ebeda
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ebeda

Sonu Olmayan Bir Yolda Birlikte Yürüyenlerin Sitesi

AnasayfaAnasayfa  Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online Empty  Radyo  Latest imagesLatest images  AramaArama  Giriş yap  Kayıt OlKayıt Ol  
Son Konular
Konu Son Yazan GöndermeTarihi
Cuma Şub. 09 2024, 12:26
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:25
Cuma Şub. 09 2024, 12:24
Çarş. Ara. 06 2023, 12:37
Çarş. Ara. 06 2023, 12:26
Çarş. Ara. 06 2023, 12:20
Ptsi Ara. 04 2023, 15:55
Ptsi Kas. 06 2023, 20:33
Ptsi Kas. 06 2023, 20:23
Ptsi Kas. 06 2023, 20:19
Ptsi Kas. 06 2023, 20:17
Ptsi Kas. 06 2023, 20:16
Ptsi Kas. 06 2023, 20:15
Ptsi Kas. 06 2023, 20:14

Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online

3 posters
YazarMesaj
miftah
Admin
Admin
miftah

Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online Empty
MesajKonu: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyPerş. Tem. 23 2009, 00:55

Geceleri uyumakta zorlanıyor musunuz ya da gecenin bir yarısı uykunuz mu kaçıyor?

Özellikle akşam yemeğinde bazı yiyecekler tüketerek gece boyunca deliksiz bir uyku çekebilirsiniz. İşte Foxnews'te yayınlanan haberde, uyumanıza yardımcı olan 10 yiyecek:

1. Kulağa garip gelebilir, ancak akşamları kıvırcık salata yemek daha iyi uyumanıza yardım ediyor. Salatadaki sütlü bitki özü lactucine diye bilinen afyon içeriyor. Bu madde uyku ve gevşeme sağlıyor.

2. Bir fincan çay rahatlatıcı olabilir, ancak 8 saatlik kesintisiz bir uyku çekmek istiyorsanız, en iyi seçenek papatya çayı olmalı. Papatya çayı doğal bir yatıştırıcıdır ve asabi tansiyonu düşüren etkisi bulunuyor.

3. Çay içmek istemiyorsanız, yeşil sebzelerde bulunan mineral magnezyum, kasları ve sinirleri gevşetmeye yardım ediyor. Öözellikle, brokoli, brüksel lahanası, kıvırcık lahana, hindiba gibi sebzeler rahatlatıcı etkiye sahip.

4. Bayramlarda ve özel günlerde kurulan ziyafet sofrasından sonra kendimizi yorgun hissetmemizin sebebi, triptofandır. Özellikle, et, tavuk, balık ve hindi etinde bulunan triptofan isimli amino asit, serotonin üretimini destekliyoryor, bu da vücudun gevşemesine ve uykusuzluk sorunlarıyla baş etmenize yardımcı oluyor.

5. Sebze sevmiyorsanız, alternatif olarak triptofan içeren diğer bir yiyecek olan muzu deneyebilirsiniz.

6. Akşam yemeğinizde karabuğday, kinoa (gluten içermeyen bir tür tahıl), darı, arpa ve tatlı papates gibi karbonhidrat içeren yiyeceklerden bir karma hazırlayın. Karbonhidrat insülinin serbest kalmasını sağlar, bu da triptofanın beyne iletilmesi için gereklidir.

7. Yulaf unu, sadece kahvaltı için değildir. Akşam yemeğinde de bir kase yemeği deneyin. Buğdayın yatıştırıcı ve sinir onarıcı özellikleri bulunuyor. Bu da iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur.

8. Çalışmalar, balın doğal uyku yardımı olduğunu gösteriyor. Balın içindeki oreksin isimli doğal içerik beynin kendini kapatıp dinlenmesine yardımcı oluyor.

9. Niasin bakımından zengin olan yiyecekler de uyku için faydalıdır. Çünkü, bu yiyecekler de serotonin sentezi içeriyor. Niasin bakımından zengin olan yiyecekler arasında yumurta, balık, tavuk, soya fasulyesi, bezelye ve çemen bulunuyor.

10. Somon, uskumru, sardalye, ringa ve alabalık gibi yağlı balıklar, iyi bir uykuya yardımcıdır. Akşam yemeğinde tabağınızı bu yiyeceklerle doldurarak, kesintisiz bir gece uykusu uyuyabilirsiniz.
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: s.a   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyCuma Tem. 24 2009, 18:14

ALLAH razı olsun öslem kardeşim
denemek lazım bunu ama bu sıralar sanki buna
hiç ihtiyaç yok gibi.birisinin uyku hastalığı bana bulaştı
nerdeyse ayakta uyuyacam.
Very Happy
çiçek7 çiçek7
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:06

:oflw: ALLAH(c.c)razı olsun Öslem. :oflw:

Kimmiş bu uykucu merak ettim Mustafa Abi.Söylede uzak duralım ondan. Smile
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:09

MaVi_GüL demiş ki:
:oflw: ALLAH(c.c)razı olsun Öslem. :oflw:

Kimmiş bu uykucu merak ettim Mustafa Abi.Söylede uzak duralım ondan. Smile

sen boşuna uğraşma mavi gül
senin ondan uzaklaşman mümkün değil.katlanacaksın.
hem söylemeeeemmm boşuna ısrar etme
Very Happy
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:12

Söyleme bakalım.Banada bulaşırsa şikayet edemezsin o zaman. Smile
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:15

MaVi_GüL demiş ki:
Söyleme bakalım.Banada bulaşırsa şikayet edemezsin o zaman. Smile

şikayet edecek bi şey yok ben o virüsü aldım zaten.
varsin sendende gelsin
Very Happy
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:18

Ben sana bulaşır diye demedim.Uyuyorum diye şikayet edemezsin demek istedim. Smile
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:22

MaVi_GüL demiş ki:
Ben sana bulaşır diye demedim.Uyuyorum diye şikayet edemezsin demek istedim. Smile

hııımmm.bundan ben zaten şikayetçiyim ki senden.hem bir şikayetim bu olsa iyi
bağırır uyandırırım amaaaa .....
Smile
MaVi_GüL
Admin
Admin
MaVi_GüL

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:26

Demek hep şikayetçisin benden.Öyle olsun bakalım. (hıh)
mustafa43
Admin
Admin
mustafa43

MesajKonu: Geri: Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online   Uykunuzu getirecek 10 yiyecek - Zaman Online EmptyC.tesi Tem. 25 2009, 20:33

MaVi_GüL demiş ki:
Demek hep şikayetçisin benden.Öyle olsun bakalım. (hıh)

yoooo degilim ama öyle gibi yapıyorum.malum kapris Very Happy

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Zaman Öyle Bir Zaman
» Zaman Ey Zaman....
»  '' Zaman ...
» Zaman
» Zaman...