ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Secde Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Secde

3 posters
YazarMesaj
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

Secde Empty
MesajKonu: Secde   Secde EmptyPaz Kas. 01 2009, 20:56

Yüce ALLAH Hz. Adem’i yarattığında, meleklere ona secde etmelerini buyurmuştu. Melekler kendileri tatmin bulmuş varlıklar olmalarına rağmen, tatmin bulmamış bir varlığa itaatle secde ettiler. Ancak meleklerin arasında bulunan ve cinlerden olan İblis, "Ben ondan daha hayırlıyım; Sen beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." (Sad Suresi, 76) diyerek secde etmedi. Çok ilginçtir ki, İblis bu kıskançlık ve büyüklenme ifadesi sözleri, kendisini yaratan Allah’a söylemişti. Kendisinin Hz. Adem'den daha üstün olduğunu düşünen İblis, ALLAH'ın bu emrine başkaldırarak O'na isyankar oldu. Buyruğuna karşı böyle bir itaatsizliğe cüret eden İblis'i, ALLAH lanetledi ve onun için sonsuz cehennem azabını takdir etti.

İblis'in isyanına yol açan neden, büyüklenmesiydi. İblis'in bu büyüklenmesinin en önemli nedeni de nefsinde gizlediği enaniyetiydi…
İblis'in, Hz. Adem'e secde etme buyruğu karşısında su yüzüne çıkan enaniyeti onun sonsuz azaba mahkum olmasına neden oldu. Bu sonuç, enaniyet özelliğini içinde taşımanın kişi için ne denli büyük bir tehlike olduğunu göstermesi açısından oldukça önemlidir.
Kur’an’da, “Göklerde ve yerde her ne varsa -isteyerek de olsa, istemeyerek de olsa- ALLAH'a secde eder. Sabah akşam gölgeleri de (O'na secde eder).” (Ra'd Suresi, 15) ayeti ve diğer birçok ayette tüm canlıların Allah’a boyun eğip secde ettiği bildirilir; güneş, ay, yıldızlar, dağlar, bitkiler, ağaçlar ve gölgelerin bile. Çok açıktır ki, herşey Allah’a tamamen teslim olmuştur. Ancak Rabbi karşısında aczinin bilincinde olmayan insan teslim olmakta direnir.

Konu: 'GÖRÜNÜŞE BAKMAM İÇE BAKARIM'

Kinden ve nefretten arın ey gönül. Arın da ondan sonra "Hamd" okuyup çevikleş.
Dilde "Hamd", içte gönülsüzlük, dil ile yapılmış hile ya da efsun demektir. Bu yüzden ALLAH der ki, görünüşe bakmam ben içe bakarım.

MEVLANA

KENDİNİ BEĞENMİŞLİK
Kendi eksikliğini görüp tanıyan kişi, kendisini olgunlaştırmaya on atla koşar.
Kendisinin olgun olduğunu zannedense, ululuk sahibi ALLAH'a doğru uçamaz.
A nazlı, işveli! Canında, kendini olgun sanmaktan daha beter bir hastalık yoktur.
Bu kendini beğenmişlik senden çıkıp gidinceye dek gönlünden, gözünden çok kanlar akar.
İblis'in hastalığı: "Ben daha hayırlıyım" demesi idi (A'raf Suresi, 12. ayete işaret edimektedir).
Bu hastalık, her yaratılmışın nefsinde vardır.

MEVLANA
Nur_Sultan
Moderator
Nur_Sultan

Secde Empty
MesajKonu: Geri: Secde   Secde EmptyPaz Kas. 01 2009, 23:06

KENDİNİ BEĞENMİŞLİK
Kendi eksikliğini görüp tanıyan kişi, kendisini olgunlaştırmaya on atla koşar.
Kendisinin olgun olduğunu zannedense, ululuk sahibi ALLAH'a doğru uçamaz.
A nazlı, işveli! Canında, kendini olgun sanmaktan daha beter bir hastalık yoktur.
Bu kendini beğenmişlik senden çıkıp gidinceye dek gönlünden, gözünden çok kanlar akar.
İblis'in hastalığı: "Ben daha hayırlıyım" demesi idi (A'raf Suresi, 12. ayete işaret edimektedir).
Bu hastalık, her yaratılmışın nefsinde vardır.

MEVLANA

ALLAH razı olsun kardeş çok çok önemli bir konu Rabbim cümlemizi korusun
bu durumlardan her anımız imtihan.böyle benlik duygusuyla, imtihanı,
kaybettirmesin. mevlam.selam ve dua ile. çiçek3
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

Secde Empty
MesajKonu: Geri: Secde   Secde EmptyPaz Kas. 01 2009, 23:28

mustafa43 demiş ki:

Konu: 'GÖRÜNÜŞE BAKMAM İÇE BAKARIM'

Kinden ve nefretten arın ey gönül. Arın da ondan sonra "Hamd" okuyup çevikleş.
Dilde "Hamd", içte gönülsüzlük, dil ile yapılmış hile ya da efsun demektir. Bu yüzden ALLAH der ki, görünüşe bakmam ben içe bakarım.

çiçek4 Allah razı olsun çiçek4

Secde
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Secde
» Secde Makamı
» Secde Ediyorum Rabbim'e
» Sana Ağır Gelen O Bir Secde Var ya,
» Tilavet Secdesi Nedir? Secde Ayetleri...