ben bizzat anladım ki insanı tek başına maddi şeyler mutlu etmeye yetmiyor. İnsan sadece etten ve kemikten ibaret olsaydı onu mutlu etmesi kolay olurdu ancak birde onun ruhu var. İnsan ruhunun ihtiyaçlarını gidermezse o kafesteki bir güvercin gibi çırpınmaya başlayacaktır. İşte "can sıkıntısı" ya da "ruhum sıkılıyor" gibi tabirler bu duyguyu anlatırlar.
  Peki ruhun ihtiyacı nedir? Onun ihtiyacı kopmaz bir umut ipine sarılmaktır. Bu da ancak ibadet ve dua ile olur. Böylece ruhumuz ferahlar, bir nevi nefes alır.
  İntihar edenler niçin ediyor? Hayattan umutlarını yitirdikleri için. Çünkü umudunu kaybeden adam herşeyini kaybetmiştir. Ancak siz sınırsız bir Güç ve Şefkat sahibine sırtınızı dayamışsanız en kötü günleri, en karamsar halleri eninde sonunda atlatıp huzur sahiline demirleyebilirsiniz.
  Siz siz olun maddi ihtiyaçlarınızın yanında manevi ihtiyaçlarınızı da gidermeyi ihmal etmeyin; mutluluğunuz için...

Adem Yaşar GENCER
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

İnsan Ne İle Mutlu Olur    Empty
MesajKonu: Geri: İnsan Ne İle Mutlu Olur    İnsan Ne İle Mutlu Olur    EmptySalı Ocak 14 2014, 00:57

çiçek5Allah razı olsun  çiçek5 

İnsan Ne İle Mutlu Olur
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İnsan Ne Zaman Mutlu Olur...?
» İnsan Ne Zaman Mutlu Olur ?
» Her İnsan Mutlu Olamaz...
» İki İnsan Severse Nasıl Mutlu Olmaz,Olamaz ?
» Edepli İnsan Nasıl Olur...?